Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության փորձերն անպատասխանատու են և կարող են վտանգել տարածաշրջանի խաղաղությունը և անվտանգությունը․ ԱԳՆ 03/13/2020   11:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի նախագահի՝ խորհրդարանում հնչեցրած ելույթի վերաբերյալ։
«Ադրբեջանի նախագահը նորանշանակ խորհրդարանի բացման նիստին հանդես է եկել ընդարձակ ելույթով, որում հերթական անգամ տեղ են գտել Հայաստանի և հայ ժողովրդի հանդեպ ատելության խոսքի հստակ դրսևորումներ:
Վերջին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների լեգիտիմության ցածր մակարդակը, քաղաքական և ժողովրդավարական բարեփոխումներ կատարելու անկարողությունը Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են քողարկել ագրեսիվ, անհիմն և մտացածին պնդումներով, որոնք Հայաստանից և հայ ժողովրդից բացի ուղղվում են նաև եվրոպական երկրներին, եվրոպական կառույցներին, Ադրբեջանում ընտրությունները դիտարկած միջազգային դիտորդական առաքելությանը:
Հատկապես մտահոգիչ է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է իր անհիմն մեղադրանքներում խաղարկել կրոնական քարտը՝ մի կողմից եվրոպական երկրներին մեղադրելով կրոնական հողի վրա միգրանտների իրավունքների խախտումների մեջ, իսկ մյուս կողմից՝ կրոնական համերաշխության կոչեր անելով ԼՂ հակամարտության համատեքստում:
Ադրբեջանի նախագահի կողմից պատմական և աշխարհագրական նոր ‹‹հայտնագործություններով›› ուղեկցվող հայ ժողովրդի հանդեպ թշնամանքի քարոզը արմատապես հակասում է վերջին շրջանում խաղաղության համար բարենպաստ միջավայր ձևավորելու և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու Ադրբեջանի հանձնառություններին:
Այս տեսակետից պետք է փաստել, որ Ադրբեջանում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների առկա խիստ ցածր չափանիշները լրջորեն խոչընդոտում են ԼՂ խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը, մասնավորապես այդ գործընթացի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը:
Սեփական լեգիտիմությունը հարևան ժողովրդի հանդեպ ատելության և միջազգային համայնքի հանդեպ անվստահության վրա կառուցելու Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության փորձերն անպատասխանատու են և կարող են վտանգել տարածաշրջանի խաղաղությունը և անվտանգությունը»,- նշված է հայտարարությունում:

Попытки высшего руководства Азербайджана безответственны и могут поставить под угрозу мир и безопасность в регионе - МИД Армении 03/13/2020   17:50  |  Лента новостей
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян прокомментировала выступление президента Азербайджана в парламенте.
Как отмечается в заявлении, на первом заседании новоизбранного парламента президент Азербайджана выступил с обширной речью, в которой в очередной раз нашли место явные проявления ненависти к Армении и армянскому народу.
“Власти Азербайджана пытаются скрыть низкий уровень легитимности результатов последних парламентских выборов и неспособность провести политические и демократические реформы, агрессивными, необоснованными и надуманными утверждениями, которые, помимо Армении и армянского народа, направлены также против европейских стран, европейских структур и международной наблюдательской миссии, осуществлявшей мониторинг на выборах в Азербайджане”, - говорится в комментарии, размещенном на сайте МИД.
Как отметили в МИД Армении, особое беспокойство вызывает то, что руководство Азербайджана пытается разыграть  в своих необоснованных обвинениях религиозную карту, с одной стороны, обвиняя европейские страны в нарушении прав мигрантов по религиозным мотивам, а с другой, - призывая к религиозной солидарности в контексте нагорно-карабахского конфликта.
В комментарии подчеркивается, что пропаганда вражды к армянскому народу, сопровождаемая новыми историческими и географическими “открытиями” президента Азербайджана, в корне противоречит обязательствам Азербайджана по созданию благоприятных условий для мира и подготовке народов к миру.
“С этой точки зрения следует констатировать, что крайне низкие стандарты в области прав человека и демократии в Азербайджане серьезно препятствуют продвижению нагорно-карабахского мирного процесса, в частности, реализации договоренностей, достигнутых в рамках этого процесса. Попытки высшего руководства Азербайджана построить собственную легитимность на основе ненависти к соседней нации и недоверия к международному сообществу безответственны и могут поставить под угрозу мир и безопасность в регионе”, - отмечается в комментарии.