Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի մահվան կապակցությամբ 02/28/2020   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խոր ցավով տեղեկացա հայ անվանի հուշարձանագետ, պատմաբան, բանահավաք, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի (ՀՃՈւՀ) երևանյան գրասենյակի նախագահ Սամվել Կարապետյանի անժամանակ մահվան մասին:
Սամվել Կարապետյանն իր գործունեության ընթացքում հետազոտել և ցուցակագրել է Պատմական Հայաստանի հայ ճարտարապետության հազարավոր նմուշներ: Նրա թողած փաստագրական նյութերը հարուստ ժառանգություն են մեր երկրի համար: Բարձր գնահատանքի է արժանի անվանի հուշարձանագետի հետևողական աշխատանքը Թուրքիայում և Ադրբեջանում հայկական հուշարձանների ոչնչացման քաղաքականության դեմ:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում Սամվել Կարապետյանի հարազատներին և գործընկերներին ու կիսում նրանց վիշտը:

Пашинян выразил соболезнования в связи с кончиной специалиста по памятникам Самвела Карапетяна 02/28/2020   15:04  |  Лента новостей
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной специалиста по памятникам Самвела Карапетяна. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства Армении.
“С глубокой скорбью узнал о безвременной кончине известного армянского специалиста по памятникам, историка, фольклориста, председателя ереванского офиса Фонда изучения армянской архитектуры Самвела Карапетяна”, -  говорится в телеграмме.
Пашинян напомнил, что Самвел Карапетян исследовал и описал тысячи образцов армянской архитектуры исторической Армении.
“Оставленные им документальные материалы - богатое наследие для нашей страны. Последовательная работа известного специалиста по памятникам, направленная против политики уничтожения армянских памятников в Турции и Азербайджане, достойна самой высокой оценки. Выражаю глубокие соболезнования родным и коллегам Самвела Карапетяна и разделяю их скорбь”, - отмечается в телеграмме.