Շատ մեծ պրոբլեմ է՝ հանձնարարական եմ տալիս և մեկ տարի հետո իմանում՝ այն չի կատարվել. Փաշինյանը բարկացավ Աղաջանյանի վրա 03/05/2020 12:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Պարոն Աղաջանյան շատ մեծ պրոբլեմ է, երբ ես հանձնարարական եմ տալիս, դրանից մեկ տարի հետո իմանում եմ՝ այդ հանձնարարականը լիարժեք և ամբողջական կատարված չէ։ Սա ի՞նչ է նշանակում։ Այսօր կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս հարցով դիմեց իր աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանին։
Վարչապետը հիշեցրեց՝ դեռևս մեկ տարի առաջ հանձնարարական էր տվել տարբեր գերատեսչություններում տեղադրվող ապարատների մասին.
«Հանձնարարական էի տվել, որ այդ գործառույթներն իրականացվեն մրցույթներով։ Այսինքն` ուղիղ որոշումներով նման հարցերը չկարգավորվեն։ Պետք է մրցույթ հայտարարել, բայց տեղեկանում եմ, որ, կարծես թե, այդ հանձնարարականից հետո դեպք ենք ունեցել, երբ որոշում ենք կայացրել և այդ ծառայության ուղիղ գնում ենք իրականացրել»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Էդուարդ Աղաջանյանն արձագանքեց. «Ձեր կողմից նշված խնդիրը կոնկրետ մեկ-երկու ուժային մարմիններում կար։ Խնդիրն այն է, որ նախկինում գոյություն ունեցող կարգավորում է եղել կառավարության որոշմամբ, հնարավորությունը տրվել է այդ մարմիններին...»,-նշեց վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը, ում ընդհատելով վարչապետն ասաց. «Կներեք, եթե ես հանձնարարություն եմ տալիս, ինչ կապ ունի կառավարության որոշմամբ ինչ կա։ Կա որոշում բերեք դա փոխեք, չեղյալ արեք»,-ասաց վարչապետը՝ բարկանալով Էդուարդ Աղաջանյանի վրա։
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը նկատեց՝ այս խնդիրը վերջերս է ի հայտ եկել, ինչին ի պատասխան վարչապետն արձանագրեց. «Այսինքն ինչ-որ տեղ իմ հանձնարարականից դուրս ինչ-որ գաղտնի բաներ են կատարվել, որը մեր վերահսկողությունից դուրս է»։
Էդուարդ Աղաջանյանը վարչապետին վստահեցրեց՝ հանձնարարականն արդեն իջեցված է։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ընդգծեց. «Բոլոր այն գերատեսչություններում, որտեղ տեղադրված են սուրճի, վճարումների որևէ ապարատ, բոլոր այդ ծառայությունների համար հնարավորինս ամենակարճ ժամկետում հայտարարել մրցույթ։ Ընդ որում տեխնիկական առաջադրանքի մեջ ձևակերպել, որ դրա համար պետք է պետությանը վճարեն»։

Пашинян пожурил Агаджаняна за невыполнение его поручения 03/05/2020   12:40  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян пожурил руководителя своего аппарата Эдуарда Агаджаняна за неполноценное выполнение его поручений относительно вединговых аппаратов.
“Г-н Агаджанян, это большая проблема, когда я даю поручение и спустя год узнаю, что это поручение  полноценно не выполнено. Что это значит?”- сказал премьер, обращаясь к Агаджаняну.
Пашинян напомнил, что  еще год назад он дал поручение относительно аппаратов, установленных в различных ведомствах.
“Я распорядился о проведении тендера. То есть, чтобы  подобные вопросы не решались  по прямому распоряжению. Следовало объявить тендер, однако сообщаю, что после этих поручений, похоже, был случай, когда было принято решение, и закупка услуг была произведена напрямую”, - сказал Никол Пашинян.
В ответ Эдуард Агаджанян заявил: “Указанная Вами проблема выявлена конкретно в одном или двух силовых ведомствах. Дело в том, что ранее вопрос регулировался в соответстви с решением правительства, и этим органам была предоставлена возможность…”.
Премьер прервал главу аппарата и заявил:”Простите, я даю поручение. Какое это имеет отношение к решению правительства. Есть решение, принесите его, мы изменим. Аннулируйте его”, - сказал премьер.
В свою очередь Агаджанян заметил, что эта проблема была выявлена недавно, на что Пашинян отреагировал следующими словами: “То есть где-то за рамками моего поручения имели место какие-то тайные процессы, которые оказались вне нашего контроля”.  Агаджанян поспешил успокоить премьера, заявив, что директива уже спущена.
Что касается установленных  в ведомствах  вендинговых кофейных аппаратов и платежных терминалов, то  Пашинян распорядился в максимально сжатые сроки объявить тендер на эти услуги.
Как указал Пашинян, операторы этих автоматов занимаются бизнесом, следовательно, они должны платить за то, что их аппараты установлены в государственных учреждениях.