Դատական համակարգում անբասիր դատավորները մեծամասնություն են կազմում, բայց փոքրամասնությունը թունավորում է դատական իշխանությունը. Վլադիմիր Վարդանյան 02/25/2020 11:38 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ-ում մեկնարկել է «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու թեմայով խորհրդարանական լսումները։
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը ընդգծեց ՝ պետք է համատեղ ջանքերով մասնակցել օրենսդրության մշակմանը, որն արտացոլելու է մեր հասարակության բանականության ձայնը։
«Դատաիրավական բարեփոխումները Նոր Հայաստանի զարգացման կարևորագույն հանգրվաններից մեկն է։ Պատահական չէ, որ այսպիսի լուրջ ուշադրություն ենք հատկացնում դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացին։ Դատաիրավական բարեփոխումներն անվերջ գործընթաց են այն պարզ պատճառով, որ հասարակական հարաբերությունները երբեք չեն կանգնում, դրանք զարգանում են և այդ զարգացմանը զուգահեռ անհրաժեշտ է անընդհատ կատարելագործել դատական համակարգը»,-նշեց Վլադիմիր Վարդանյանը։
Վերջինս հավելեց՝ անցումային արդարադատությունը չափազանց կարևոր է ցանկացած հասարակության տրանսֆորմացիայի համար՝ ավտորիտար կառավարման ձևից դեպի ժողովրդավարական կառավարման ձև։ Պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի խոսքով դատական համակարգում շարունակում ենք ունենալ համակարգային խնդիրներ։
Վլադիմիր Վարդանյանը խորին համոզմունք հայտնեց, որ դատական համակարգում բարեխիղճ, անկեղծ, անբասիր դատավորները մեծամասնություն են կազմում. «Բայց չեմ կարող չանդրադառնալ նաև այն փոքրամասնությանը, որը թեև դատական իշխանության մեծ օվկիանոսում ընդամենը մի քանի կաթիլ է կազմում, բայց թունավոր լինելով հանդերձ թույնում է ողջ աղբյուրը, որն անվանում ենք դատական իշխանություն։ Դրա դեմ պետք է պայքարենք համատեղ ջանքերով»,-շեշտեց Վլադիմիր Վարդանյանը։

Владимир Варданян считает, что честные судьи составляют большинство, но ядовитое меньшинство отравляет судебную власть 02/25/2020   12:08  |  Лента новостей
В Национальном собрании Армении проходят парламентские слушания по поправкам в Судебный кодекс страны.
Председатель парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян подчеркнул необходимость совместного участия в  разработке законодательства, которое станет отзвуком голоса разума общества.
“Судебно-правовые реформы являются важнейшей вехой развития Новой Армении. Не случайно, что мы уделяем столь серьезное внимание процессу судебно-правовых реформ. Это бесконечный процесс по той простой причине, что отношения в обществе не перестают развиваться и параллельно с этим развитием необходимо постоянно совершенствовать судебную систему”, - сказал Владимир Варданян.
По его словам, переходное правосудие чрезвычайно важно для трансформации любого общества, в частности перехода от авторитарной формы правления к демократической модели. По словам главы парламентской комиссии, в судебной системе все еще есть системные проблемы.
Владимир Варданян выразил глубокое убеждение в том, что  добросовестные, честные и безупречные судьи составляют большинство в судебной системе. “Однако не могу не коснуться того меньшинства, которое хотя и капля в огромном океане судебной власти, однако, будучи ядовитой, отравляет  весь источник, который мы называем судебной властью. Мы должны бороться с этим совместными усилиями”, - подчеркнул Владимир Варданян.