Քննչական կոմիտեն՝ Աբովյանի քաղաքապետին առաջադրված մեղադրանքի մասին 03/04/2020 12:24 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ պարզվել է, որ Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքում ՍՊ ընկերություններից մեկն ինքնակամ զավթել է 2240մ2 մակերեսով հողատարածք և այնտեղ իրականացրել ինքնակամ շինարարություն, իսկ Աբովյան համայնքի ղեկավարը, ում վրա իրավական ակտերով պարտականություն է դրված կանխել համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի զավթումը, շենքերի, շինությունների ինքնակամ կառուցումը և ապօրինի շինարարության հետևանքները վերացնելը, բավարարվել է միայն ընկերությանը 400 000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տույժի ենթարկելով:
Արդյունքում՝ համայնքի ղեկավարի առերևույթ դիտավորությամբ դրսևորած անգործության հետևանքով տևական ժամանակ շարունակվել է ինչպես ինքնակամ հողազավթումը, այնպես էլ՝ ինքնակամ շինարարությունը:
Աբովյան համայնքի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315.2-րդ հոդվածով (պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթումը, ինչպես նաև շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու, կանխարգելելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

СК Армении сообщил подробности обвинения, предъявленного мэру Абовяна 03/04/2020   12:52  |  Криминальная хроника
Мэру города Абовяна Ваагну Геворкяну предъявлено обвинение. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Согласно сообщению СК, по совокупности добытых по уголовному делу доказательств  установлено, что в городе Абовяне Котайкской области одна из компаний самовольно захватила земельный участок площадью 2240 кв.м. и вела там строительство. А градоначальник Абовяна, на которого по правовым актам возложена обязанность по предотвращению захвата собственности общины, самовольной застройки зданий и строений и устранению последствий незаконного строительства, удовлетворился лишь наложением на компанию административного штрафа в размере 400 тыс. драмов.
“В итоге вследствие проявленного главой общины предполагаемого умышленного бездействия длительное время продолжался как самовольный захват, так и самовольное строительство”, - говорится в сообщении.
Главе общины Абовян предъявлено обвинение по статье 315.2(“Непринятие в установленном законом порядке мер по пресечению, предотвращению самовольного захвата земельных участков, являющихся государственной или муниципальной собственностью, а также самовольного возведения зданий и строений”) Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие продолжается.