«Независимая газета»-ում տպագրված ստոր հոդվածին հայկական կողմը պետք է իրավական դաշտում պատասխան տա. Մարինա Գրիգորյան 02/25/2020 19:44 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Վերջին տարիներին նրանք ուղղակի չէին համարձակվում այդպիսի ակնհայտ ստեր փչել։ Այդ հոդվածն անցել է բոլոր այն ստերը, որոնք Ադրբեջանը մինչեւ հիմա հրապարակել էր։ Ստորության մակարդակն այս հոդվածում չափազանց բարձր է, այն անցնում է բոլոր սահմանները՝ եւ բարոյական, եւ իրավական և փաստական առումով»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն ՊՈԱԿ-ի փորձագետ Մարինա Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով Սումգայիթի ողբերգության վերաբերյալ «Независимая газета»-ում տպագրված հակահայկական ու ադրբեջանական քարոզչական հոդվածին։
Մարինա Գրիգորյանը շեշտեց՝ նման իրավիճակում պատասխան հոդվածի հրապարակումը բավարար չէ։ Ըստ մասնագետի, ակնհայտ է, որ «Независимая газета»-ի խմբագրությունն այդ հոդվածը տպագրել է ոչ անշահախնդիր։ Նա ընդգծեց՝ իրեն հարգող որեւէ խմբագրություն առանց որեւէ ապացույցի ու փաստաթղթերի այդ հոդվածը չէր տպագրի, առավել եւս իմանալով, որ գործ ունեն հայ ժողովրդի դեմ իրականացված հանցագործության ու մարդկային լայնածավալ ողբերգության հետ։
«Ես կարծում եմ, որ հայկական կողմը պետք է շատ կոշտ պատասխան տա հենց իրավական դաշտում։ Հայաստանից պետք է լինի արձագանք բարձր մակարդակով։ Տվյալ դեպքում իր խոսքը պետք է ասի առաջին հերթին ՀՀ ԱԳՆ-ն եւ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատունը։ Նրանք պետք է լինեն գլխավոր դերակատարներ, որովհետեւ խոսքը գնում է մեզ համար ռազմավարական գործընկեր հանդիսացող երկրի ԶԼՄ-ի մասին, որը չի խորշում նմանատիպ կեղտոտ եւ պրովոկացիոն բնույթի հոդված տպագրել ։ Անելիք ունեն նաեւ Ռուսաստանի հայկական կազմակերպությունները։ Ես վստահ եմ, որ դա տեղեկատվական պրովոկացիա է, ինչի համար տվյալ ԶԼՄ-ն պետք է ստանա իր արժանի պատիժը հենց իրավական դաշտում»,-շեշտեց Մարինա Գրիգորյանը։
Մասնագետը 2 ճանապարհ է տեսնում. կամ խմբագրությունը պետք է հեռացնի հոդվածը եւ ներողություն խնդրի նախ եւ առաջ «սումգայիթի» զոհերի հարազատներից, որոնց հիշատակը պղծվել է, բացի այդ, պետք է տպագրի հայկական կողմի տրամադրած եւ փաստերով հիմնավորված հոդվածը 1988 թվականի փետրվարի 26-29 Սումգայիթում կատարած Ադրբեջանի հանցագործության մասին։ Գրիգորյանի համոզմամբ, հրաժարվելու դեպքում պետք է դատական հայց ներկայացվի «Независимая газета»-ի դեմ։
Մարինա Գրիգորյանի խոսքով, Ադրբեջանը Սումգայիթի ողբերգությունից անմիջապես հետո սկսեց խեղաթյուրել փաստերը, ինչն անում է նաեւ այսօր՝ ամեն կերպ փորձելով հրեշավոր ողբերգության պատասխանատվություն գցել հայերի վրա. «Նրանք օգտագործում են ամենաստոր, ամենակեղտոտ մեթոդները, որպեսզի հաստատեն, թե «Սումգայիթը» իբր կազմակերպել են հայերը Ադրբեջանին վարկաբեկելու համար։ Նրանք տարբեր վարկածներ ունեն, հիմնականը Էդուարդ Գրիգորյանի հետ կապված վարկածն է, որը իբրեւ թե Սումգայիթի ողբերգության կազմակերպիչն է»,-ասաց Մարինա Գրիգորյանը։
