Այդ հանդիպումները պլանային են. Արտառոց որևէ բան չկա. ԱԳ նախարարը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների և Թուրքիայի ԱԳՆ-ի հանդիպման մասին 03/04/2020   17:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ունեն իրենց աշխատանքային պլանը, որի մեջ ներառված է նաև հանդիպումներ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների հետ և այդ հանդիպումները նորություն չեն։ Ազգային ժողովում այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ անդրադառնալով օրերս ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների և Թուրքիայի արտգործնախարարության հանդիպմանը։
«Արտառոց որևէ բան չկա։ Այդ հանդիպումները պլանային են և Մինսկի խմբի համանախագահներն իրականացնում են իրենց գործառույթը։ Ամբողջողվին վստահելով Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ մենք շատ լավ գիտենք այդ պլանի մասին և գիտենք՝ ինչպես և ինչ մոտեցումներով են Մինսկի խմբի համանախագահներն աշխատում, որովհետև մենք ենք աշխատում նրանց հետ» ,-ասաց ԱԳ նախարարը՝ հավելելով, որ սա առաջին հանդիպումը չէ։ Վերջինս նկատեց՝ դրանից առաջ էլ հանդիպումներ են եղել մի շարք այլ երկրների հետ, և սա բնականոն աշխատանք է։ Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց՝ այդ առումով որևէ մտահոգություն չունեն։
«Միգուցե տարբերությունը մի փոքր նրանում էր, որ Թուրքիայի կողմից եղավ մեկնաբանություն։ Ի դեպ, եթե շատ անկեղծ լինենք, այդ մեկնաբանության մեջ էլ չկար որևէ բան, որը մենք նախկինում չէինք լսել, և մենք այդ առումով հանդես եկանք մեր հայտարարությամբ։ Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ ոչ բարեկամական քաղաքականությամբ, որը ԼՂ հակամարտության համատեքստում արտահայտվում է նաև Ադրբեջանին ցուցաբերվող միակողմանի ռազմաքաղաքական աջակցություն, Թուրքիան չի կարող ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում որևէ դերակատարում ունենալ»,-հավելեց Զոհրաբ Մնացականյանը։
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը, դիմելով ԱԳ նախարարին, ասաց. «Ձեր հանգստությունը կկիսեի, եթե տարածաշրջանային այս իրադարձությունների բովում տեղի չունենար այդ հանդիպումը և դա որպես ինչ-որ առումով արտաքին քաղաքականության ուղեգիր չնշմարվեր նույն Թուրքիայի ԱԳՆ-ի կողմից»,-նշեց Տարոն Սիմոնյանը։
22:01 25/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելիի հետ
17:53 29/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ-ն աջակցում է հակակոռուպցիոն պայքարին. Արդարադատության նախարարը հանդիպել է եվրոպական կառույցի ներկայացուցիչներին
12:51 23/05/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ-ն դիտարկում է անցկացրել հայ-ադրբեջանական սահմանին
13:56 15/04/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂ հարցով Մոսկվայում ընթացող նախարարական հանդիպմանը միացել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները
18:17 13/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչպես լավագույնս աջակցենք տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացին. ԵԱՀԿ նախագահն ասել է իր այցի նպատակը
12:49 13/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱմեն ինչ մանրամասն բացատրել ենք միմյանց.հարցը փակված է. Միրոսլավ Լայչակը՝ սլովակիական արտադրության սպառազինությունը Ադրբեջանում հայտնվելու մասին

Мнацаканян в парламенте прокомментировал недавнюю встречу сопредседателей МГ ОБСЕ с главой МИД Турции 03/04/2020   17:42  |  Лента новостей
У сопредседателей Минской группы ОБСЕ есть свой план работы, который предполагает и встречи с государствами-членами МГ ОБСЕ, представителями международных организаций, и эти встречи  - не новость. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, комментируя по просьбе депутата от парламентской фракции “Просвещенная Армения” Тарона Симоняна недавнюю встречу сопредседателей МГ ОБСЕ с главой МИД Турции.
“Ничего из ряда вон выходящего нет. Эти встречи носят плановый характер, и сопредседатели Минской группы ОБСЕ выполняют свои функции. Полностью доверяя сопредседателям МГ ОБСЕ, мы прекрасно осведомлены об этом плане и знаем о подходах сопредседателей к  работе, потому что мы работаем с ними”, - сказал глава МИД Армении в ходе правительственного часа в парламенте.
Он добавил, что это не первая встреча. Он указал, что были встречи и до этого, с представителями ряда стран.
Зограб Мнацаканян заявил, что у них нет каких-либо опасений по этому поводу.
“Возможно, отличие заключается в том, что последовал комментарий Турции. Если честно, то в этом комментарии тоже не оказалось ничего нового, чего мы не слышали раньше. Мы в этой связи выступили с заявлением. При недружественной политике в отношении Армении и армянского народа, которая также выражается в контексте нагорно-карабахского конфликта односторонней военно-политической поддержкой Азербайджана, Турция не может играть какую-либо роль в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта”, - подчеркнул Мнацаканян.
При этом Тарон Симонян заявил, что разделил бы спокойствие главы МИД Армении, если бы эта встреча не прошла в самой гуще региональных событий и не рассматривалась бы МИД Турции как внешнеполитический ориентир.