Գլխավոր դատախազը 2008թ. իրադարձություններին վերաբերող մեղադրական ևս մեկ դատավճիռ բեկանելու միջնորդությամբ դիմել է ՀՀ վճռաբեկ դատարան 03/16/2020   11:18  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել  Վարդան Ջհանգիրյանի վերաբերյալ 2009թ. կայացված մեղադրական դատավճիռների դեմ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազությունից։
2009թ. մարտի 31-ի դատավճռով վերջինս մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Դատարանը հաստատված է համարել, որ 2008թ. փետրվարի 23-ին` ժամը 23-ի սահմաններում, ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից Էջմիածին-Երևան մայրուղու Արգավանդ գյուղի խաչմերուկում, «BMW X-5» մակնիշի ավտոմեքենայում գտնվող զինված անձանց զինաթափելու և բերման ենթարկելու ժամանակ նա չի ենթարկվել չշարժվելու մասին իր ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջին, ավտոմեքենան վարել է նրանց ուղղությամբ և բախվել ոստիկանության ավտոմեքենային, չի ենթարկվել մոտը պահվող հրազենը ներկայացնելու պահանջներին, վնասել է ոստիկանի համազգեստը, բռունցքով հարվածել վերջինիս դեմքին` պատճառելով առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող մարմնական վնասվածքներ:
Դատավճռով Վ.Ջհանգիրյանը դատապարտվել է երեք տարի ժամկետով ազատազրկման, նշանակված պատիժը պայամանականորեն չի կիրառվել՝ սահմանվելով երեք տարի ժամկետով փորձաշրջան։
11:29 06/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանապետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ գործը կարճվել է, եւս 13 անձ շարունակում է մնալ մեղադրյալ
19:44 01/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մարտի 1»-ի գործը կարող է բացահայտվել չեզոք անձանց իշխանության գալու դեպքում միայն. Արգիշտի Կիվիրյան
17:39 01/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀարգանքի տուրք 2008 թ. մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերի զոհերի հիշատակին. Արմեն Սարգսյան
13:39 01/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը հարգանքի տուրք է մատուցել Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին
12:25 01/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ն չեղարկեց Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված երթը
22:43 24/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրավիրել է քայլերթի՝ մարտի 1-ի իրադարձությունների հիշատակին

Генпрокурор Армении обратился в Кассационный суд для отмены еще одного обвинительного приговора по событиям 2008 года 03/16/2020   11:41  |  Криминальная хроника
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян обратился в Кассационный суд с жалобой на вынесенный в 2009 году обвинительный приговор в отношении Вардана Джангиряна. Об этом сообщили в  Генпрокуратуре.
Приговором суда от 31 марта 2009 года Вардан Джангирян был признан виновным по части 1 статьи 316 Уголовного кодекса РА. Суд счел подтвержденным, что 23 февраля 2008 года, в районе 23:00, на трассе Эчмиадзин-Ереван, на перекрестке села Аргаванд, во время проводимой сотрудниками Полиции операции по разоружению находившихся в автомобиле марки “BMW X-5” вооруженных лиц и их приводу он не подчинился законному требованию полицейского не двигаться, повел автомобиль в сторону них и врезался в полицейскую машину, не подчинился требованию сдать имевшееся при нем оружие, повредил одежду полицейского, ударил кулаком последнего по лицу, причинив ему легкий вред.
Суд приговорил В. Джангиряна к трем годам лишения свободы условно, определив ему испытательный период сроком на три года.