Կորոնավիրուսի Հայաստան ներթափանցելու դեպքում կան նախապատրաստված հատուկ վայրեր. ՀՀ փոխվարչապետ 02/27/2020   11:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեր առողջապահական համակարգը շատ գրագետ է այս պահին աշխատում։ Կառավարության այսօրվա նիrտի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, Կորոնավիրուսի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Ավինյանը։
«Եթե այնուամենայնիվ կորոնավիրուսը ներթափանցի Հայաստան, ունենք նախապատրաստած հատուկ վայրեր, որտեղ կարանտին, բուժում կարող է անցկացվել։ Կարծում եմ՝ կանխարգելիչ բոլոր միջոցառումները պատշաճ կերպով իրականացված են, նույնիսկ ավելի որակյալ, քան որոշ զարգացած երկրներում»,-նշեց Տիգրան Ավինյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ընդգծեց՝ հանձնաժողովը պետք է աշխատի այնքան ժամանակ, քանի դեռ գլոբալ չի արձանագրվում, որ վիրուսը հաղթահարված և պարտված է։
Առողջապահության նախարարն էլ նշեց, քանի որ սա նոր շնչառական վարակ է, ամեն դեպքում պետք է պահպանել կանխարգելիչ միջոցառումները. «Խուսափել հիվանդ մարդկանց հետ շփումից, հետևել անձնական հիգիենայի կանոններին, դրանք ամենաէֆեկտիվ միջոցներն են կանխարգելման։ Կոչ եմ անում ձեռքերը հաճախ լվանալ, հնարավորության դեպքում նաև անտիսեպտիկ միջոցներով»,-ասաց Արսեն Թորոսյանը։
ՀՀ վարչապետն էլ հորդորեց սպիրտային հիմքով պատրաստված ալկոգելեր օգտագործելու դեպքում օգտագործել հայկական արտադրության ալկոգելերը. «Կոչ եմ անում օգտագործել հայկական արտադրության այդ միջոցները, մանավանդ, որ մյուսներից այդքան էլ հաճելի հոտ չի գալիս, իսկ հայկականից ընդհանրապես հոտ չի գալիս»,-նշեց վարչապետը։
10:32 27/02/2020  |  ՄեկնաբանությունԱԳՆ-ն Ճապոնիայում և Կորեայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին կոչ է անում կապ հաստատել Ճապոնիայում և Կորեայում ՀՀ դեսպանության հետ
10:25 27/02/2020  |  ՄեկնաբանությունՔիչ առաջ խոսեցի Վրաստանի առողջապահության նախարարի հետ. Արսեն Թորոսյան

В Армении подготовлены специальные карантинные зоны на случай проникновения в страну коронавируса 02/27/2020   12:30  |  Здоровье
Система здравоохранения Армении весьма грамотно функционирует в эти дни, заявил вице-премьер РА Тигран Авинян на заседании правительства в четверг, 27 февраля.
Он сообщил, что в Армении подготовлены специальные карантинные зоны на случай проникновения в страну коронавируса.
“Есть подготовленные специальные зоны, где может быть установлен карантин и проведено лечение”, - сказал Авинян.
По мнению вице-премьера, все профилактические меры предприняты на должном уровне.
“Считаю, что профилактические меры были реализованы на качественно более высоком уровне, чем в некоторых развитых странах”, - отметил Тигран Авинян.
В свою очередь премьер-министр Армении подчеркнул, что комиссия должна работать до тех пор, пока на глобальном уровне не признают, что вирус удалось победить.
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян призвал граждан соблюдать меры предосторожности, которые важны при сезонных вспышках респираторных заболеваний: а именно, соблюдать правила личной гигиены, избегать контактов с больными. Это, по его словам, самые эффективные средства защиты.
“Советую часто мыть руки, при возможности с помощью антисептических средств”, - сказал он.
В свою очередь премьер порекомендовал воспользоваться производимыми в Армении антисептическими средствами на основе спирта.
09:17 27/02/2020  |  Международные новостиНовый коронавирус добрался до Грузии: Гахария создал чрезвычайный совет