Երկու շաբաթով կդադարեցվի Իրանի հետ ցամաքային հաղորդակցությունը.Փաշինյան 02/24/2020 12:05 | Մեկնաբանություն
Երկու շաբաթով կդադարեցվի Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ ցամաքային հաղորդակցությունը, իսկ օդային հաղորդակցության նկատմամբ կկիրառվի ոչ ամբողջական սահմանափակումներ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հենց նոր ավարտվեց կորոնավիրուսի կանխարգելման հանձնաժողովի նիստը, որի արդյունքներով որոշվեց.
1. Երկու շաբաթով դադարեցնել ցամաքային հաղորդակցությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ:
2. Օդային հաղորդակցության նկատմամբ կիրառել ոչ ամբողջական սահմանափակումներ:
3. Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ բեռնափոխադրումները իրականացնել առանց սահմանափակումների, կիրառելով վարորդների նկատմամբ հատուկ հսկողության ռեժիմ:
4. Որեւէ սահմանափակում չկիրառել Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիների՝ հայրենիք վերադառնալու համար:
5. Երկու շաբաթվա ընթացքում բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության հետ լինել սերտ հաղորդակցության մեջ, ամբողջացնել տեղեկությունները ԻԻՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման ծավալների վերաբերյալ՝ հետագա անելիքները ճշգրտելու համար:
6. Կառավարությունը քիչ անց հեռակա նիստով կկայացնի համապատասխան որոշում, որը ուժի մեջ կմտնի հրապարակման պահից:
Հարկ եմ համարում արձանագրել, որ Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվածության ոչ մի դեպք չունենք եւ հույս ունեմ՝ չենք ունենա: Հայաստանը ունի բոլոր անհրաժեշտ տեխնիկական եւ մասնագիտական ռեսուրսները կորոնավիրուսի ճշգրիտ ախտորոշման համար»,- գրել է Փաշինյանը:

Пашинян обнародовал подробности решения об ограничении коммуникаций с Ираном из-за коронавируса 02/24/2020   12:23  |  Комментарий
Премьер-министр Армении Никол Пашинян обнародовал решения, принятого по итогам состоявшегося в понедельник заседания комиссии по предотвращению распространения коронавируса.
1. На две недели приостановить наземные коммуникации с Исламской Республикой Иран.
2. Ввести неполные ограничения на воздушные коммуникации.
3. Грузоперевозки с ИРИ осуществлять без ограничений, применяя в отношении водителей режим специального контроля.
4. Не вводить каких-либо ограничений для граждан Армении и Ирана для возвращения на родину.
5. В течение двух недель находиться в тесном взаимодействии с правительством дружественного Ирана, восполнять информацию об объемах распространения коронавируса в ИРИ для уточнения дальнейших действий.
6. Правительство чуть позже на заочном заседании примет соответствующее решение, которое вступит в силу с момента опубликования.
"Считаю необходимым констатировать, что в Армении нет ни одного случая заражения коронавирусом, и, надеюсь, что не будет. Армения располагает всеми необходимыми техническими и профессиональными ресурсами для точной диагностики коронавируса", - написал Никол Пашинян на своей странице в Facebook.
10:46 20/02/2020  |  Международные новостиДва человека скончались в Иране из-за вызванной коронавирусом болезни