Սումգայիթի ջարդերի վերաբերյալ հայկական կողմն ունի բազմաթիվ ապացույցներ, որոնք ներկայացված են karabakhrecords.info կայքում։ Մարինա Գրիգորյանն ասում է՝ դրանք ԽՍՀՄ դատարանների կողմից կայացված դատավճիռներն են, դատական գործընթացների փաստաթղթերը, տեսանյութեր, լուսանկարներ և, իհարկե, բազմաթիվ վկայություններ։ Չափազանց կարևոր են նաև հետաքննությունների և դատական նիստերի ընթացքում հենց Սումգայիթի՝ ազգությամբ ադրբեջանցի բնակիչների ցուցմունքները և վկայությունները, որոնք ներկայացված են ՊՈԱԿ-ի կողմից 2017թ. հրատարակված «Սումգայիթ. Խոսում են ադրբեջանցի վկաները» գրքում:
«Մենք գիտենք, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացված հայկական ջարդերից «Սումգայիթը» միակն է, որի կապակցությամբ քրեական գործեր էին հարուցվել, դատական լսումներ անցկացվել և դատավճիռներ կայացվել։ Մենք ունեք այդ քրեական գործերից և դատական պրոցեսներից մի քանիսի նյութերը, մնացածը Ադրբեջանն իր արխիվներում է պահում։ Այն փաստագրական բազան, որն ունի Հայաստանը , ամբողջությամբ բավարար է՝ ապացուցելու համար այդ հոդվածի ստոր լինելը։ Մենք ունենք փաստերի մի ամբողջություն, նույնիսկ ունենք տեսանյութ, որտեղից երեւում է, թե ինչպես են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները հանգիստ հետևում, համակարգում սպանությունները ու ցուցում տալիս ջարդարարներին»։
Այդ և բազմաթիվ այլ տեսանյութերն ու փաստերը տեղ են գտել «սումգայիթի» մասին պատմող երկու փաստագրական ֆիլմերում, որոնք ստեղծվել են 2012 եւ 2017 թվականներին:
Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն ՊՈԱԿ-ի աշխատանքների շնորհիվ, ըստ Գրիգորյանի, Հայաստանը վերջին տարիներին կարողացավ զսպել ադրբեջանական քարոզչությունը։ Սրանով հանդերձ, մասնագետը համաձայն չէ այն տեսակետի հետ, թե ՊՈԱԿ-ն այժմ այդ ուղղությամբ ոչինչ չի անում ։
«Այն կարծիքը, որ ՊՈԱԿ-ը բացարձակ ոչինչ չի անում, իրականությանը չի համապատասխանում։ Իհարկե, անցյալ տարիներին մենք միգուցե ավելի արդյունավետ և ակտիվ էինք աշխատում, որովհետեւ ավելի բարձր մասնագիտական կազմ էր հավաքված, բայց այնուամենայնիվ, պետք չէ թերագնահատել այսօր ՊՈԱԿ-ում աշխատող մասնագետների ջանքերը հակաադրբեջանական ուղղությամբ», - մեզ հետ զրույցում եզրափակեց Մարինա Գրիգորյանը։

Армянская сторона должна дать жесткий правовой ответ на подлую статью в "Независимой газете" - Марина Григорян 02/25/2020   22:27  |  Актуальная тема
Эксперт ГНКО "Центр общественных связей и информации", руководитель проекта "Обыкновенный геноцид" Марина Григорян назвала мерзостью антиармянскую статью под заголовком "Сумгаитская трагедия", опубликованную в “Независимой газете”.
"В последние годы они просто не осмеливались нести столь очевидную ложь. Эта статья превзошла все те инсинуации, которые Азербайджан доселе публиковал. Уровень подлости в этой статье зашкаливает; автор переходит все границы - и моральные, и правовые, и в фактическом плане", - заявила в беседе с "ФактИнфо" эксперт Марина Григорян, комментируя опубликованную в "Независимой газете" азербайджанскую пропагандистскую статью о Сумгаитской трагедии.
Марина Григорян подчеркнула, что одной публикации ответной статьи недостаточно. По словам специалиста, очевидно, что редакция "Независимой газеты" опубликовала эту статью небескорыстно. Она подчеркнула, что всякая уважающая себя редакция не напечатала бы эту статью без каких-либо доказательств и документов. Тем более, зная о том, что имеет дело с совершенным против армянского народа преступлением и масштабной человеческой трагедией.
