Մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության պաշտոնատար անձին 03/02/2020 16:35 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա ՀՀ առողջապահության նախարարի անվտանգության գծով նախկին խորհրդական, ՀՀ ԱԱԾ համապատասխան ստորաբաժանման պետ Ա. Մ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու` պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար: Այս մասին հայտնում են Հատուկ քննչական ծառայությունից։
Ըստ առաջադրված մեղադրանքի` Ա. Մ.-ն, 2005-2018թթ-ին զբաղեցնելով ՀՀ առողջապահության նախարարի անվտանգության գծով խորհրդականի պաշտոնը, մտերիմ հարաբերություններ է հաստատել բժշկական կենտրոնի տնօրեն Ա. Մ.-ի հետ և նրանից տեղեկանալով, որ վերջինս դժգոհություններ է ունեցել տնօրենի ֆինանսական գծով տեղակալ Ս. Օ.-ի աշխատանքից, իր ծառայություններն է առաջարկել` նրան այդ աշխատանքների ղեկավարումից հեռացնելու հարցում:
2019թ. փետրվարին Ա. Մ.-ն բժշկական կենտրոնի տնօրենին տեղեկացրել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը մտադրվել է նվազեցնել հիվանդանոցին պետական պատվերով մատուցվող ծառայությունների համար նախատեսված հատկացումները, և որ հիշյալ բժշկական կենտրոնը զրկվել է համավճարային սկզբունքով բժշկական ծառայություններ մատուցելու հնարավորությունից, որպիսի հարցերը լուծելու համար անհրաժեշտ է կազմակերպել, որպեսզի Ս. Օ.-ն կաշառք տա ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արսեն Դավթյանին: Ա. Մ.-ն հավաստիացրել է, որ այդ դեպքում Ս. Օ.-ի և Արսեն Դավթյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում կհարուցվի, և արդյունքում բժշկական կենտրոնի տնօրենը հնարավորություն կունենա ձեռք բերել հիվանդանոցի բաժնետոմսերի՝ Ս. Օ.-ի մասնաբաժինը, որը հավասարապես կբաժանվի իր և տնօրեն Ա. Մ.-ի միջև:
Արդյունքում, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն, բժշկական կենտրոնի տնօրենը 2019թ. մարտի 18-ին իր մոտ է կանչել Ս. Օ.-ին և առաջարկել կաշառք տալ Արսեն Դավթյանին, սակայն Ս. Օ.-ն, մինչ այդ տեղեկացված լինելով ԱԱԾ աշխատակից Ա. Մ.-ի և բժշկական կենտրոնի տնօրենի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության և նրանց` վերը նշված մտադրության մասին, հրաժարվել է կատարել տնօրենի առաջարկը:
Մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: Քննիչի կողմից որոշում է կայացվել ԱԱԾ վերը նշված պաշտոնատար անձի` Ա. Մ.-ի պաշտոնավարությունը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին:

Главе одного из подразделений СНБ Армении предъявили обвинение 03/02/2020   17:15  |  Криминальная хроника
Бывшему советнику министра здравоохранения Армении по линии безопасности, начальнику соответствующего подразделения Службы национальной безопасности А. М. предъявлено обвинение по части 1 статьи 309("Превышение должностных полномочий") УК РА. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы. Сообщается, что обвинение предъявлено по совокупности доказательств, полученных в рамках уголовного дела, расследуемого в ССС.
Согласно выдвинутому обвинению, А.М., занимая в 2005-2018 гг., пост советника министра здравоохранения Армении по линии безопасности, состоял в близких отношениях с директором медицинского центра А.М. и, узнав от него о том, что последний был недоволен работой  заместителя директора по финансовой линии С.О., предложил свои услуги в вопросе отстранения его от руководства этой работой.
По данным следствия, в феврале 2019 года А.М. сообщил директору медцентра о том, что Министерство здравоохранения намерено сократить средства, предоставляемые  на стационарное обслуживание по госзаказу, и что упомянутый медцентр лишился возможности оказывать медуслуги по принципу сооплаты. А для решения этих вопросов необходимо, чтобы С.О. дал взятку заместителю министра здравоохранения Арсену Давтяну. А.М. заверил, что в таком случае в отношении С.О. и Арсена Давтяна будет начато уголовное  преследование, и в результате директору медцентра представится возможность приобрести  долю акций С.О. в клинике, которая будет равномерно поделена между ним и А.М.
В итоге, согласно достигнутой договоренности, 18 марта 2019 года директор медцентра позвал к себе С.О. и предложил дать взятку Арсену Давтяну, однако С.О., будучи уже осведомленным о договоренности, достигнутой между сотрудником СНБ А.М. и директором медцентра, и их вышеуказанного намерения, отказался выполнить предложение директора.
“В отношении обвиняемого избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Следователь принял решение о временно прекращении полномочий указанного должностного лица СНБ – А.М. Предварительное следствие продолжается”, - говорится в сообщении.