Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը Արցախի Վերածննդի օրվա առթիվ 02/20/2020   10:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Արցախի Վերածննդի օրն է, ինչի առթիվ շնորհավորում եմ բոլորիս:
Օրվա անվանումը լիովին փոխանցում է այն, ինչ տեղի էր ունենում Ստեփանակերտի կենտրոնական հրապարակում 1988թ. փետրվարի 20-ին: Այդ օրը վերածնվում էր ոչ միայն Արցախը, այլև՝ հայկական երազանքը, անկախ պետականության գաղափարը: Այդ օրն ամրապնդվեց մեր միասնությունը, և հնչեց հզոր մի ազդակ, որ եկել է արդարության վերականգնման, ազատության հաղթանակի ժամանակը:
Արցախյան շարժումը, որը կայծակնային արագությամբ տարածվեց Հայաստանում և արձագանքեց ողջ հայության մեջ՝ ուր էլ նրանք լինեին, Արցախի անկախության և բուն իսկ Հայաստանի անկախության նախերգանքն էր: Շուտով այն դարձավ փարոս, դեպի ուր ուղղվեցին Խորհրդային Միության ազատություն ու ժողովրդավարություն տենչող ժողովրդական լայն զանգվածների հայացքները:
Ավելի քան մեկ ամիս հետո տեղի ունենալիք Արցախի Հանրապետության նախագահի և Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների հիմքում հենց արցախյան շարժումն է, 32 տարի առաջ Ստեփանակերտի կենտրոնական հրապարակում ազդարարված որոշումը՝ ազատ և անկախ ապրելու որոշումը: Այն երեկ շրջադարձային էր, այսօր՝ այլևս անշրջելի, իսկ վաղը՝ մշտական, հավերժ:
Աշխարհը մշտական ու շարունակական փոփոխության մեջ է, և Արցախն այդ աշխարհի մասն է կազմում: 32 տարի առաջ արցախյան շարժումը յուրովի կարողացավ շարժել անշարժելի թվացյալ անիվը, կարողացավ մտածողություն փոխել, կարողացավ ընդլայնել ազատության ու արդարության սահմանները և այդ ամենի շնորհիվ ձևավորել պետություն՝ հերոսական ժողովրդով:
Արցախը վաստակել է և ունի ազատ և անկախ ապրելու, աշխարհի քարտեզի՝ պատմականորեն իրեն պատկանող հայրենիքը հզորացնելու իրավունքը:
Կեցցե՛ ազատ և հզոր Արցախը: Կեցցե՛ հերոսական հայ ժողովուրդը:
18:45 17/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄիասին ապավեն լինենք մեր զինվորին, սպային, խաղաղություն պահպանենք մեր տանն ու հասարակության մեջ. Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի խոսքը
18:26 17/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը հանդիպել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ
16:10 15/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանը որպես բանախոս հանդես է եկել Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում անցկացված քննարկմանը
11:09 15/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սերբիայի նախագահին՝ երկրի ազգային տոնի առթիվ
14:49 14/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես բանախոս հանդես կգա քվանտային քաղաքականությանն առնչվող քննարկմանը
09:54 14/02/2020  |  ՄամուլՍահմանադրության հարցով Արմեն Սարգսյանը քննարկումներ կսկսի. «Ժողովուրդ»
13:26 13/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին
14:27 11/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության թագավոր, Նորին Արքայական Մեծություն Աբդալլահ Երկրորդի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը

Президент Армении: Арцахское движение смогло повернуть казавшееся неподвижным колесо 02/20/2020   10:28  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян направил поздравительное послание по случаю Дня Возрождения Арцаха. Текст послания приводит пресс-служба президента РА.
Сегодня День Возрождения Арцаха, с чем поздравляю нас всех.
Название дня полностью передаёт то, что происходило на центральной площади Степанакерта 20-го февраля 1988г. В этот день возрождался не только Арцах, а армянская мечта, идея независимой государственности. В этот день укрепилось наше единство и прозвучал мощный сигнал, что пришло время восстановления справедливости, победы свободы.
Арцахское движение, которое с молниеносной скоростью распространилось в Армении и отозвалось во всём армянстве, где бы они ни были, явилось предтечей независимости Арцаха и независимости самой Армении. Вскоре оно стало маяком, к которому обратились взгляды жаждущих свободы и демократии широких народных масс Советского Союза.
В основе предстоящих более чем через месяц очередных выборов Президента и Национального Собрания Республики Арцах именно арцахское движение, решение, провозглашённое 32 года назад на центральной площади Степанакерта, – решение жить свободно и независимо. Оно вчера было поворотным, сегодня - отныне необратимо, а завтра – постоянно, вечно.
Мир находится в постоянном и непрерывном изменении, и Арцах составляет часть этого мира. 32 года назад Арцахское движение по своему смогло повернуть казавшееся неподвижным колесо, смогло изменить мышление, смогло расширить границы свободы и справедливости, и, благодаря всему этому сформировать государство с героическим народом.
Арцах заслужил и имеет право жить свободно и независимо, укреплять исторически принадлежащую ему на карте мира родину.