Լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցվելու դեպքում ոստիկաններին աշխատավարձ չտրամադրելը հակասահմանադրական է. ՍԴ 02/25/2020 12:46 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը քիչ առաջ բավարարեց ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանի եւ վարչական դատարանի դիմումներն ու հակասահմանադրական ճանաչեց ոստիկանության ծառայողների իրավունքները սահմանափակող որոշ կարգավորումներ։
Մասնավորապես՝ դատարանը եզրակացրեց, որ Ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ բացառապես քրեական հետապնդում հարուցելու, իրականացնելու փաստով պայմանավորված լիազորությունները կասեցնելու, ինչպես նաեւ ոստիկանության ծառայողի աշխատավարձի վճարման ժամկետային սահմանափակում նախատեսելու մասով «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 43-րդ հոդվածի 9-րդ մասը ճանաչել ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող եւ անվավեր։
Բացի այդ՝ ՍԴ-ն հակասահմանադրական ճանաչեց լիազորությունների կասեցման ընթացքում աշխատանքից ազատվելու ոստիկանության կանոնագրքով նախատեսված արգելքը։
«ՀՀ ոստիկանության կարգապահական կանոնագիրքը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքի 16.1-ին հոդվածի 1-ին մասի՝մինչեւ քրեական հետապնդումը դադարեցնելը ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ պաշտոնի նշանակելու բացարձակ արգելք, ինչպես նաեւ սեփական նախաձեռնությամբ ոստիկանության ծառայությունից աշխատանքից ազատվելու արգելքը նախատեսելու մասով ճանաչել հակասահմանադրական եւ անվավեր»,- որոշեց դատարանն արձանագրելով, որ ՍԴ-ի որոշումը վերջնական է եւ ուժի մեջ մտնում հրապարակման պահից։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ ՍԴ դիմելու համար Վարչական դատարանին ու ՄԻՊ-ին հիմք են հանդիսացել ճանապարհային ոստիկանության տեսուչ Նշան Թադեւոսյանի գործը։
Բանն այն է, որ Նշան Թադեւոսյանը, ծառայելով ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության ճանապարհապարեկային ծառայության 1-ին սպայական գումարտակի 5-րդ սպայական դասակում՝ ավագ տեսուչի պաշտոնում, 2018 թվականին որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՔԾ-ում քննվող մի քրեական գործի շրջանակում, որ հարուցվել է ՀՀ ՔՕ-ի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերի՝ խոշոր չափերով կաշառքի շորթման և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ պաշտոենական լիազորությունները չարաշահելու հատկանիշներով։ Դրանից հետո նրա լիազորությունները դադարեցվել են, եւ օրենքի պահանջով նա աշխատավարձ է ստացել միայն երկու ամիս, թեեւ շուրջ 20 ամիս է, գործով նախաքննությունը, ապա նաեւ դատավարությունը շարունակվում է։
Ավելին՝ այս ընթացքում Ն.Թադեւոսյանն իրավունք չի ունեցել նաեւ ազատվել ոստիկանությունում ծառայությունից այլ աշխատանքի անցնելու կամ համատեղության կարգով այլ աշխատանք իրականացնելու, որի արդյունքում զրկվել է ապրուստի միջոց վաստակելու հնարավորությունից, ինչի սահմանադրականության հարցն էլ վիճարկվեց Սահմանադրական դատարանում ու ամրագրվեց խախտումը։

КС Армении признал антиконституционным невыплату зарплаты полицейским в случае временного приостановления их полномочий 02/25/2020   13:28  |  Лента новостей
Конституционный суд Армении сегодня удовлетворил заявления омбудсмена РА Армана Татояна и Административного суда и признал антиконституционным ряд положений ограничивающих права сотрудника Полиции.
В частности, КС признал противоречащим Конституции Армении и недействительным ч. 9 статьи 43 закона “О Полиции” в части, касающейся приостановления полномочий служащего Полиции исключительно в связи с фактом возбуждения и осуществления уголовного преследования в отношении него, а также предусматриванием временного ограничения на выплату зарплаты служащему Полиции.
Помимо этого, КС признал антиконституционным предусмотренный по Уставу Полиции запрет на увольнение при приостановлении его полномочий.
“Признать положение ч. 1 статьи 16.1 закона РА “Об утверждении дисциплинарного устава Полиции РА”  относительно абсолютного запрета на назначение на должность служащего Полиции до приостановления уголовного преследования в отношении него, а также в части, касающейся запрета на увольнение со службы в Полиции по собственной инициативе, антиконституционным и недействительным”, - постановил суд.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что  основанием для обращения в КС для Административного суда и омбудсмена стало дело инспектора дорожной Полиции Армении Ншана Тадевосяна.
Дело в том, что Тадевосян в ходе службы в Дорожной полиции в качестве старшего инспектора проходил обвиняемым по расследуемому Специальной следственной службой уголовному делу, возбужденному по пунктам 1 и 3 части 3 статьи 311(“Получение взятки в крупных размерах, совершенное с вымогательством”) и части 1 статьи 308(“Злоупотребление должностными полномочиями”) УК Армении. После этого, его полномочия были приостановлены, и по требованию закона он получил зарплату только за два месяца, хотя уже 20 месяцев, как длится процесс по делу.
Более того, Н. Тадевосян все это время был  лишен права на увольнение со службы в Полиции и трудоустройство на новую работу или выполнение другой работы по совместительству, в результате чего лишился возможности зарабатывать средства к существованию. Данное ограничение было оспорено в Конституционном суде, который констатировал нарушение.