Ղազախստան մուտք գործելու սահմանափակումների վերաբերյալ 03/16/2020   10:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով մարտի 16-ին ժամը 08։00-ից սկսած Ղազախստանի Հանրապետության տարածքում հայտարարվում է արտակարգ դրություն ՂՀ բնակչության անվտանգության ապահովման և նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակի (COVID-19) տարածման կանխարգելման նպատակով։ Արտակարգ դրությունը գործելու է մինչև ապրիլի 15-ը ժամը 07։00-ը։  Այս մասին հայտնում են Արտաքին գործերի նախարարությունից։
Մարտի 16-ից ժամանակավորապես սահմանափակվելու է օտարերկրացիների, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիների մուտքը ՂՀ տարածք տրանսպորտի բոլոր միջոցներով, միաժամանակ Ղազախստանից ելքի սահմանափակումը չի կիրառվելու Հայաստան վերադարձող ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ:
Նշյալ սահմանափակումը չի կիրառվելու քաղաքացիություն չունեցող անձանց և հետևյալ կատեգորիաների օտարերկրացիների  նկատմամբ.
Ղազախստանի և այլ երկրների դիվանագիտական ծառայության անձնակազմ և նրանց ընտանիքի անդամներ,
ՂՀ ԱԳՆ հրավերով Ղազախստան ժամանող օտարերկրյա և միջազգային կազմակերպությունների պատվիրակությունների անդամներ,
Ղազախստանում բնակության իրավունքի փաստաթուղթ ունեցող անձինք,
Ղազախստանի քաղաքացիների ընտանիքների օտարերկրացի անդամներ։
Հիշեցնում ենք, որ ՀՀ դեսպանությունում գործում է շուրջօրյա թեժ գիծ՝ +7 778 229 1881 հեռախոսահամարըով, որը հասանելի է նաև WhatsApp հավելվածով:

МИД Армении предупреждает своих сограждан об ограничениях на въезд в Казахстан 03/16/2020 11:06 | Коронавирус
Министерство иностранных дел Армении проинформировало об ограничениях на въезд на территорию Казахстана.
15 марта президент Казахстана подписал указ о введении чрезвычайного положения в республике в целях обеспечения безопасности населения и предотвращения распространения пандемии нового типа коронавируса (COVID-19). Чрезвычайное положение будет действовать до 07 часов 00 минут 15 апреля 2020 года.
С 16 марта будут установлены временные ограничения на въезд всеми видами транспорта на территорию Республики Казахстан для иностранцев, в том числе граждан Республики Армения, в то же время ограничения на выезд с территории Республики Казахстан не будут действовать для граждан Республики Армения, которые собираются возвратиться в Республику Армения”, - говорится в сообщении МИД РА.
Указанное ограничение не будет применимо лиц без гражданства и следующих категорий иностранцев:
· персонал дипломатической службы страны и иностранных государств и членов их семей,
· члены делегаций иностранных государств и международных организаций, направляющихся в Казахстан по приглашению МИД РК,
· иностранцы, обладатели видов на жительство на территории Республики Казахстан;
· иностранцы, являющиеся членами семей граждан Республики Казахстан.
В МИД напомнили, что в посольстве Республики Армения действует круглосуточная горячая линия, по номеру +7 778 229 18 81, которая активна также в приложении WhatsApp.
По последним данным, в Армении подтверждено 30 случаев заражения коронавирусом. Один из инфицированных выздоровел.