Արամ Օրբելյանը դատի է տվել ԱԱԾ-ին և Հանրային հեռուստաընկերությանը 03/04/2020   13:26  |  Քաղաքացիական իրավունք
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը հայց է ներկայացրել՝ ընդդեմ ԱԱԾ-ի և Հանրային հեռուստաընկերության՝ զրպարտության համար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ դատական տեղեկատվական համակարգից։
Օրբելյանը դատարան է դիմել զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները հերքելու և զրպարտությամբ պատճառված վնասը փախհատուցելու պահանջով։ Հայցադիմումը դատարան մուտք է եղել մարտի 3-ին և նույն օրը մակագրվել է դատավոր Նաիրա Ավետիսյանին։
Հիշեցնենք, որ Հանրային ՀԸ եթերում հեռարձակվել էր ռեպորտաժ, որտեղ վկայակոչելով ԱԱԾ-ին՝ նշվել էր, թե Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը մի քանի անգամ այցելել է Սահմանադրական դատարան եւ սա ներկայացվել որպես Հրայր Թովմասյանի քաղաքականացվածության, ոչ օբյեկտիվ լինելու ապացույց։
Արամ Օրբելյանն ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել էր, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը դատարան ուղարկվելուց հետո ՍԴ-ում չի եղել։ Բացի այդ՝ դիմել էր ԱԱԾ՝ պահանջելով իրեն տրամադրել Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հեռարձակված ռեպորտաժի նյութերը։

Адвокат Роберта Кочаряна подал в суд на СНБ и Общественный телеканал 03/04/2020   13:43  |  Гражданское право
Адвокат Арам Орбелян, представляющий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна, подал в суд иск против Службы национальной безопасности и Общественного телевидения(ОТА). Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы.
Орбелян обратился в суд с требованием опровергнуть являющиеся клеветой фактические сведения и возместить причиненный ущерб. Исковое заявление поступило в суд 3 марта и в тот же день было завизировано на имя судьи Наиры Аветисян.
Напомним, в эфире Общественного телеканала Армении был показан репортаж, где со ссылкой на СНБ указывалось, что адвокат Роберта Кочаряна - Арам Орбелян -  несколько раз бывал в Конституционном суде. Это было представлено в качестве доказательства политизированности и необъективности главы КС Грайра Товмасяна.
Ранее Арам Орбелян в беседе с корреспондентом “Фактинфо” заявил, что после отправки дела второго президента Армении Роберта Кочаряна не был в КС. Кроме того,  он обратился в СНБ с требованием предоставить ему материалы репортажа, транслировавшегося в эфире Общественного телеканала.