Վարակակիրը նշանադրության է մասնակցել մարտի 8-ին. որքան մարդու հետ է շփվել դրանից առաջ եւ հետո 03/12/2020 13:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Կորոնավիրուսով հիվանդ քաղաքացին մասնակցել է նշանդրեքի արարողությանը։ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում այս տեղեկությունը հաստատել է Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ Էջմիածնի մեկ բնակչի մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուս, որը կիրակի՝ մարտի 8-ին, մասնակցել է նշանադրության արարողության։
Նրա խոսքով՝ ԱՆ-ն զտել է այն անձանց շրջանակը, ով շփվել է տվյալ անձի հետ և տվյալ անձանց այժմ տեղափոխում են մեկուսացման վայր՝ պարզելու, թե արդյո՞ք նրանց մոտ կա կորոնավիրուսի նախանշաններ, թե ոչ։
Քաղաքապետը չի մանրամասնել, թե երբ է կորոնավիրուսով հիվանդը ժամանել Հայաստան, փոխարենը նշել է, որ քաղաքում այս պահին առկա են մեծ թվով շտապօգնության մեքենաներ եւ ոստիկաններ, որոնք՝ ըստ ցուցակի իրականացնում են թեստավորում։
Նա նաեւ անդրադարձել է դպրոցները փակելու բնակիչների մասին գրառումներին՝ նշել է, որ քաղաքապետարանը նման իրավասություն չունի։

Мэр Эчмиадзина прокомментировала ситуацию в городе в связи с недавними случаями выявления коронавируса 03/12/2020 14:06 | Лента новостей
Мэр Эчмиадзина Диана Гаспарян, комментируя в прямом эфире со своей страницы в Facebook сложившуюся в городе ситуацию в связи с недавно выявленными случаями заражения коронавирусом, подтвердила информацию о том, что один из пациентов участвовал в церемонии обручения.
Она сообщила, что коронавирус диагностирован у одного из жителей Эчмиадзина, который в воскресенье, 8 марта, участвовал в церемонии помолвки.
По ее словам, Минздраву удалось уточнить круг лиц, контактировавших с человеком, заразившимся коронавирусом, их поместят под карантин.
Мэр Эчмиадзина при этом не уточнила, когда пациентка прибыла в Армению.
Она указала, что в городе находятся бригады “Скорой помощи”, которые в соответствии со списком проводят тестирование.