Պտուղը գտնվում էր դիսթրես վիճակում. Էրեբունու բժիշկները ծանր վիրահատության արդյունքում փրկել են նորածնի կյանքը 02/21/2020   16:40  |  Առողջություն
«Էրեբունի» ԲԿ-ում փրկվել է ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող նորածնի կյանքը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Էրեբունի ԲԿ-ից։
««Էրեբունի» ԲԿ ծննդատուն այլ բուժհաստատությունից ուղեգրվեց 37 շաբաթական հղի՝ արգանդի կրկնակի սպիով, արյունը՝ ռեզուս բացասական:
Հղիին ընդունեց և առաջնային բուժզննումը կատարեց «Էրեբունի» ԲԿ ծննդատան բարձր ռիսկի հղիների բաժանմունքի ղեկավար Էդիտա Ղարիբյանը: Կատարված անհրաժեշտ հետազոտությունները ցույց տվեցին հղիի արյան մեջ հակամարմինների բարձր տիտր, իսկ պտուղը գտնվում էր դիսթրես վիճակում, ամեն րոպեն երեխայի համար կարող էր ճակատագրական լինել: Ծննդատան տնօրեն Անդրանիկ Պողոսյանի հետ խորհրդակցելուց հետո որոշվեց անհետաձգելի կարգով կատարել կեսարյան հատում: Այն իրականացրեց Էդիտա Ղարիբյանը։
Ծնվեց 2950 գրամ քաշով տղա երեխա: Երեխայի վիճակը ծնվելիս գնահատվեց ծայրահեղ ծանր եւ նա տեղափոխվեց նորածնային ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունք: Բաժանմունքի ղեկավար, պրոֆեսոր Պավել Մազմանյանի գլխավորությամբ կատարվեցին մի շարք հետազոտություններ եւ ախտորոշվեց նորածնի հեմոլիտիկ հիվանդության ամենածանր այտուցային ձևը, որի ժամանակ տարբեր օրգաններում հավելյալ հեղուկի կուտակում է լինում: Այս դեպքում հեղուկը կուտակված էր թոքերում, որովայնի խոռոչում, ինչպես նաև ամբողջ մարմնի վրա կային տարածուն այտուցներ, երեխան ուներ խիստ արտահայտված սակավարյունություն:
Ծանր շնչառական անբավարարության պատճառով նորածնին միացվեց թոքերի արհեստական շնչառության սարք: Կյանքի 3-րդ ժամում կատարվեց արյան փոխներարկում՝ 5 ժամ տեւողությամբ: Փոխվեց երեխայի արյան երկու ծավալ:
Հիվանդության ծանրագույն ընթացքը պահանջում էր այս միջամտույթյունը կատարել ևս երեք անգամ, ինչն էլ իրականացվեց:
Հեմոլիտիկ հիվանդության այս ձեւի ախտորոշման դեպքում դրական ելքերի հավանականությունը խիստ ցածր է. աշխարհում գրանցվում է 90 տոկոս մահացություն: Սակայն «Էրեբունի» ԲԿ ծննդատան թիմային աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր եղավ ինչպես արագ կողմնորոշվել եւ կատարել կեսարյան հատումը, այնպես էլ լուրջ աշխատանք կատարել երեխայի կյանքը փրկելու ուղղությամբ: Այժմ փոքրիկը ապաքինմամբ դուրս է գրվել, առողջական խնդիրներ չունի»,- հայտնում է ԲԿ-ն:

Врачи ереванского медцентра “Эребуни” спасли жизнь новорожденного ребенка, находившегося в крайне тяжелом состоянии 02/21/2020   17:49  |  Здоровье
Врачи медцентра "Эребуни" спасли жизнь новорожденного малыша, находившегося в крайне тяжелом состоянии. Об эттом “ФактИнфо” сообщили в МЦ “Эребуни”.
В роддом при больнице из другого медучреждения была доставлена беременная женщина на 37 неделе срока с двойным рубцом на матке и с отрицательным резус-фактором.
Первичный осмотр показал высокий титр антнтел в крови женщины, а плод находился в состоянии дистресса; счет шел на минуты.
После консилиума с участием директора роддома Андраника Погосян было принято решение о проведении в неотложном порядке кесарева сечения, которое провела руководитель отделения беременных группы высокого риска роддома МЦ "Эребуни" Эдита Гарибян.
На свет появился мальчик весом 2950 граммов. Его состояние оценили как крайне тяжелое, и он был переведен в отделение интенсивной терапии новорожденных.
Под руководством главы отделения профессора Павла Мазманяна были проведены обследования, и у ребенка диагностировали самую тяжелую  отечную форму гемолитической болезни, во время которой в различных органах скапливается лишняя жидкость. В данном случае жидкость скопилась в легких и в брюшной полости, все тело было покрыто отеками, у ребенка была ярко выраженная анемия.
Из-за тяжелой дыхательной недостаточности новорожденный был подключен к аппарату искусственной вентиляции легких. На третьем часу жизни было проведено переливание крови, которое продлилось 5 часов; заменили два объема крови ребенка.
Тяжелейшее течение беременности требовало проведения процедуры еще трижды, что и было сделано.
"При диагностировании этой формы гемолитической болезни вероятность положительного исхода крайне низка: в мире регистрируется 90%-ная смертность. Однако благодаря командной работе роддома МЦ "Эребуни" удалось не только быстро сориентироваться и провести кесарево сечение, но и проделать серьезную работу по спасению жизни ребенка. Сейчас малыш выписан и не имеет проблем со здоровьем", - сообщили в МЦ “Эребуни”.
11:44 14/01/2020  |  Чрезвычайное просшествиеРоссийские врачи спасли трехлетнего ребенка, проглотившего 31 магнитный шарик
12:40 26/12/2019  |  Из жизниВрачи заставили пациента заплатить крупную сумму прямо во время операции
16:16 24/12/2019  |  ЗдоровьеХирурги удалили пациенту почку весом почти в 10 килограммов
16:43 09/12/2019  |  Чрезвычайное просшествиеВрачи в Ереване спасли жизнь ребенку, поперхнувшемуся арахисом
18:02 09/11/2018  |  ЗдоровьеПрофессор Эдуард Чарчян и врачи Морозовской больницы провели уникальную операцию 13-летней девочке