Սուրեն Պապիկյանի դատվածության վերաբերյալ տեղեկությունը շտեմարանից ճշտել է ԱԱԾ պաշտոնյան. նրան մեղադրանք է առաջադրվել 03/02/2020   17:15  |  Քրեական խրոնիկոն
Անձնական կյանքի գաղտնիք համարվող տեղեկությունն ապօրինի հավաքելու, տարածելու և պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու դեպքի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանման պետին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու` պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար:
Ըստ առաջադրված մեղադրանքի` վերջինս առանց ծառայողական անհրաժեշտության, օրենքով սահմանված նպատակի և այլ իրավաչափ հիմքերի բացակայության պայմաններում, 2020 թվականի հունվարի 9-ին ԱԱԾ համապատասխան ստորաբաժանման աշխատակցին խնդրել է տեղեկատվական շտեմարանում ստուգել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի դատվածության վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Հիշյալ աշխատակիցը ԱԱԾ ստորաբաժանման պետի պահանջով ՀՀ ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի օպերատիվ տեղեկատու քարտադարանից ստացել և վերջինիս է փոխանցել Սուրեն Պապիկյանի դատվածության վերաբերյալ տեղեկանքը, որը պարունակել է նրա անձնական կյանքի գաղտնիք համարվող, ոչ հանրամատչելի մանրամասն տեղեկություններ դատվածության, դատավճռով նշանակված պատժաչափի և այլ հանգամանքների վերաբերյալ:
Այդ կերպ ԱԱԾ վերը նշված պաշտոնատար անձը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, դիտավորությամբ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, որով էական վնաս է պատճառել Սուրեն Պապիկյանի իրավունքներին և օրինական շահերին:
Մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: Քննիչի կողմից որոշում է կայացվել ԱԱԾ վերը նշված պաշտոնատար անձի պաշտոնավարությունը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին:

В деле о "сливе" информации о судимости Сурена Папикяна появился обвиняемый 03/02/2020   17:44  |  Криминальная хроника
Начальнику соответствующего подразделения Службы национальной безопасности Армении предъявлено обвинение по части 1 статьи 308(“Злоупотребление должностными полномочиями”) Уголовного кодекса Армении. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы.
Сообщается, что обвинение предъявлено по достаточной совокупности доказательств, полученных в рамках расследуемого в ССС уголовного дела, возбужденного по факту незаконного сбора и распространения сведений, содержащих тайну личной жизни.
Согласно выдвинутому обвинению, он без служебной необходимости, в условиях отсутствия установленных законом целей и других правомерных оснований, 9 января 2020 года попросил сотрудника соответствующего подразделения проверить в базе данных информацию о судимости министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна. Упомянутый сотрудник по требованию начальника подразделения СНБ получил из оперативно-справочной картотеки информационного центра Полиции РА и передал последнему справку о судимости Сурена Папикяна, которая содержала считающиеся тайной личной жизни необщедоступные подробные сведения касательно судимости, назначенной по приговору меры наказания и других обстоятельств.
“Тем самым вышеупомянутый чиновник СНБ, исходя и личной заинтересованности, умышленно использовал свое должностное положение вопреки интересам службы, чем нанес существенный вред правам и законным интересам Сурена Папикяна. В отношении обвиняемого избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Следователь принял решение о временном прекращении полномочий вышеупомянутого должностного лица СНБ. Предварительное следствие продожлается”, - говорится в сообщении.