Փաշինյանի նախկին խոսնակի կայքերի ֆինանսավորման թելերը տանում են դեպի Սամվել Ալեքսանյան 02/28/2020 16:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախկին մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը երկու կայք է հիմնել՝ NewArmenia.am և 365news.am: Կայքերի ընթացիկ համակարգմամբ զբաղվում է նրա դուստրը, իսկ ինքը՝ Կարապետյանը ֆինանսական հարցերն է լուծում:
Լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ այս երկու կայքերի ֆինանսավորումն իրականցնում է նախկին օլիգարխ, ներկայումս իշխանությունների հետ սերտ կապեր ունեցող Սամվել Ալեքսանյանը: Yerevan.Today-ը երեկ հայտնել է, որ Վլադիմիր Կարապետյանը դիմել է Սամվել Ալեքսանայնին, որպեսզի 2 միլիոնանոց փաթեթով համագործակցի կայքերի հետ, բայց այս պահին գործարքը կայացել է պահանջած թվի տասը տոսկով:
Վլադիմիր Կարապետյանը չի հերքել, որ իր դուստրն է զբաղվում կայքերի համակարգմամբ և հորդորել է կապ հաստատել վերջինիս հետ: Իսկ Սամվել Ալեքսանյանի կողմից ֆինանսավորվելու մասին ասել է. «Ես այնքա՜ն ուրախ եմ, որ դուք այդքան խորությամբ տիրապետում եք այս կամ ուրիշ կայքերի ներքին խոհանոցին։ Շատ լավ, դուք բավականին ուշադիր հետևում եք, և ես ձեզ հաջողություն եմ մաղթում այդ կայքերի և մյուս կայքերի ուսումնասիրության գործում։
Իսկ Սամվել Ալեքսանյանի մասով ասեմ՝ չի համապատասխանում իրականությանը»: Վերջինս այդպես էլ չի հստակեցրել, թե Ալեքսանյանի մասով ո՞ր դիտարկումը չի համապատասխանում իրականությանը. այն որ ինքը 2 միլիոն է պահանջել, թե՞ որ միայն տասը տոկոսն է սացել: Ինչևէ անկախ հերքումներից, լրատվական շրջանակները պնդում են, որ այս տեղեկությունը համապատասխանում է իրականությանը:
Հավելենք, որ նախկին խոսնակի կայքը զբաղվում է հիմնականում իշխանության ընդդիմախոսների դեմ հոդվածներ հրապարկելով և սպասարկելու է տարբեր թեմաների շուրջ «իմքայլականների» տեսակետի հանրայնացմանը։

Нити финансирования сайтов бывшего пресс-секретаря Пашиняна ведут к Самвелу Алексаняну 02/28/2020   17:21  |  Лента новостей
Бывший пресс-секретарь премьер-министр Армении Владимир Карапетян открыл два сайта - NewArmenia.am и 365news.am. Координацией ресурсов занимается его дочь, а Карапетян взял на себя решение финансовых вопросов. Как передают СМИ, оба портала финансирует бывший олигарх, состоящий ныне в тесных связях с властью Самвел Алексанян. Как сообщил ранее сайт Yerevan.Today, Владимир Карапетян обратился к Самвелу Алексаняну с предложением о сотрудничестве в рамках пакета в размере 2 млн. драмов, однако на данный момент сделка состоялась на уровне 10% от суммы.
Владимир Карапетян не опроверг информацию о том, что его дочь занимается координацией ресурсов и призвал за комментариями обратиться к ней. Что касается финансирования, Карапетян заявил: “Я так рад, что вы так глубоко осведомлены о внутренней кухне этого или другого сайта. Отлично. Вы пристально следите, и я вам желаю удачи в деле изучения этих и других порталов. Что же касается Самвела Алексаняна, то скажу, что эта информация не соответствует действительности”.
При этом Карапетян не уточнил, какое из сведений в части, касающейся Самвела Алексаняна, не соответствует действительности: то, что он потребовал 2 млн., или то, что он получил лишь 10%?
Тем не менее, несмотря на опровержения, медиа круги утверждают, что эта информация достоверная.
Добавим,что сайт бывшего пресс-секретаря премьера занимается в основном публикацией статей против оппонентов власти и будет доносить до общественности суждения “мойшаговцев” по разным темам.