«5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի գործը կքննի Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահը 03/19/2020 13:21 | Դատական ռեպորտաժներ
«5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի և Վարուժան Մկրտչյանի քրեական գործը մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանին: Դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ գործը դատարան մուտք է եղել մարտի 18-ին և նույն օրը մակագրվել է:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Թավադյանը մեղադրվում է «Մարտի 1»-ի գործով տուժողներից մեկին կաշառելու համար, դատարանում սուտ ցուցմունք տա։ Նրա դեմ ցուցմունք է տվել Ռ.Քոչարյանի մեկ այլ ենթադրյալ աջակից՝ Վ.Մկրտչյանը, որը նախ ձերբակալվել էր, ապա ազատ արձակվել։
Արմեն Թադայանն ավելի քան երկու ամիս գտնվել է նախնական կալանքի տակ եւ միայն վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, օրերս վերացրեց նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը՝ արձանագրելով, որ բացակայում է հիմնավոր կասկածը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ դատավոր Արթուր Մկրտչյանը, ում մակագրվել է քրեական գործը, նախկինում երկար տարիներ աշխատել է դատախազությունում, եղել է Լոռու մարզի դատախազը։

Стало известно имя судьи, к которому попало дело в отношении владельца “Пятого канала” Армена Тавадяна 03/19/2020   13:50
Уголовное дело в отношении владельца телекомпании “Пятый канал” Армена Тавадяна и Варужана Мкртчяна поступило на рассмотрение к председателю суда общей юрисдикции Еревана Артуру Мкртчяну. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы “Даталекс”. Дело поступило в суд 18 марта.
Напомним, что Армен Тавадян обвиняется в  подкупе одного из потерпевших по делу о событиях 1 марта 2008 года для дачи ложных показаний в суде. Против него показания дал предполагаемый сторонник Кочаряна  - В. Мкртчян, который был сначала задержан, а потом был отпущен на свободу.
Армен Тавадян находился в предварительном заключении более двух месяцев. И только Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Александра Азаряна на днях отменил избранную в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу, констатировав отсутствие обоснованного подозрения.
По сведениям “ФактИнфо”, судья Артур Мкртчян, к которому поступило дело, ранее долгие годы проработал в Прокуратуре, занимал пост прокурора Лорийской области.