Ոստիկանապետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ գործը կարճվել է, եւս 13 անձ շարունակում է մնալ մեղադրյալ 03/06/2020   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՔԾ վարույթում քննվող «Մարտի 1»-ի քրեական գործով այս տարի մեկ բարձրաստիճան նախկին պաշտոնյայի նկատմամբ դադարեցվել է քրեական հետապնդումը։ Խոսքը գնում է ՀՀ ոստիկանապետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանի մասին, որը մեղադրվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար, որը զուգորդվել է բռնությամբ, զենքի կամ հատուկ միջոցների գործադրմամբ։
«2020 թվականին որոշում է կայացվել Սաշա Միքայելի Աֆյանի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով, որի որի օրինականությունը ստուգվել է Գլխավոր դատախազության կողմից։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Ներկայումս նախաքննության փուլում գտնվող քրեական գործով անցնում է 13 մեղադրյալ, որոնց թվում կան բարձրաստիճան նախկին պաշտոնյաներ։
Նշենք, որ 2008թ. մարտի 1-ին և 2-ին Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ երեք անձ՝ Արմեն Ֆարմանյանը, Գոռ Քլոյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, մահացել են ոստիկանության աշխատակիցների կողմից կիրառված «Չերյոմուխա 7» տեսակի զինատեսակից արձակված կրակոցներից։
Քննությամբ պարզվել է մահվան դեպքերը գրանցված տարածքում «Չերյոմուխա 7» տեսակի հատուկ միջոց կիրառած ոստիկանների շրջանակը, որոնց թիվը 4-ն է եւ դեռ տարիներ առաջ՝ նախորդ իշխանությունների օրոք, նրանց մեղադրանք էր առաջադրվել. «ՀՀ ոստիկանության զորքերի հատուկ նշանակության ջոկատի ենթասպաներ Լևոն Հակոբյանին և Ավետիք Աթաբեկյանին, ինչպես նաև ՝ թիվ 1033 զորամասի ենթասպաներ Մկրտիչ Ղարիբյանին, Վարդան Սահակյանին դեռևս 2009թ. մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 373-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ մասերով, այն է՝ զենքի, ռազմամթերքի, պայթուցիկ սարքերի կիրառումը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր վնաս կամ մարդու մահ։ Այսօր նրանք եւս շարունակում են մնալ մեղադրյալ։
Սույն գործով մեղադրյալի կարգավիճակում է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը, ով մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ սահմանադրական կարգի տապալման համար։
Դատախազության գրավոր պատասխանի համաձայն՝ որպես մեղադրյալ են ներգրավված նաեւ՝ ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-334-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետ Հայկ Միլիտոնյանը եւ նրա տեղակալ Հովհաննես Թամամյանը ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Ոստիկանության զորքերի հրամանատարի նախկին տեղակալ, շտաբի պետ Գեղամ Պետրոսյանը շարունակում է մեղադրվել դիտավորյալ սպանության համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, թեեւ նրա խափանման միջոցը փոխվել է եւ նա ազատվել է արգելանքից։
Քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, քննիչ Արմեն Հակոբյանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, դատաձգաբան-փորձագետ Արթուր Հովհաննիսյանը՝ 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։
19:44 01/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մարտի 1»-ի գործը կարող է բացահայտվել չեզոք անձանց իշխանության գալու դեպքում միայն. Արգիշտի Կիվիրյան
17:39 01/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀարգանքի տուրք 2008 թ. մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերի զոհերի հիշատակին. Արմեն Սարգսյան
13:39 01/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը հարգանքի տուրք է մատուցել Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին
12:25 01/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ն չեղարկեց Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված երթը
22:43 24/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրավիրել է քայլերթի՝ մարտի 1-ի իրադարձությունների հիշատակին
15:00 03/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մարտի 1»-ի գործի` հատկապես կարևոր հանգամանքները նախաքննության գաղտնիքի անվան տակ հանրությունից թաքցվում են, դրանք պետք է պարզաբանվեն. Գևորգ Կոստանյանը վերադառնում է

Дело 1 марта: уголовное преследование в отношении бывшего замглавы Полиции Саши Афяна прекращено 03/06/2020   12:04  |  Криминальная хроника
Уголовное преследование в отношении одного из высокопоставленных фигурантов уголовного дела о событиях 1 марта 2008 года прекращено. Речь идет о бывшем заместителе начальника Полиции Армении Саше Афяне, которому инкриминировали часть 2 статьи 38-309(“Соучастие в превышении должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств”).
