Նշանադրությանը մասնակցած Էջմիածնի դպրոցի բուժքրոջը և մյուս մասնակիցներին մեկուսացրել են «Գոլդեն Փելես»-ում 03/12/2020 13:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Վաղարշապատի Խ. Աբովյանի անվան թիվ 4 հիմնական դպրոցի տնօրենը բուժքրոջը տուն է ուղարկել, քանի որ վերջինս մասնակցել է այն նշանադրության արարողությանը, որին ներկա է եղել կորոնավիրուսով վարակված անձը։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում դպրոցի տնօրեն Արուսյակ Մուրադյանը պատմեց՝ այսօր առավոտյան բուժքույր Արևիկ Հովհաննիսյանը եկել է դպրոցի մուտքի մոտ և տնօրենին ասել՝ իրեն արգելված է դպրոց մտնել և 10 օր պետք է խուսափի շփումներից։
«Պատմեց, որ կիրակի օրը եղել է նշանադրության արարողությանը։ Ինձ տեղեկացրեց այդ մասին և տուն գնաց, որից հետո դպրոցի մուտքի մոտ ստացել ենք համապատասխան ախտահանիչ նյութերը։ Ինչպես ամեն օր, այնպես էլ այսօր նախքան դասասենյակ մտնելը՝ բոլոր աշակերտները և ուսուցիչներն ախտահանվել են»,-ասաց տնօրենը։
Վերջինս հավելեց՝ քիչ առաջ խոսել է բուժքրոջ հետ, ով ասել է՝ շտապօգնության մեքենայով նշանադրությանը մասնակցած բոլոր մասնակիցներին տեղափոխում են Ծաղկաձոր։
Հարցին՝ այս օրերի ընթացքում բուժքրոջ շփումը շա՞տ է եղել երեխաների և աշխատակազմի հետ, Արուսյակ Մուրադյանը ասաց, քանի որ դպրոցն աշխատում է երկու հերթով, երկու բուժքույր ունեն։ Նա օրվա մի մասն է դպրոցում եղել, այնուամենայնիվ շփումներ եղել են. «Չկա մի օր, որ օրինակ երեխաները ջերմություն չունենան, բուժքրոջ սենյակ չգնան։ Աշխատակիցների և երեխաների հետ շփում, իհարկե, եղել է»,-նկատեց Արուսյակ Մուրադյանը։
Անդրադառնալով աշակերտների այսօրվա հաճախականությանը՝ տնօրենը նշեց՝ դպրոցում սովորում է 1229 աշակերտ, առաջին հերթ հաճախում է 992 աշակերտ, որից 494-ն է այսօր դպրոց հաճախել, որոնց էլ ծնողներն արդեն տուն են տարել. «Ծնողների ցանկությամբ հիմա դպրոցում չեն։ Երբ այդ լուրերը տարածվեցին, ծնողները չցանկացան երեխաներին դպրոցում թողնել, մենք էլ խոչընդոտ չենք հանդիսացել։ Այս պահին դպրոցում 12 աշակերտ է մնացել»,-հավելեց Արուսյակ Մուրադյանը։
Վերջինս նշեց, որ դասերը դադարեցնելու հրահանգ չունեն, հետևաբար կշարունակեն աշխատանքը, սակայն եթե ծնողը երեխային ցանկանում է տուն տանել, չեն արգելի։

Медсестру эчмиадзинской школы и других участников церемонии помолвки поместили под карантин 03/12/2020   13:38  |  Лента новостей
Директор основной школы №4 Вагаршапата отправила домой медсестру, поскольку она участвовала в церемонии обручения, на которой присутствовал и человек, заразившийся коронавирусом нового типа.
Директор школы Арусяк Мурадян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” рассказала, что сегодня утром медсестру Аревик Ованнисян не впустили в школу. Ей запрещено посещать школу, и она в течение 10 дней должна избегать общения.
“Она рассказала, что в воскресенье присутствовала на церемонии помолвки. Она проинформировала меня об этом и ушла домой, после чего у входа в школу мы получили соответствующее дезинфицирующие средства. Сегодня, как и в остальные дни, все учащиеся и учителя прошли дезинфекцию прежде чем войти в класс”, - заявила директор.
Она добавила, что недавно переговорила с медсестрой, которая рассказала, что ее и всех участников церемонии обручения везут на машине “Скорой помощи” в Цахкадзор.
Что касается частоты общения с детьми и сотрудниками, то Арусяк Мурадян  заявила, что ввиду того, что у них две смены, то и двое медсестер. "Она пробыла в школе часть дня. Тем не менее контакты были."Нет дня, чтобы, к примеру, дети не температурили, не шли в кабинет к медсестре. Контакты с сотрудниками и детьми, конечно, были", - рассказала она.
Директор сообщила, что обучение в школе проходят 1229 учеников: в первой смене 992, из которых школу посетили 494 ученика; родители уже забрали их домой.
“Они сейчас не в школе по желанию родителей. Когда прошел слух, родители не захотели оставлять своих детей в школе, а мы в свою очередь не стали чинить им препятствия. В данный момент в школе остается 12 учеников”, - рассказала Арусяк Мурадян.
Она отметила, что директивы о приостановлении занятий не поступало, следовательно, они продолжают работу. Однако, по ее словам, если  родители захотят забрать детей домой, они не станут им запрещать.