2018 թվականի բողոքի ակցիաների ժամանակ եղել են սադրիչ խմբեր. Ալեն Սիմոնյանը չի բացառում 02/24/2020 15:53 | Դատական ռեպորտաժներ
Ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Երանոսյանի գործով այսօրվա դատական նիստում ուսումնասիրվում են 2018թ ապրիլի 16-ին և 22-ին ՝ Երևան քաղաքում անցկացված բողոքի զանգվածային ակցիաների տեսաձայնագրությունները։ Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցող իրադարձությունները նկարագրող տեսանյութերում երևում են ոստիկանական ուժերի և ակցիայի մասնակիցների միջև բախումները, մասնավորապես՝ դրանց ժամանակ արձակված լուսաձայնային նռնակների պայթյունից առաջացած ծուխը և վիրավորում ստացած անձինք։
Պաշտպան Տիգրան Սաֆարյանը, անդրադառնալով տեսաձայնագրությանը, նշեց, որ առաջին տեսանյութը մոնտաժված է։ Ինչ վերաբերում է փշալարերին, ապա պաշտպանն ասաց, որ դա Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության անձնակազմի ենթակայությամբ կիրառվող հատուկ միջոց էր և Երևանի վարչությունն էր դա բացել, որի պատճառով ոստիկանական ուժերի մի մասը մնացել էր ցուցարարների հատվածում։ Տուժողի ներկայացուցիչ Արա Ղարագյոզյանը հայտարարեց, որ հավաքի մասնակիցները նախապես չեն զգուշացվել հատուկ միջոցների հնարավոր կիրառման մասին։
Այսօրվա դատական նիստին ներկայացրել էր նաեւ գործով տուժող ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյան, որը հայտարարեց, թե ամբողջ ժամանակահատվածում տարվել է այն քաղաքականությունը, որ որևէ բռնություն չկիրառվի և բռնություն կիրառող անձինք սադրիչներ են։ Ալեն Սիմոնյանը չբացառեց, որ այդ ժամանակ եղել են կազմակերպված սադրիչների խմբեր։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ Լևոն Երանոսյանը մեղադրվում է պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ: Ըստ մեղադրանքի` 2018 թվականի ապրիլի 16-ին և 22-ին ՝Երևան քաղաքում անցկացված բողոքի զանգվածային ակցիաների ժամանակ, ցուցարարների նկատմամբ գործադրել է ընդհանուր առմամբ 8 հատ «Զարյա» տեսակի լուսաձայնային նռնակներ, ինչի հետևանքով 2 տասնյակից ավելի անձանց առողջությանը պատճառվել է տարբեր աստիճանի, այդ թվում` ծանր և միջին ծանրության վնաս:
Նշենք նաև, որ գործով տուժողներից են նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը։
ՀՀ ոստիկանության ներքին զորքերի նախկին հրամանատարի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը երկրից չհեռանալու մասին:

Ален Симонян не исключает, что в ходе акций протеста в 2018 году были группы провокаторов 02/24/2020   16:45  |  Судебный репортаж
На сегодняшнем заседании суда по делу бывшего заместителя начальника Полиции Армении, экс-командующего внутренними войсками Полиции Левона Ераносяна исследуют видеозаписи прошедших 16-го и 22-го апреля 2018 года массовых акций протеста. На видео, описывающем события на проспекте Баграмяна, запечатлены столкновения между полицейскими и участниками акции, в частности, дым после взрыва светошумовых гранат и лица, получившие ранения.
Адвокат Тигран Сафарян, коснувшись видеозаписи, указал, что первый видеоматериал смонтирован. Что касается колючей проволоки, то, как заявил адвокат, это – спецсредство, применяемое под контролем личного состава  Управления полиции по Еревану;  ее открыло управление Полиции, по этой причине часть сил Полиции оказалась в рядах демонстрантов. Представитель потерпевшей стороны Ара Карагезян заявил, что митингующие заранее не были проинформированы о возможном применении спецсредств.
На сегодняшнем заседании суда присутствовал также вице-спикер парламента Армении Ален Симонян, который проходит по делу потерпевшим. Он заявил, что  в те дни все время велась политика недопущения какого-либо насилия и что лица, прибегшие к насилию,  - провокаторы. Ален Симонян не исключил, что в то время были организованные группы провокаторов.
Как ранее сообщило “ФактИнфо”, Левону Ераносяну предъявлено обвинение по частям 2 и 3 статьи 309("Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств и повлекшее по неосторожности тяжкие последствия") Уголовного кодекса Армении.
По данным следствия, Левон Ераносян, не пройдя проверку на способность действовать в ситуации, при которой  возникла необходимость применения спецсредств, не имея специальной квалификации и не обладая ввиду этого полномочиями по получению и личному применению светошумовых гранат, в нарушение разрешенных стандартов их использования, во время массовых акций протеста в Ереване, прошедших 16 и 22 апреля 2018 года, применил против демонстрантов в общей сложности 8 светошумовых гранат типа “Заря”. В результате этого более двух десятков людей получили ранения разной степени тяжести, в  том числе тяжкие  и средней тяжести.
Вследствие применения Левоном Ераносяном спецсредств 6 сотрудников внутренних войск Полиции, несших службу на проспекте Баграмяна, тоже получили ранения. С Левона Ераносяна взята подписка о невыезде.
Отметим, что потерпевшим по делу проходит также премьер-министр Армении Никол Пашинян.
11:02 16/09/2019  |  Лента новостей"Я не один": фильм о "бархатной революции" в Армении получил приз на кинофестивале в Торонто
11:12 02/03/2019  |  ПрессаДень отставки Сержа Саргсяна провозгласят "Днем гражданина" - газета "Жаманак"
13:43 20/11/2018  |  Криминальная хроникаВ деле об апрельских беспорядках в ереванском районе Эребуни появился еще один обвиняемый
09:33 24/09/2018  |  Лента новостейГенсек ООН Антониу Гутерреш назвал передачу власти в Армении "фантастическим примером"