Կորոնավիրուսով հիվանդացության նոր դեպք չունենք. Այս պահի դրությամբ սպասում ենք 9 թեստի պատասխանի 03/02/2020 11:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Երեկվանից բարեբախտաբար իրադրության նեգատիվ որևէ փոփոխություն չունենք։ Կորոնավիրուսի կանխարգելման աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի ընդլայնված նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ամփոփելով նիստը։
«Կորոնավիրուսով հիվանդացության նոր դեպք չունենք։ Այս ընթացքում մի քանի կասկածելի դեպքեր ախտորոշվել են և պատասխանը բացասական է։ Այս պահի դրությամբ սպասում ենք 9 թեստի պատասխանի, որոնց մասին հանրությանը կտեղեկացնենք»,-ասաց վարչապետը՝ հույս հայտնելով, որ պատասխանները բացասական կլինեն, սակայն եթե հաստատվեն վարչապետն ընդգծեց՝ դա չպետք է խուճապի առիթ լինի։ Վարչապետն արձանագրեց, որ սա հաղթահարելի հիվանդություն է.
«Առայժմ մեր միակ ախտորոշված դեպքի համար նույնիսկ հիվանդությունն այնպիսի ընթացք ունի, որ փաստորեն նա չի բուժվում, որովհետև ոչ մի բողոք, ախտանշան ընդհուպ ջերմություն չունի։ Կարճ ջերմություն է ունեցել, հետո այդ ջերմությունն իջել է, հիմա ուղղակի մարդը սուր վարակիչ հիվանդանոցում, սենյակում հեռուստացույց է նայում»,-նշեց վարչապետը։
Վերջինս անդրադարձավ նաև Ծաղկաձորի «Գոլդեն փելես» հյուրանոցում կարանտինի շրջանում գտնվող քաղաքացիներին, որոնցից որևէ մեկի մոտ ախտանշան ի հայտ չի եկել։ Վարչապետի վստահեցմամբ նրանք չունեն ջերմություն, ինքնազգացողության հետ կապված խնդիրներ չունեն. «Երեկվա ընթացքում 3-4 կասկածելի դեպք ենք ախտորոշել և բոլորը բացասական։ Այսօր կհասցնենք 9 հոգուն թեստավորել, եթե առաջին պատասխանը դրական է լինում, կրկնակի թեստավորում նույնպես արվում է»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Новых случаев заражения коронавирусом в Армении не выявлено, ждем результатов 9 тестов - Пашинян 03/02/2020 11:58 | Лента новостей
Изменения ситуации с коронавирусом в негативную сторону со вчерашнего дня в Армении не наблюдается. Об этом в понедельник заявил в ходе премьер-министр Армении Никол Пашинян, подводя итоги расширенного заседания комиссии по предотвращению распространения коронавируса.
“Новых случаев заражения коронавирусом не зафиксировано. За это время ряд подпавших под подозрение лиц прошли диагностику - ответ был отрицательным. В настоящее время ждем результатов 9 тестов, о которых общественность будет проинформирована”, - завил премьер, выразив надежду на то, что ответы будут отрицательными. При этом, как указал глава правительства Армении, в случае, если подозрения подтвердятся, это не должно стать поводом для паники, указав, что это болезнь преодолима.
Течение болезни у единственного пациента, что он даже е проходит лечение, потом что у него нет никаких жалоб, каких-либо признаков вплоть до того, что у него даже нет температуры. Температура, которая у него появилась ненадолго, быстро спала. Теперь же человек лежит в инфекционной клинике и смотрит телевизор”, - сообщил премьер.
Пашинян рассказал о состоянии здоровья граждан, помещенных на карантин в отеле “Golden Palace”. По его данным, ни у кого из них нет симптомов заражения коронавирусом. По его словам, у них нет температуры и каких-либо проблем со здоровьем.
“Накануне были выявлены 3-4 подозрительных случая, однако ни один из них не подтвердился. Сегодня мы успеем протестировать 9 человек. В случае положительного результата, проводится повторное тестирование”, - добавил Никол Пашинян.