Հայկական կողմն ընդառաջել է Ադրբեջանի ԶՈՒ խնդրանքին. Մովսես գյուղից տարհանվել է զոհված ադրբեջանցի զինծառայողի դին 02/19/2020 21:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Ս.թ. փետրվարի 19-ին, ադրբեջանական կողմի խնդրանքով, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի միջնորդությամբ և ԿԽՄԿ աջակցությամբ, Մովսես գյուղի հատվածում, ՀՀ ԶՈՒ և Ադրբեջանի ԶՈՒ միջդիրքային տարածքում ադրբեջանական ականազերծման խմբի կողմից իրականացվել են օրեր առաջ անհայտ հանգամանքներում կորած ադրբեջանցի զինծառայողի որոնողական աշխատանքներ:
Աշխատանքների արդյունքում, ադրբեջանական դիրքերից մի քանի մետր հեռավորության վրա հայտնաբերվել և տարհանվել են զոհված ադրբեջանցի զինծառայողի մասունքները:
Հայկական կողմից թույլատրված գործողության ողջ ընթացքում ադրբեջանական որոնողական խմբի աշխատանքների համար ապահովվել են անվտանգության բոլոր պայմանները:

Ереван разрешил Баку эвакуировать тело азербайджанского солдата из нейтральной зоны 02/20/2020   09:27  |  Лента новостей
Армения разрешила азербайджанским саперам эвакуировать останки азербайджанского солдата из нейтральной зоны.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении, 19-го февраля по просьбе азербайджанской стороны при посредничестве личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика и при содействии Международного Комитета Красного Креста на участке села Мовсес, в нейтральной зоне между ВС Армении и Азербайджана, группа азербайджанских саперов провела поиски азербайджанского военнослужащего, пропавшего несколько дней назад при невыясненных обстоятельствах.
"В результате проведенной работы на расстоянии нескольких метров от азербайджанских позиций были обнаружены и эвакуированы останки погибшего азербайджанского военнослужащего. В течение всего времени проведения, разрешенных армянской стороной действий для сотрудников азербайджанской поисковой группы были обеспечены все условия безопасности", - говорится в сообщении.