ԼՀԿ-ն դատի է տվել Լևոն Զուրաբյանին 02/27/2020 13:48 | Քաղաքացիական իրավունք
Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը դատի է տվել «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանին։
«Փաստինֆո»-ն դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում է, որ որպես պահանջ նշվել է պատվի, արժանապատվության և գործարար համբավի պաշտպանությունը։
Նշենք, որ ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ստեղծումը կապել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսա, Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի հետ։
ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հայտարարել էր, որ եթե Լևոն Զուրաբյանը չհերքի այդ հայտարարությունը, ապա անպայման դատարանում իրենց հետ գործ կունենա. «Նա կպարտվի այդ դատավարությունը, և դա բոլորի համար դաս կլինի»,-նշել էր Էդմոն Մարուքյանը։
Լեւոն Զուրաբյանը «Փաստինֆո»-ին հայտարարել էր, թե չն պատրաստվում հերքել իր խոսքերը։ «Ես ասում եմ այն, ինչ ճիշտ եմ համարում, իմ խոսքի տերն եմ եւ հետեւաբար իմ խոսքի մասին կողքից որեւէ պնդում ինձ ընդհանրապես հետաքրքիր չէ»,- «Փաստինֆո»-ին ասել էր Լ.Զուրաբյանը։

"Просвещенные" подали в суд на соратника Левона Тер-Петросяна 02/27/2020   14:11  |  Гражданское право
Глава фракции “Луйс” в Совете старейшин Еревана Давид Хажакян подал в суд на заместителя председателя партии “Армянский национальный конгресс” Левона Зурабяна.
Как стало известно "ФактИнфо" из сообщения на портале судебной информационной системы, речь идет об иске о защите чести, достоинства и деловой репутации.
Отметим, что зампредседателя АНК Левон Зурабян связал создание “Просвещенной Армении” с зятем третьего президента Армении Сержа Саргсяна, бывшим послом Армении в Ватикане Микаелом Минасяном.
Лидер партии "Просвещенная Армения" Эдмон Марукян ранее пригрозил Левону Зурабяну судебным иском в случае, если последний не опровергнет это заявление.
“Он проиграет этот судебный процесс, и это станет для всех уроком”, - отметил Эдмон Марукян.
Левон Зурабян заявил "ФактИнфо" об отсутствии у него планов опровергнуть эти слова. “Я говорю то, что считаю правильным. Я отвечаю за свои слова, посему какие-либо утверждения  о моих высказываниях со стороны меня вообще не интересуют”, - заявил он.
Отметим, что дело завизировано на имя судьи Лилит Саркисян. Исковое заявление пока не приняли к производству.