«Արմավիր» ՔԿՀ-ում կալանավորն ամորձիները մեխել է աթոռին. հարազատները պատրաստվում են դիմել ՄԻՊ-ին 02/19/2020 14:43 | ԼՐԱՀՈՍ
«Արմավիր» ՔԿՀ-ում 39-ամյա կալանավոր Հարություն Բ.-ն ամորձիները մեխել է աթոռին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց նրա պաշտպան Էդգար Թովմասյանը։
Պաշտպանի փոխանցմամբ՝ կալանավորն ունի էպիլիեպսիային նմանվող հիվանդություն և համապատասխան դեղորայք է ընդունում։
«Տվյալ դեպքում «Քրեակատարողական բժշկական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի բժիշկները հրաժարվել են տրամադրել դեղորայքը, ինչի պատճառով սրվել էր հիվանդությունը։ Կոնկրետ ես, երբ այցելեցի, ցնցումների մեջ էր։ Հիվանդությունը կարող է հասցնել ուշագնացության»,- նշեց Թովմասյանը։
Պաշտպանի խոսքով՝ այցելության ժամանակ, երբ պահանջել է, որ բժիշկը գա և տեղում քննարկեն, լուծեն խնդիրը, բժիշկը հրաժարվել է՝ պատճառաբանելով, որ գործադուլ են անում և չի կարող մտնել ՔԿՀ տվյալ սենյակ։
Թովմասյանն ասաց, որ Հարություն Բ.-ի հարազատները դիմելու են նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանին։
Հարցին, թե արդյո՞ք նախկինում եղել են նմանատիպ ինքնավնասումների դեպքեր, պաշտպանն ասաց, որ նման ձևի ինքնավնասում առաջին անգամ է եղել, որովհետև պահանջները նախկինում ևս եղել են, բայց այս անգամ ընդհանրապես հրաժարվել են տրամադրել դեղորայքը։
«Խնդիրն այն է, որ ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները նախկինում տրամադրել են նշված դեղերը և իմ պաշտպանյալը նույնիսկ պահել է օրինակները, տուփերը։ Մոտ 2000-ի քանակությամբ տուփ է մոտը։ Նշված հանգամանքից էլ է նա վրդովված՝ ասելով, որ, եթե այժմ պատճառաբանում են, որ իրեն չի հասնում այդ դեղորայքները և չեն տրամադրում, ինչպե՞ս է եղել, որ նախկինում տրամադրել են, իսկ հիմա հրաժարվում են։ Ենթադրվում է, որ դա ընդամենը ձևական բնույթ է կրում և արհեստականորեն զրկում են նրան դեղորայքը ստանալու իրավունքից»,- ասաց փաստաբանը։
Նշենք, որ Հարություն Բ.-ն մեղադրվում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարք կատարելու մեջ, այսինքն՝ սպանության փորձ կատարելու մեջ։ Գործը գտնվում է Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում՝ դատաքննության փուլում։ Պաշտպանի խոսքով՝ Հարություն Բ.-ն իրեն առաջադրված մեղադրանքում մեղավոր չի ճանաչում։

В Армении заключенный пригвоздил свои тестикулы к стулу 02/19/2020   15:12  |  Лента новостей
39-летний заключенный Арутюн Б., содержащийся в уголовно-исполнительном учреждении “Армавир” в Армении, пригвоздил свои тестикулы к стулу. Об этом “ФактИнфо” сообщил его адвокат Эдгар Товмасян.
Он сообщил, что заключенный страдает заболеванием, похожим на эпилепсию, и принимает лекарства против этого.
“В данном случае врачи ГНКО “Уголовно-исполнительный медицинский центр” отказались выдать ему препарат, что привело к обострению болезни. Когда я его навестил, то застал его в конвульсиях. Болезнь может доводить до обморока”, - сказал Товмасян.
По словам адвоката, во время его визита он потребовал, чтобы врач на месте решил эту проблему, однако медик отказался, сославшись на то, что проводится забастовка и не может зайти в данное помещение УИУ.
Товмасян рассказал, что родственники Арутюна Б. обратились к омбудсмену Армении.
“Дело в том, что сотрудники ГНКО раньше выдавали лекарства, и мой подзащитный даже припрятал коробку от препарата. У него порядка 2000 коробок. Он был разгневан из-за этого обстоятельства и заявлял, что если теперь отказ в выдаче лекарств объясняют тем, что ему не полагается, как же получалось, что их ему предоставляли раньше. Предполагается, что все это носит формальный характер, и его искусственно лишают возможности на получение препарата”, - сказал адвокат.
Отметим, что Арутюн Б. обвиняется  в совершении деяния, предусмотренного по части 2 статьи 34-104(“Покушение на убийство”) Уголовного кодекса РА. Дело находится в производстве суда общей юрисдикции Армавирской области. По словам адвоката, Арутюн Б. Не признает вину в инкриминируемом ему деянии.