Հայաստանում մեկնարկում է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավը 02/17/2020   11:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 17-ից մեկնարկում է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավը: Քարոզարշավը շարունակվելու է մինչև ապրիլի 3-ը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն արդեն ձևավորել է «Այո»-ի շտաբը. այն ղեկավարում  է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Պատգամավորների կողմից «Ոչ»-ի շտաբ ձևավորելու ժամկետը լրանում է փետրվարի 17-ին. մինչ այս պահը խորհրդարանական ուժերից որևէ մեկը «Ոչ»-ի շտաբ ձևավորելու մասին չի հայտարարել:
Խորհրդարանական «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհուրդը որոշել է, որ կուսակցությունը չի մասնակցելու Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի անցկացման գործընթացին: Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության քաղաքական խորհրդի՝ փետրվարի 15-ին կայացած նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնել է կուսակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Խորհրդարանի ընդդիմադիր մյուս ուժը՝ «Լուսավոր Հայաստան»-ը ևս հայտարարել է, որ «Ոչ»-ի քարոզչություն չի սկսի, թեև խմբակցությունն ԱԺ-ում դեմ է քվեարկել հանրաքվե անցկացնելու ԱԺ որոշմանը: «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը մյուս ուժերին ևս կոչ է արել «Ոչ»-ի ճակատ չձևավորել:
Սահմանված ժամկետում քարոզչության կողմ չգրանցվելու դեպքում «ՈՉ» քարոզչության կողմ կարող է ձեւավորել առնվազն 50 քաղաքացիներից բաղկացած խումբը: Քաղաքացիների կողմից «Ոչ» քարոզչության կողմ գրանցելու գրություն (դիմում) Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով կարող է ներկայացվել 2020 թվականի փետրվարի 18-ից:
Արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերը ևս «Ոչ»-ի քարոզչություն իրականացնելու մասին չեն հայտարարել: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հայտարարել է, որ որևէ կերպ չի մասնակցելու գործընթացին, ՀՅԴ-ն հանրաքվեն բոյկոտելու կոչ է արել:
17:38 14/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲՀԿ-ն կայացրեց որոշում. չեն մասնակցի հանրաքվեին
21:20 13/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրաքվեի դրված հարցը զուտ քաղաքական է և որևէ կապ չունի իրավունքի և օրենքի հետ. Ավետիք Իշխանյան
13:33 13/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿոչ ենք անում ՀՀ քաղաքացիներին՝ մասնակից չդառնալ իշխանությունների կողմից նախաձեռնած հերթական ապօրինությանը, անտեսել ապրիլի 5-ին նշանակված հանրաքվեն. ՀՅԴ
09:32 13/02/2020  |  ՄամուլՈ՞ր դեպքում հանրաքվեն չեղյալ կհայտարարվի. Իշխանությունները խելոք քայլ են մտածել. «Հրապարակ»
15:40 12/02/2020  |  ՀարցազրույցՀանրաքվեն իրական հնարավորություն է ՝ «Մերժիր Նիկոլին» առաջին քայլի համար. Աղասի Ենոքյան
09:42 12/02/2020  |  ՄամուլԻշխանությունը մի քանի պլան ունի հանրաքվեին բարձր մասնակցություն ապահովելու համար. «Հրապարակ»

В Армении сегодня стартует агиткампания перед референдумом по поправкам в Конституцию 02/17/2020   12:03  |  Лента новостей
Агиткампания перед референдумом по поправкам в Конституцию Республики Армения стартует сегодня, 17 февраля, и завершится 3 апреля.
Президент Армении Армен Саркисян подписал указ о назначении референдума по поправкам в Конституцию на 5-е апреля.
Штаб сторонников поправок в Основной закон возглавит председатель правления партии "Гражданский договор", министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян. Срок формирования депутатами штаба противников истекает сегодня, 17 февраля.
Парламентские фракции “Процветающая Армения” и “Просвещенная Армения” заявили о своем решении не участвовать в референдуме. Ранее фракция “Просвещенная Армения” проголосовала против решения НС о проведении референдума. Глава фракции Эдмон Марукян призвал и другие политсилы воздержаться от формирования штаба противников. Заявлений о формировании штаба "НЕТ" не последовало и от внепарламентских сил.
Республиканская партия Армении заявила, что никоим образом не будет участвовать в агиткампании, назвав референдум антиконституционным, а АРФ “Дашнакцутюн” призвала бойкотировать его.
В случае, если в установленный срок агитационный фронт “НЕТ” не будет зарегистрирован, то его сможет сформировать группа граждан в составе как минимум 50 человек. Подать соответствующую заявку в Центральную избирательную комиссию группа граждан может с 18-го февраля 2020 года.