Սերժ Սարգսյանը Բրյուսելում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել. նա ներկայացրել է ՀՀԿ տեսակետները ՀՀ-ում զարգացումների մասին 03/06/2020   12:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բելգիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ս.թ. մարտի 5-ին աշխատանքային ճաշ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ` Հայաստանի հարցով Եվրախորհրդարանի հիմնական զեկուցող, Ռումինիայի նախկին նախագահ Տրայան Բեսեսկուի եւ Ադրբեջանի հարցով հիմնական զեկուցող Ժելյանա Զովկոյի հետ: Հիշյալ պատգամավորները նաեւ Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներ են:
Հանդիպման ընթացքում բազմակողմանի վերլուծվել է տարածաշրջանային անվտանգային միջավայրը: Նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է իր տեսակետները Արցախյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլի շուրջ, ինչպես նաեւ անդրադարձել հակամարտության ծագման եւ զարգացման փուլերին:
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների խնդրանքով Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է նաեւ Հայաստանի ներքին քաղաքական զարգացումների վերաբերյալ ՀՀԿ տեսակետները:
Նախագահ Սարգսյանը նույն օրը երեկոյան մեկ այլ աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ԵԺԿ եւ Կենտրոնամետ դեմոկրատների միջազգային միության (CDI) գլխավոր քարտուղար, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Անտոնիո Լոպես Իստուրիցի հետ: Քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում` Հայաստանի ներքաղաքական իրադարձություններին առնչվող:
Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա հունվարին Կենտրոնամետ դեմոկրատների միջազգային միության Գործադիր կոմիտեն հատուկ բանաձեւ էր ընդունել Հայաստանում քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ` ընդգծելով դատական իշխանության նկատմամբ կառավարության ոտնձգությունները եւ ՍԴ-ի նկատմամբ իրականացվող ապօրինի գործողությունները:
Միությունը նախազգուշացրել էր Հայաստանի կառավարությանը դեպի ավտորիտարիզմի ճանապարհ անցնելու մասին եւ ահազանգել, որ հանրային ճնշումը չարաշահելով, իշխող կուսակցության օգտին զսպումների եւ հակակշիռների համակարգը բացասականորեն փոխելը մեծ հետընթաց քայլ կլինի:
Կենտրոնամետ դեմոկրատների միջազգային միությունը հանդիսանում է համաշխարհային ամենախոշոր եւ ազդեցիկ քաղաքական ընտանիքներից մեկը, որի անդամ են ավելի քան 70 իշխող եւ խոշոր ընդդիմադիր կուսակցություններ մոտ 50 երկրներից` ինչպես Եվրոպայից, այնպես էլ Լատինական Ամերիկայից, Ասիայից եւ այլ տարածաշրջաններից:
09:25 06/03/2020  |  ՄամուլԻնչպե՞ս է Սերժ Սարգսյանն ստացել երկրից դուրս գալու թույլտվություն. «Հրապարակ»
20:03 05/03/2020  |  ՔաղաքականՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկնել է Բելգիա
09:15 05/03/2020  |  ՄամուլՆախատեսվում է Սերժ Սարգսյանին ապրիլյանի քննիչ հանձնաժողով հրավիրել ապրիլի սկզբին. Քննարկումը կլինի փակ ռեժիմով. «Փաստ»
08:13 29/02/2020  |  ՄամուլՆովոյի խնամին, Սերժ Սարգսյանի ընկերը. ՔՊ դրամահավաքին ով որքան է մուծվել․ «Հրապարակ»
16:51 26/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանում անակնկալներ կլինեն. Մակինյան
15:58 26/02/2020  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանը մերժեց Սերժ Սարգսյանի գործով մեղադրող դատախազին բացարկ հայտնելու միջնորդությունը
11:27 26/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը երախտագիտություն է հայտնում ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հազարավոր աջակիցներին

Экс-президент Армении Серж Саргсян в Брюсселе провел ряд встреч с европейскими коллегами 03/06/2020   13:30  |  Лента новостей
Третий президент Армении, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян в рамках рабочего визита в Королевство Бельгии 5 марта с.г. провёл рабочий обед с депутатами Европейского Парламента: основным докладчиком Европарламента по вопросам Армении, бывшим Президентом Румынии Траяном Басеску и основным докладчиком по вопросам Азербайджана Желяной Зовко. Упомянутые депутаты являются также членами Комиссии Европейского парламента по внешним отношениям.
Согласно сообщению, в ходе встречи была разносторонне проанализирована региональная среда безопасности. Президент Саргсян представил свое видение относительно текущего этапа переговорного процесса по урегулированию Арцахского конфликта, а также коснулся темы возникновения конфликта и этапов его развития.
По просьбе депутатов Европейского парламента Серж Саргсян представил также взгляд РПА на внутриполитические процессы в Армении.
Серж Саргсян вечером того же дня провёл еще одну рабочую встречу с генеральным секретарём Международного союза демократов-центристов (Centrist Democrat International, CDI) депутатом Европейского парламента Антонио Лопесом Истурисом. Обсуждался широкий круг вопросов, в том числе, касающихся внутриполитических событий в Армении.
В РПА напомнили, что в январе текущего года Исполнительный комитет Международного союза демократов-центристов принял специальную резолюцию относительно политической ситуации в Армении, акцентируя посягательства правительства в отношении судебной системы и незаконные действия в отношении Конституционного суда.
Союз предупредил правительство Армении о продвижении по пути авторитаризма и подал тревожный сигнал о том, что смена системы сдержек и противовесов в негативную сторону на пользу правящей партии посредством злоупотребления общественным давлением станет большим шагом назад.
Международный союз демократов-центристов является одной из самых крупных и авторитетных международных политических семей, членами которой являются более чем 70 правящих и крупных оппозиционных партий почти 50 стран, как Европы, так и Латинской  Америки, Азии и других регионов.