Դատարանը բավարարեց Սամվել Մայրապետյանին կալանավորելու մասին միջնորդությունը 03/09/2020 15:15 | Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, բավարարեց գործարար Սամվել Մայրապետյանին կալանավորելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՔԾ-ից։
Հիշեցնենք, որ մարտի 3-ին գործարար Սամվել Մայրապետյանի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում: Նույն օրը նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը վերացվել էր, ՀՔԾ քննիչի կողմից միջնորդություն ներկայացվել դատարան` Սամվել Մայրապետյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար: Քննիչի որպես անձնական երաշխավորություն մուծված գումարը պետական եկամուտ դարձնելու մասին որոշում էր կայացվել։
Սամվել Մայրապետյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 38-311 հոդվածի հատկանիշներով։ 2019 թ-ի դեկտեմբերի 27-ին նա 30 մլն դրամ գրավով ազատ էր արձակվել։ Նրա համար անձնական երաշխավորություն էին տվել Առողջապահության նախարարության գլխավոր նյարդավիրաբույժ Ռուբեն Ֆանարջյանը և Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը։
Նշենք, որ նրան մեկնելու հնարավորություն տրվեց ՄԻԵԴ որոշումից հետո. 2019 թ. հունվարի 17-ին Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանը ` որոշել է միջանկյալ միջոց կիրառել Սամվել Մայրապետյանի գործով և ցուցում է տվել Հայաստանի կառավարությանը շտապ կերպով ապահովել Սամվել Մայրապետյանի առողջական վիճակին համապատասխան բուժօգնություն՝ համաձայն բժիշկ մասնագետների ցուցումների, այդ թվում` տրանսլյումինալ դրենավորման մեթոդի կիրառմամբ։
Մայրապետյանին բուժման նպատակով թույլատրվել էր երկրից դուրս գալ 2019-ի հունվարի 25-ին եւ այդ նպատակով տեղափոխվել էր Գերմանիա։

Суд в Ереване удовлетворил ходатайство об аресте бизнесмена Самвела Майрапетяна 03/09/2020   16:01  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Артуша Габриеляна удовлетворил ходатайство следователя об аресте бизнесмена Самвела Майрапетяна. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Специальной следственной службе Армении.
Напомним, 3 марта предприниматель Самвел Майрапетян был объявлен в розыск.
В тот же день избранная ранее в отношении Самвела Майрапетяна мера пресечения в виде личного поручительства в тот же день была отменена, и следователь ССС обратился в суд с ходатайством об его аресте. Кроме того, следователь принял решение внесенную в качестве личного поручительства сумму обратить в доход государства.
Самвелу Майрапетяну предъявлено обвинение по статье 38-311("Пособничество в получении взятки")Уголовного кодекса РА. Отметим, что 27 декабря он был освобожден под залог в 30 млн. драмов.
За него поручились главный нейрохирург Министерства здравоохранения Рубен Фанарджян и глава пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян.
Напомним, 17-го января Европейский суд по правам человека вынес решение, которым удовлетворил ходатайство предпринимателя Самвела Майрапетяна о применении в соответствии с  39 правилом Регламента ЕСПЧ промежуточной меры.
Суд предписал правительству Армении в срочном порядке обеспечить оказание Майрапетяну медицинской помощи в соответствии с рекомендациями врачей, в том числе и с применением метода транслюминального дренирования. 25 января 2019 года Майрапетяну разрешили выехать из страны и отправиться на лечение в Германию.