Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրինագիծը 03/05/2020   11:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը։
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը տեղեկացրեց՝ խմբակցությունը ձեռնպահ է քվեարկելու. «Մենք անպայման առաջարկություններով հանդես կգանք և առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակ կարտահայտենք մեր դիրքորոշումը»,-ասաց Արման Աբովյանը։
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն էլ նշեց՝ կողմ են քվեարկելու, սակայն առաջրկություններով հանդես կգան և հույ ունեն՝ դրանք կընդունվեն։
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը օրենքի նախագիծը ներկայացնելիս նշեց, որ նախագծով ներմուծվում է չհիմնավորվող հաստատության բռնագանձման մեխանիզմ, որը տարբեր դրսևորումներով առկա է Իտալիայում, Իռլանդիայում և այլուր։ Նախարարի վստահեցմամբ նախագծի նպատակն է որդեգրել միջազգային պայմանագրերով և միջազգային կառույցների խորհրդատվական բնույթի փաստաթղթերով առաջարկվող լավագույն չափանիշները՝ հանցավոր ակտիվների շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում։
10:33 05/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն կողմ քվեարկեց դատավորների թեկնածուների տարիքային շեմը նվազեցնող դրույթը պարունակող նախագծին
11:31 04/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ25 տարեկան գրեթե անփորձ դատավորն ինչպես է քննելու ապօրինի ծագում ունեցող գույքի վարույթը. Պատգամավոր
11:06 04/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԷներգետիկայի մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծն ուղարկվեց առաջարկությունների փուլ
10:33 04/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց արտասահմանից փոստային փոխանցման միջոցով դեղեր ստանալու օրինագիծը
10:26 04/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽնամակալության նպաստ սահմանող նախագիծն ամբողջությամբ ընդունվեց
10:17 04/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն ընդունեց բանկ ներկայանալու հնարավորություն չունեցող թոշակառուին թոշակի չզրկելու նախագիծը
09:47 04/03/2020  |  ՄամուլՈվ է դատաիրավական փոփոխությունների թեմայի առավել շահագրգիռ կողմը. «Փաստ»
16:49 03/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն քննարկում է օրինագիծ, որով հստակեցվում են դատավորների գործունեության գնահատման հանձնաժողովի գործառույթները
16:42 03/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանը քննարկում էր արտասահմանից փոստային փոխանցման միջոցով դեղեր ստանալու նախագիծը

Парламент Армении принял в первом чтении закон о конфискации незаконно нажитого имущества 03/05/2020   11:22  |  Лента новостей
Парламент Армении на заседании в четверг принял в первом чтении законопроект "О конфискации имущества незаконного происхождения" и прилагаемый к нему пакет законопроектов.
Секретарь фракции "Процветающая Армения" Арман Абовян сообщил, что их фракция воздержится при голосовании. “Мы в обязательном порядке выступим с предложениями и  скажем свою позицию”, - сказла Абовян.
В свою очередь глава фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян отметил, что поддержит законопроект. При этом он заявил о намерении их фракции выступить с предложения и выразил надежду на их принятие.
Министр юстиции Армени Рустам Бадасян при представлении закона отметил, что законопроектом внедряется механизм конфискации имущества, приобретение которого в предусмотренных проектом существенных объемах не обосновывается законными источниками дохода. Проектом внедряется механизм конфискации имущества при необоснованном обогащении.
Этот механизм в различных проявлениях  действует в Италии, Ирландии и т.д.. Как заверил министр, проект преследует цель перенять наилучшие стандарты, предлагаемые международными договорами и документами консультативного характера международных структур в сфере борьбы с оборотом преступных активов.