"Я полагаю, что армянская сторона должна дать жесткий ответ, действуя именно в юридической плоскости. Реакция из Армении должна последовать на высоком уровне. В данном случае слово в первую очередь за МИД Армении и Посольством Армении в России. Они должны быть главными акторами, потому что речь идет о СМИ страны, которая является для нас стратегическим партнером, о СМИ, которое не гнушается публиковать подобную гнусную и провокационную статью. Этим должны заняться и армянские организации России. Я уверена, что это информационная провокация, за которую данное СМИ должнօ понести заслуженное наказание именно в правовой плоскости", - подчеркнула Марина Григорян.
Эксперт видит два пути: или редакция должна удалить статью и принести извинения в первую очередь родственникам жертв "Сумгаита", память которых осквернила. Помимо этого, она должна опубликовать предоставленную армянской стороной и подкрепленную фактами статью о преступлении, совершенном Азербайджаном в Сумгаите 26-29 февраля 1988 года. По убеждению Марины Григорян, в случае отказа следует подать судебный иск против “Независимой газеты”.
По словам Марины Григорян, Азербайджан непосредственно после Сумгаитской трагедии стал искажать факты, чем занимается и по сей день, пытаясь любым способом переложить ответственность за чудовищную трагедию на армян. “Они прибегают к самым подлым, самым омерзительным методам, чтобы подтвердить, что "Сумгаит" якобы организовали армяне для дискредитации Азербайджана. У них имеются различные версии. Основная – это версия, связанная с Эдуардом Григоряном, который якобы является организатором Сумгаитской трагедии”, - сказала Марина Григоряна.
Относительно Сумгаитских погромов армянская сторона располагает многочисленными доказательствами, которые представлены на сайте karabakhrecords.info. Это, как указала Марина Григорян, вынесенные судами СССР приговоры, документы о судебных процессах, видеоматериалы, фотографии и, конечно, многочисленные свидетельства. Чрезвычайно важны показания и свидетельства жителей Сумгаита, азербайджанцев по национальности, которые представлены в изданной ГНКО в 2017 году книге "Сумгаит.Говорят свидетели-азербайджнцы".
“Мы знаем, что из осуществленных Азербайджаном погромов против армян "Сумгаит" – единственное из преступлений, в связи с которым были возбуждены уголовные дела, прошли судебные слушания и были вынесены приговоры. Мы располагаем материалами нескольких уголовных дел и судебных процессов. Остальные Азербайджан хранит в своих архивах. Той документальной базы, которой владеет Армения, в полной мере достаточно, чтобы доказать подлость этой статьи. Мы располагаем совокупностью фактов, даже видеоматериалом, где видно, как сотрудники спецслужб Азербайджана спокойно наблюдают, координируют убийства и дают указания погромщикам”, - сказала Марина Григорян.
Она напомнила, что эти и другие многочисленные видеоматериалы и факты нашли отражение в двух документальных фильмах, повествующих о "Сумгаите", которые были сняты в 2012 и 2017 годах. По словам Григорян, благодаря ГНКО "Центр общественных связей и информации" Армения за последние годы сумела обуздать азербайджанскую пропаганду.
Ранее Марина Григорян на своей странице в соцсети Facebook написала, что статья заслуживает судебного иска против издания.
"Просто мерзость. И никакие ответные статьи тут не нужны - только суд и привлечение к ответственности. Очень надеюсь (хотя не верю), что посольство РА в России займется этим делом. Со своей стороны обещаю в случае необходимости предоставить обоснования лживости и намеренной провокационности изложенных "фактов", - написала Григорян.
12:06 28/02/2019  |  Лента новостейЧлены правительства Армении почтили память жертв сумгаитских погромов
12:42 01/03/2018  |  Лента новостейВ армянских церквях Украины почтили память жертв сумгаитских погромов
20:33 28/02/2018  |  Лента новостейЗаявление парламента Армении в связи с 30-летием Сумгаитского преступления
14:42 28/02/2018  |  Лента новостейПарламент Арцаха: официальный Баку по сей день продолжает оставаться носителем геноцидальной политики