Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդություն կներկայացվի. հայտնի են երաշխավորողները 02/24/2020 16:39 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդություն կներկայացվի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի համար երաշխավորել են ՀՀ նախկին վարչապետները։
«Մոտ ժամանակներս արդեն անվանական կներկայացնենք»,- նշեց Օրբելյանը։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ երաշխավորողների թվում են Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ։ Նշենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահի համար նախկինում երաշխավորել են Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը և Արցախի երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը։
Դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, բավարարել էր միջնորդությունը և փոխել խափանման միջոց կալանավորումը՝ անձնական երաշխավորությամբ, ինչից հետո վարչապետի կոչով արգելափակվեցին դատարանի ելքերն ու մուտքերը։ Դատախազությունը բողոքարկեց որոշումը և Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ Արմեն Դանիելյանի, բեկանեց Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու մասին որոշումը և կրկին կալանք կիրառեց։ Իսկ Ռ.Քոչարյանի նկատմամբ անձնական երաշխավորությունն ընտրելու ու այդ գործով ՍԴ դիմելու որոշում կայացրած դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ հարուցվեց քրեական գործ։

Защита подаст ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство экс-премьеров 02/24/2020 17:00 | Суд по делу второго президента РА
В суд будет подано ходатайство об освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна под личное поручительство. Об этом "ФактИнфо" сообщил адвокат экс-президента Арам Орбелян.
Он проинформировал, что за Роберта Кочаряна поручились бывшие премьер-министры Армении.
“В ближайшие время мы и представим их поименно”, - сказал Орбелян. По сведениям "ФактИнфо", в числе поручителей Вазген Манукян, Хосров Арутюнян и Карен Карапетян, а также экс-премьер Арцаха Анушаван Даниелян.
Напомним, Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя и получении взятки в особо крупных размерах.
Ранее за освобождение Роберта Кочаряна поручились бывший и действующий президенты Арцаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян.
Суд под председательством судьи Давида Григоряна удовлетворил ходатайство и изменил меры пресечения с заключения под стражу на подписку о невыезде. Прокуратура обжаловала это решение. Апелляционный уголовный суд под председательством Армена Даниеляна отменил решение об освобождении Роберта Кочаряна и постановил арестовать экс-президента.