Բաբլոյանի գործի ոդիսականը. Դատախազը մերժել է ՀՔԾ քննիչի առարկությունը, մեղադրանքները պետք է փոխվեն 02/18/2020   19:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դատախազությունը մերժել է ԱԺ նախկին նախագահ Ա. Բաբլոյանին և աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Ա. Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքները փոփոխելու դատախազի ցուցումի դեմ ՀՔԾ քննիչի ներկայացրած առարկությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին դատախազությունից։
«Ա. Բաբլոյանին և Ա. Բաբայանին վերաբերող քրեական գործով հսկողություն իրականացնող դատախազի՝ մեղադրական եզրակացությունը չհաստատելու և քրեական գործը վերադարձնելու որոշման վերաբերյալ նախաքննական մարմնի ներկայացրած առարկությունը մերժվել է անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ»,- ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
«Այսինքն քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռքբերված ապացույցների բավարար համակցությամբ Արա Բաբլոյանի արարքը առերևույթ համապատասխանում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների, իսկ Արսեն Բաբայանի արարքը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներին: Հետևաբար դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազը ընդունած՝ լրացուցիչ քննություն կատարելու համար գործը քննիչին վերադարձնելու մասին որոշմամբ անհրաժեշտ է համարել լրացուցիչ նախաքննության ընթացքում քրեադատավարական օրենքով սահմանված կարգով փոփոխել մեղադրյալներին առաջադրված մեղադրանքը և նրանց առաջադրել նոր մեղադրանքներ»,- փետրվարի 10-ին հայտնել էին դատախազությունից։
Ցուցումից մեկ շաբաթ անց պարզ օր դարձել , որ ՀՔԾ քննիչը չի շտապում վերաորակել Ա.Բաբլոյանին եւ Ա.Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքները եւ  առարկություն է ներկայացրել հսկող դատախազի ցուցումի դեմ։
14:21 14/02/2020  |  Մեկնաբանություն2019-ին պետական մարմիններում աշխատողներն ստացել են շուրջ 33 միլիոն դոլարի պարգեւավճար. Արսեն Բաբայան
19:32 13/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ոչ»-ի կողմը «անտեր» չի մնա. Արսեն Բաբայան
14:38 12/02/2020  |  ՄեկնաբանությունՓաստորեն ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ինձ ավելի է վստահում, քան Ալեն Սիմոնյանին. Արսեն Բաբայան
16:11 11/02/2020  |  ՄեկնաբանությունԱրդեն փորձում են մոռացության մատնել «Անգրագետ Պողոսների» հայտնի թեզը

Дело Баблояна и Бабаяна: прокурор отклонил возражения следователя против указания об изменении обвинений 02/19/2020   10:45  |  Лента новостей
Прокуратура Армении отклонила представленные следователем Специальной следственной службы возражения против указания прокурора об изменении обвинений, обвинений, предъявленных экс-спикеру Национального Собрания Армении Аре Баблояну и бывшему заместителя главы аппарата парламента Арсену Бабаяну. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Генпрокуратуре Армении.
“Прокурор, осуществляющий надзор по делу в отношении А. Баблояна и А. Бабаяна, отклонил представленные  органом предварительного следствия возражения относительно решения об отказе в утверждении обвинительного заключения и возвращении уголовного дела ввиду необоснованности”, - сообщила глава отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Арсену Бабаяну инкриминируют часть 1 статьи 38-300(“Пособничество в узурпации государственной власти”) и часть 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении.
"По совокупности добытых следствием доказательств деяние Ары Баблояна, предположительно, соответствует признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия") и частью 1 статьи 314("Служебный подлог") Уголовного кодекса РА, а деяние Арсена Бабаяна  - признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 38-308("Соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия") и частью 1 статьи 314("Служебный подлог") Уголовного кодекса РА. Следовательно, прокурор, осуществляющий процессуальный надзор, решением о возвращении дела следователю для производства дополнительного расследования в порядке, установленным Уголовно-процессуальным кодексом РА, счел необходимым изменить предъявленное обвиняемым обвинение  и предъявить им новые обвинения”, - сообщили ранее в Прокуратуре.
Спустя неделю после указания, стало известно, что следователь ССС не спешит с переквалификацией инкриминируемых Баблояну и Бабаяну деяний. Он представил возражения против указания прокурора, осуществляющего надзор.