Բացահայտվել է Էջմիածնում կատարված սպանության և սպանության փորձի դեպքերը 02/24/2020 13:21 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական և այլ դատավարական, միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է Էջմիածնում տեղի ունեցած սպանության և սպանության փորձ կատարելու դեպքերի հանգամանքերը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
2020 թվականի փետրվարի 22-ին՝ ժամը 11:20-ի սահմաններում Էջմիածնի բնակիչը համաքաղաքացուն ապօրինաբար դիտավորությամբ կյանքից զրկելու՝ սպանելու նպատակով իր մոտ ապօրինի պահվող հրազեն հանդիսացող «ԱԿ-47» տեսակի 7.62 մմ տրամաչափի ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել վերջինիս ուղղությամբ և սպանել նրան։
Այնուհետև, նույն ինքնաձիգով սպանվածի կնոջը ապօրինաբար կյանքից զրկելու՝ սպանելու նպատակով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով կրակոցներ է արձակել վերջինիս ու նրա 6-ամյա և 12-ամյա անչափահաս երեխաների ուղղությամբ, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել, քանի որ սպանվածի կինը երեխաների հետ մտնելով տուն, փակել է մուտքի երկաթյա դուռը և թաքնվել։
Առերևույթ հանցագործության առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի (Սպանություն) 1-ին մասով, 34-104-րդ հոդվածի (Սպանության հանցափորձ) 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի (Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) 1-ին մասով:
Նշված հանցագործությունները կատարելու կասկածանքով՝ Էջմիածնի բնակիչը ձերբակալվել է:
Կատարվում են մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ նշված դեպքերի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

СК Армении раскрыл обстоятельства убийства и покушения в Эчмиадзине 02/24/2020 13:44 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил о раскрытии обстоятельств убийства и покушения на убийства в городе Эчмиадзине.
Как сообщает пресс-служба СК, 22 февраля 2020 года в районе 11:20 житель Эчмиадзина с целью убийства мужчина, проживающего в том же городе, выстрелил в него из автомата АК-47 калибра 7.62 мм в последнего и убил его.
“Затем он из того же автомата открыл стрельбу в направлении жены убитого и его несовершеннолетних детей 6 и 12 лет, однако по не зависящим от его воли обстоятельствам не смог довести преступление до конца, так как супруга убитого, зайдя с детьми домой, закрыла входную железную дверь и спряталась за ней”, - говорится в сообщении.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(“Убийство”), части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей”), части 1 статьи 235(“Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств”) Уголовного кодекса.
“По подозрению в совершении указанных преступлений задержан житель Эчмиадзина. Проводятся масштабные следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление обстоятельств случившегося”, - отмечается в сообщении.