Քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու Դամոկլյան սուրը կարող է կախվել լրատվամիջոցի գլխին. Ֆանյան 02/21/2020   12:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու Դամոկլյան  սուրը կարող է կախվել լրատվամիջոցի գլխին։  Այս մասին հրավիրված ասուլիսին ասաց Հանրային պաշտպանի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Արմինե Ֆանյանը։
Ֆանյանի խոսքով՝ ՀՀ ՔՕ փոփոխություններ կատարելու մասին  նախագծում առաջարկվում է «Սուտ մատնության» հոդվածի շրջանակն ընդլայնել, ըստ որի՝ ԶԼՄ-ներում կեղծ տեղեկատվություն հրապարակելը ևս կհամարվի սուտ մատնություն, ինչը Ֆանյանի կարծիքով՝ խնդրահարույց է։
Նրա խոսքով՝ լրատվամիջոցը տպագրում է ենթադրյալ հանցագործության մասին նյութ, իր աղբյուրից ստանալով այդ տեղեկատվությունը, մինչդեռ՝ «ԶԼՄ-ների մասին» օրենքով լրագրողը կարող է չհրապարակել աղբյուրը և տեղեկատվության ճշմարտացիությունը ստուգելու հնարավորություն չունենա և հրապարակի նյութը։
«Մեր մտավախությունը կայանում է նրանում, որ լրատվամիջոցն օգտվելու է իր իրավունքից՝ չհրապարակելու տեղեկատվության աղբյուրը և այդ իրավունքը երաշխավորված է օրենքով։ Մյուս կողմից՝ նա բախվելու է քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վտանգի հետ և այս երկու շահերը բախվելու են»,- ասաց Ֆանյանը։
Վերջինս ընդգծեց, որ լրագրողը կարող է ունենալ շատ լուրջ խնդիրներ՝ կապված սուտ մատնության հոդվածի հետ։
«Մենք տեսնում ենք մամուլի ազատության սահմանափակման վտանգ։ Սա կարող է ցանկացած իշխանության ձեռքերում դառնալ այս կամ այն լրատվամիջոցը լռեցնելու կամ նրա ազատ գործունեությանը խոչընդոտելու գործիք»,- շեշտեց Ֆանյանը։
11:59 21/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԶԼՄ-ների գործունեության համար կարող է խոչընդոտներ ստեղծել և անհարկի ճնշումների առիթ դառնալ.Ակլունցը՝ սուտ մատնության հանցակազմի մասին
11:53 21/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղեմության ժամկետի շեմերը շեշտակիորեն բարձրացվել են. Հարութ Ակլունց
19:18 20/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել փաստաբանի և վստահորդների միջև խոսակցության անթույլատրելի գաղտնալսում
15:59 07/01/2020  |  ՀարցազրույցՍուբյեկտիվիզմի տոկոսը շատ մեծ է լինելու. Փաստաբանը ատելության խոսքը քրեականացնելու օրինագծի մասին
19:51 28/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդհանրապես որևէ մեկին տրված չէ ամենաթողությամբ զբաղվելը. Նորայր Նորիկյան
13:46 25/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանի միջոցով տեղեկություններ կորզելու փորձ. ԱԱԾ քննիչները փաստաբան Հովհաննես Չամսարյանի գրասենյակ են այցելել «Աշտարակ Կաթ»-ի գործով
18:05 09/10/2019  |  ՀարցազրույցԱնշարժ գույքի կադաստրային գնահատմանը վերաբերող օրինագծի հաստատման դեպքում գույքահարկը բազմապատիկ կավելանա
20:34 17/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբան. Արմեն Թավադյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում Panorama.am

Фанян: Дамоклов меч уголовной ответственности может нависнуть над армянскими СМИ 02/21/2020   13:08  |  Лента новостей
Над СМИ как дамоклов меч нависла угроза привлечения к уголовной ответственности. Об этом заявила заместитель руководителя офиса общественного защитника Армине Фанян на пресс-конференции в пятницу, 21 февраля.
По ее словам, проектом поправок в Уголовный кодекс Армении предлагается расширить рамки статьи “Ложный донос”, согласно которому публикация ложных сведений в СМИ также будет считаться доносом.
Фанян считает данный пункт проблематичным.
По ее словам, СМИ публикует материал о предполагаемом преступлении, получив от своих источников эту информацию. Между тем законом “О СМИ" журналист может не разглашать источник сведений,  не иметь возможности проверить достоверность информации и опубликовать материал.
“Наши опасения связаны с тем, что СМИ воспользуются своим право на неразглашение источника информации, а это право гарантировано законом. С другой стороны, они столкнится с угрозой привлечения к уголовной ответственности, и это приведет к столкновению этих двух интересов”, - сказала Фанян.
Она подчеркнула, что у журналиста могут возникнуть серьезные проблемы со статьей о ложном доносе.
“Мы видим угрозу ограничения свободы прессы. Это может стать в руках любой власти инструментом для заглушения голоса того или иного СМИ или воспрепятствования его свободной деятельности”, - отметила Фанян.
12:17 21/02/2020  |  Лента новостейЮрист усмотрел в поправках в УК Армении проблематичные положения для свободы слова
13:42 13/02/2020  |  Лента новостейВ Армении решили криминализировать принуждение к отказу от родительских прав
10:56 20/01/2020  |  Лента новостейФракция “Просвещенная Армения” предлагает признать залог как отдельную меру пресечения
13:23 12/12/2019  |  Лента новостейПравительство Армении одобрило законопроект о криминализации публичных призывов к насилию