Քրեական վարույթի ընթացքում ժամանակավորապես դադարեցված ոստիկանը պետք է աշխավարձ ստանա, թե ոչ. ՍԴ-ում քննարկվում է ՄԻՊ-ի դիմումը . Ուղիղ 02/18/2020 11:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Մինչ իշխող ուժը նախաձեռնել է սահմանադրական հանրաքվե՝ դադարեցնելու ՍԴ 7 դատավորների գործունեությունը, այսօր ՍԴ-ն նիստ է հրավիրել՝ քնարկելու ՄԻՊ-ի և ՀՀ վարչական դատարանի դիմումների հիման վրա՝ «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 43-րդ հոդվածի 9-րդ մասի 2-րդ պարբերության, «ՀՀ ոստիկանության կարգապահական կանոնագիրքը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքի 16.1-ին հոդվածի 1-ին մասի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը՝ բանավոր ընթացակարգով։
Վահե Գրիգորյանը կրկին չի մասնակցում ՍԴ նիստին։
Նշենք, որ «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 43-րդ հոդվածի 9-րդ մասի համաձայն՝ ծառայողական քննության ժամանակահատվածում ոստիկանության ծառայողի լիազորությունները կարող են ժամանակավորապես դադարեցվել, եթե բավարար հիմքեր կան ենթադրելու, որ պաշտոնում մնալով նա կխոչընդոտի ծառայողական քննությանը: Այդ դեպքում նրան վճարվում է աշխատավարձ: Ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացվելիս լիազորությունների ժամանակավորապես կասեցումը կատարվում է մինչև քրեական գործի ավարտը կամ մինչև տվյալ գործով դատարանի դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը: Այդ դեպքում աշխատավարձը վճարվում է մինչև երկու ամսվա համար, իսկ մնացած վճարումը կատարվում է գործի` արդարացնող հիմքով ավարտի դեպքում։

Конституционный суд Армении рассматривает заявление омбудсмена 02/18/2020 11:52 | Лента новостей
Конституционный суд Армении сегодня созвал заседание для рассмотрения заявлений омбудсмена и Административного суда об определении вопроса соответствия параграфа 2 части 9 статьи 43 закона РА “О службе в Полиции”, части 1 статьи 16.1 закона РА “Об утверждении дисциплинарного устава Полиции РА” Конституции. Заявления рассматриваются в порядке устной процедуры.
Отметим, что в соответствии с частью 9 статьи 43 закона РА “О службе в Полиции”, полномочия полицейского в период служебного расследования могут быть временно прекращены, если есть достаточно оснований полагать, что он, оставаясь на посту, будет препятствовать служебному расследованию. В таком случае ему выплачивают зарплату. Временное приостановление полномочий при осуществлении уголовного преследования в отношении сотрудника Полиции производится до завершения уголовного дела или до вступления в законную силу приговора суда по данному делу. В таком случае выплачивается зарплата максимум за два месяца, а выплата остальной суммы производится в случае завершения дела на основании оправдания.
Напомним, правящая сила инициировала поправки в Конституцию, предусматривающие досрочное прекращение полномочий главы и шести судей Конституционного суда. Вопрос вынесен на референдум, который пройдет 5-го апреля.