“В 2020 году было принято решение о прекращении уголовного преследования в отношении Саши Афяна по части 2 статьи 38-309 УК РА на основании истечения срока давности для привлечения к уголовной ответственности, законность которого была проверена Генеральной прокуратурой”, - заявили в ответ на письменный запрос “ФактИнфо” в Генпрокуратуре Армении.
В настоящее время обвиняемыми по уголовному делу, находящемуся на этапе предварительного расследования, проходит 13 человек, в том числе бывшие высокопоставленные чиновники.
Отметим, что  в ходе событий, произошедших в Ереване 1-2 марта 2008 года, три человека – Армен Фарманян, Гор Клоян и Тигран Хачатрян скончались от выстрелов, произведенных из спецсредства “Черемуха-7”, примененного сотрудниками Полиции.
Следствием установлен круг полицейских, применивших спецсредства “Черемуха-7” на территории, где были зарегистрированы летальные случаи. Их четверо. Еще несколько лет назад при прежней власти им было предъявлено обвинения. Прапорщикам отряда спецназначения внутренних войск полиции РА Левон Акопяну и Аветику Атабекяну, а также прапорщикам в/ч 1033 Мкртычу Гарибяну и Вардану Саакяну еще в 2009 году было предъявлено обвинение по частям 1, 2 и 3 статьи 373 УК РА. Они продолжают оставаться в статусе обвиняемых.
Обвиняемым по делу проходит также бывший министр обороны Армении Микаел Арутюнян. Ему инкриминирует часть 1 статьи 300.1(“Свержение конституционного строя).
Как указывается в ответе Генпрокуратуры,  в качестве обвиняемых по делу привлечены также бывший генпрокурор Армении Геворк Костанян экс-глава Полиции Алик Саркисян, начальник Главного управления угрозыска Полиции Айк Милитонян и его заместитель Ованнес Тамамян.
Костаняну инкриминируют ч. 1 ст. 314(“Служебный подлог”), ч.2 ст. 38-308(“Соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия”), ч.1 ст. 38-314(“Соучастие в служебном подлоге”), ч.1 ст. 38-334(“Соучастие в укрывательстве тяжкого или особо тяжкого преступления”) и ч.3 ст. 38-349("Соучастие в фальсификации доказательств”) УК РА, Алику Саркисяну – ч. 2 ст. 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия”), ч. 1 ст. 314 (“Служебный подлог”) и ч. 1 ст. 334 (“Укрывательство преступления”), Айку Милитоняну и Ованнесу Тамамяну – ч. 2 ст. 308,  ч. 2 ст. 314  и ч.1 ст. 334 УК Армении.
Бывший заместитель командира войск Полиции, начальник штаба Гегам Петросян по-прежнему обвиняется в умышленном убийстве, хотя ему изменили меры пресечения и освободили из-под ареста.
Обвиняемым проходит также бывший  глава  следственной группы Ваагн Арутюнян, следователь Армен Акопян и специалист по баллистичексой экспертизе Артур Ованнисян.
Ваагну Арутюняну инкриминируют часть 2 статьи 308, пункт 1 части 3 статьи 38-349 и часть 2 статьи 309, Армену Акопяну – часть 2 статьи 308 и пункт 1 части 3 статьи 38-349, Артуру Ованнисяну – пункт 1 части 3 статьи 38-349 УК Армении.