Ներքին Չարբախում հողաշերտի փլվածքի հետևանքով մահացել է 2 քաղաքացի 03/09/2020   11:16  |  Արտակարգ պատահարներ
Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն մարտի 8-ին, ժամը 20:48-ին ահազանգ է ստացվել, որ Երևանի Ներքին Չարբախ թաղամասի գերեզմանատան մոտակայքում 2 քաղաքացի արգելափակվել են 3-4 մ խորությամբ փորված փոսում՝ 1 մ հողաշերտի տակ: «Փաստինֆո»-ն այս մասին տեղեկանում է ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից երկու մարտական հաշվարկ, հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի և Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի օպերատիվ խմբերը, փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական ջոկատը և բժշկական ապահովման վարչության հոգեբանական աջակցության բաժնի հրահանգիչը:
Պարզվել է,որ Ներքին Չարբախ 1-ին և 11-րդ փողոցների խաչմերուկում ջրագծի անցկացման համար փորված մոտ 4 մ խորությամբ փոսի մոտակայքում, տեղի է ունեցել հողաշերտի փլվածք. Գարեգին Մ.-ն (ծնված 1968 թ.) և Գագիկ Ղ.-ն (ծնված 1982 թ.) հայտնվել են փոսում՝ մոտ 1 խմ հողաշերտի նստվածքի տակ:
Փրկարարները հողաշերտի տակից դուրս են բերել Գարեգին Մ.-ի և Գագիկ Ղ.-ի դիերը: Բժշկական ապահովման վարչության հոգեբանական աջակցության բաժնի հրահանգիչը մահացածների հարազատներին ցուցաբերել է հոգեբանական աջակցություն:

Трагедия в Ереване: 2 человека погибли в результате обвала грунта в квартале Неркин Чарбах 03/09/2020   11:39  |  Чрезвычайное просшествие
Трагический инцидент произошел накануне вечером в спальном районе Еревана.
Какс ообщили "ФактИнфо" в МЧС Армении, 8 марта в 20:48 в Национальный центр управления в кризисных ситуациях поступило сообщение о том, что в окрестностях кладбища квартала Неркин Чарбах в ереванском районе Шенгавит двое граждан оказались под слоем земли в яме глубиной около 3-4 метров.
На место происшествия выехали два боевых расчета пожарно-спасательного отряда спасательного управления города Ереван, оперативные группы отдела организации тушения пожаров и спасательных работ Национального центра кризисного управления, спасательный отряд Центра по осуществлению спасательных работ особого назначения управления спасательных сил и инструктор отдела психологической помощи управления медицинского обеспечения.
Выяснилось, что на перекрестке 1 и 11 улиц квартал Неркин Чарбах возле вырытой для прокладки водопровода ямы глубиной около 4 метров произошел обвал пласта земли. В результате  Гарегин М. (1968 г.р.) и Гагик Г. (1982 г.р.) оказались под слоем земли.
Спасатели извлекли из-под завалов тела Гарегина М. и Гагика Г. Инструктор отдела психологической поддержки управления медицинского обеспечения оказал психологическую помощь родным погибших.