«Բավրայի» մաքսատան գործով մաքսակետի հերթափոխի պետին և տեսուչին կալանավորելու մասին որոշումները բողոքարկվել են 02/21/2020   15:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Բավրայի» մաքսատան գործով մաքսակետի հերթափոխի պետին՝ Դավիթ Հակոբջանյանին ու տեսուչ Ա.Մինասյանին կալանավորելու որոշումները բողոքարկվել են։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ մեղադրյալների փաստաբաններից։
Նշենք, որ բողոքարկվել է նաև նույն գործով մեղադրյալ մաքսատան տեսուչին կալանավորելու մասին դատարանի որոշումը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Ա. Մինասյանի պաշտպան Վահան Հովհաննիսյանը։
«Բավրայի» մաքսակետի գործը մեծ աղմուկ ստացավ կառավարության նիստում վարչապետի հնչեցրած հայտարարություններից հետո։
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 6-ին՝ կառավարության նիստում վարչապետը հայտարարել էր, թե Բավրայի մաքսակետում «անցած գիշեր բացահայտվել է մաքսանենգության խոշոր դեպք, որում ներգրավված են մաքսային ծառայության մի շարք աշխատողներ», ինչից որոշ ժամանակ անց ԱԱԾ-ն պաշտոնական հաղորդագրություն տարածեց, թե ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հյուսիսային մաքսատուն-վարչության իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող «Բավրա» մաքսակետի հերթափոխի պետը եւ մաքսային 2 տեսուչ, 2020 թ. հունվարի 25-ին ընդունելով բեռնափոխադրումներ իրականացնող կազմակերպության համասեփականատիրոջ առաջարկը, համաձայնության են եկել առանձնապես խոշոր չափի՝ 1.436.610 ՀՀ դրամին համարժեք 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու դիմաց, առանց պատշաճ մաքսային հսկողության եւ ձեւակերպման մաքսային տարածքից բաց թողնել հիշյալ կազմակերպության կողմից Վրաստանից տեղափոխվող շուրջ 4.5 տոննա ընդհանուր քաշով բեռը:
Փաստաբանները հայտարարել են, որ վարչապետի հայտարարությունից հետո ԱԱԾ քննիչները դիմում եմ աննախադեպ խախտումների՝ փորձելով ամեն ինչ անելով վարչապետի խոսքերը հիմնավորելու համար։
Մասնավորապես տեսուչի մասնակցությամբ քննչական գործողություններ են կատարվել՝ առանց պաշտպանի, թեեւ տեսուչը հրաժարվել էր մասնակցել քննչական գործողություններին, իսկ հերթափոխի պետը արգելանքի տակ է պահվել՝ օրենքի կոպիտ խախտումներով։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք՝ փետրվարի 8-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Հ․Մանուկյանի, մերժել էր հերթափոխի պետին կալանավորելու մասին ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը, սակայն ԱԱԾ քննչականը շարունակել էր նրան արգելանքի տակ պահել` անգամ ձերբակալության 72 ժամը լրանալուց հետո: Քննիչը նոր միջնորդություն էր ներկայացրել կալանավորելու՝ առանց մեղադրանքի ծավալ փոխելու, ինչը մակագրվել էր դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանին։ Երկրորդ միջնորդությունն արդեն բավարարվել էր։
«Այն, ինչ մենք ենք տեսնում, կարծում եմ, իրավական բեսպրեդելի տիպիկ օրինակ է: Սա իրավական բեսպրեդել է»,- «Փաստինֆո»-ին ասել էր Հովհաննիսյանը:
23:03 09/02/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԿանխատեսելի որոշում. Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը բավարարեց մաքսակետի հերթափոխի պետին կալանավորելու մասին քննիչի երկրորդ միջնորդությունը
21:44 08/02/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԲավրա մաքսակետի հերթափոխի պետին կալանավորելու միջնորդությունը մերժվեց
21:22 08/02/2020  |  Քրեական խրոնիկոն«Բավրայի» մաքսատան գործով տեսուչին ձերբակալելու որոշումը չի տրամադրվել, բայց արդեն մեղադրանք է առաջադրվել

Защита обжаловала решения об аресте начальника смены и инспектора таможенного пункта “Бавра” 02/21/2020   15:51  |  Лента новостей
Защита обжаловала решения суда об аресте начальника дежурной смены Давида Акопджаняна и инспектора А. Минасяна таможенного пункта “Бавра”. Об этом “ФактИнфо” сообщили адвокаты обвиняемых.
Отметим, что обжаловано также решение суда об аресте проходящего по тому же делу обвиняемым инспектора. Об этом сообщил адвокат А.Минасяна – Ваан Ованнисян.
Это дело вызвало широкий резонанс после заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Премьер на заседании правительства от 6 февраля заявил, что на пограничном пункте “Бавра” на армяно-грузинской границы минувшей ночью был раскрыт случай крупной контрабанды с участием нескольких сотрудников таможенной службы.
Спустя некоторое время Служба национальной безопасности сообщила, что 25 января 2020 года начальник дежурной смены таможенного пункта “Бавра” на армяно-грузинской границе и двое таможенных инспекторов, приняв предложение совладельца организации, занимающейся грузоперевозками, договорились за взятку в размере 3 тыс. долларов США(1.436.610 драмов) без таможенного контроля и оформления пропустить перевозимый упомянутой компанией из Грузии груз весом 4.5 тонны.
Адвокаты указали, что после заявления премьера следователи прибегают к беспрецедентным нарушениям, пытаясь всячески обосновать слова главы правительства.
В частности, следственные действия с участием инспектора проводились без адвоката, хотя инспектор отказался от участия в следственных действиях, а начальник смены содержался под арестом с грубыми нарушениями закона.
Как ранее сообщило агентство, 8 февраля суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Манукяна отклонил ходатайство следователя СНБ об аресте начальника смены, однако следственный орган СНБ продолжал его удерживать под арестом даже после истечения 72 часов с момента задержания. Следователь подал новое ходатайство  без изменения объема обвинения. Ходатайство поступило на рассмотрение к судье Мнацакану Мартиросяну. Второе ходатайство суд удовлетворил.
“Полагаю, то, что мы видим, - типичный пример правового беспредела . Это правовой беспредел”, - заявил  ранее “Фактинфо” Ованнисян.