Արցախի ՊՆ-ն հորդորում է ձեռնպահ մնալ օրենքով չնախատեսված քայլերով բանակը քաղաքական զարգացումներում ներգրավվելուց 03/05/2020   13:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին շրջանում, պայմանավորված Արցախի Հանրապետությունում մեկնարկած նախընտրական գործընթացներով, որոշ հասարակական և քաղաքական շրջանակների կողմից փորձ է արվում բանակը ինչ-որ կերպ ներգրավվել տվյալ զարգացումներում, ինչն անթույլատրելի է: Այս մասին հայտնում են Արցախի ՊՆ-ից։
«Վերջին շրջանում, պայմանավորված Արցախի Հանրապետությունում մեկնարկած նախընտրական գործընթացներով, որոշ հասարակական և քաղաքական շրջանակների կողմից փորձ է արվում բանակը ինչ-որ կերպ ներգրավվել տվյալ զարգացումներում, ինչն անթույլատրելի է:
Արցախի զինված ուժերի հրամանատարությունն, իր խորը մտահոգությունը հայտնելով նշված դրսևորումների վերաբերյալ, ևս մեկ անգամ հիշեցնում է, որ բանակն ունի մեկ գլխավոր առաքելություն, այն է՝ ապահովել հայրենիքի սահմանների անվտանգությունն ու ժողովրդի խաղաղ կենսագործունեությունը և դրանով իսկ բարենպաստ պայմաններ ստեղծել մեր պետականության հզորացման և ամրապնդման համար:
Հավաստիացնում ենք, որ զինված ուժերը հանդիսանալով մեր ժողովրդի համահավաքությունն ու միասնականությունը խորհրդանշող բացարձակ արժեք, երբևէ չի ունեցել և չունի որևէ քաղաքական երանգ կամ կողմնորոշում: Այն, ինչպես միշտ, եղել ու կմնա մեր ազգային իղձերի ու նպատակների իրագործման առաջնագծում և միայն ու միայն կառաջնորդվի Հայրենիքը արտաքին թշնամուց պաշտպանելու սրբազան առաքելությամբ:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը բարձր գնահատելով մեր հանրապետության ներքաղաքական կյանքում տեղ գտնող համապետական կարևորության միջոցառումների, այդ թվում՝ նաև առաջիկա նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների դերն ու նշանակությունը, իր կոչն է ուղղում մեր երկրում գործող բոլոր հասարակական-քաղաքական կազմակերպություններին և հորդորում ձեռնպահ մնալ օրենքով չնախատեսված քայլերով բանակը ներգրավել քաղաքական զարգացումներում»,- նշված է հայտարարությունում։

В Минобороны Арцаха призвали воздерживаться от шагов по вовлечению армии в политические процессы 03/05/2020   14:35  |  Лента новостей
В последний период в связи с начавшимися в Республике Арцах  предвыборными процессами, некоторыми общественными и политическими кругами предпринимается попытка каким-то образом вовлечь армию в что процессы, что недопустимо. Об этом говорится в заявлении Минобороны Арцаха.
“Командование вооруженных сил Арцаха, выражая свою глубокую обеспокоенность в связи с указанными проявлениями, еще раз напоминает, что у армии одна главная миссия – обеспечить безопасность границ Родины и мирную жизнедеятельность народа и тем самым создать благоприятные условия для усиления и укрепления нашей государственности”, - отмечается в заявлении.
В оборонном ведомстве заверили, что ВС, являясь абсолютной ценностью, символизирующей единство и консолидацию нашего народа, никогда не имели и не имеют какой-либо политической окраски или ориентации.
“Она, как всегда, была и останется на передовой реализации наших национальных чаяний и целей и будет руководствоваться исключительно священной миссией защиты Родины от внешнего врага”, - говорится в заявлении.
Министерство обороны Республики Арцах, высоко оценивая роль и значение имеющих место во внутриполитической жизни нашей республики мероприятий общегосударственной важности, в том числе предстоящих президентских и парламентских выборов, призывает все действующие в нашей стране общественно-политические организации воздерживаться от непредусмотренных законом шагов по вовлечению армии в политические процессы.