Սերժի Վաչոյի նկատմամբ քրեական գործը կարճվել է. ապօրինի հարստանալու համար նա չի դատվի 02/17/2020   17:48  |  Քրեական խրոնիկոն
Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի և նրա կնոջ՝ Ռուզաննա Բեգլարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է և քրեական գործի վարույթը կարճվել է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեց ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը։
Այսպիսով՝ Վ. Ղազարյանը քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվի ապօրինի հարստանալու, դրամական միջոցների իրական չափի մասին հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու համար։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ «Սելենա» ՍՊ ընկերության հաշվապահի կողմից ենթադրյալ չարաշահումներ կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով 2018 թվականի հունիսի 20-ին և 21-ին խուզարկություններ են կատարվել նաև «Յանս» ռեստորանային համալիրի տարածքում, «Սելենա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Կարապետյանի, «Սելենա» ՍՊԸ-ի փաստացի սեփականատեր Ռ.Բեգլարյանի բնակության վայրերում, վերջինիս ավտոտնակում։ Արդյունքում տանը կատարված խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել էր առանձնապես խոշոր չափերի գումար՝ 1 մլն 110 հազար 400 դոլար, 35 մլն ՀՀ դրամ, 230 հազար 500 եվրո, իսկ ավտոտնակից՝ 2.000 ԱՄՆ դոլար, «Ֆրանկ Մյուլլեր» ապրանքանիշի 2 հատ ժամացույց։
Հարուցվել էր քրեական գործ՝ ապօրինի հարստանալու, հայտարարագրերում կեղծ տվյալներ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու դեպքի առթիվ ու Վ.Ղազարյանին, նրա կնոջն առաջադրել մեղադրանքներ, սակայն Ղազարյանը դիմել էր ՍԴ եւ վարչական դատարան` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 314.3-րդ հոդվածի կիրառումն իր նկատմամբ Սահմանադրության  համապատասխանության հարցը որոշելու նպատակով։
Նա կարծում էր, որ ինքը հանցագործության սուբյեկտ չէ, հետևաբար՝ հանցակազմը բացակայում է, ինչն էլ բացառում է արարքի հանցավորությունն ու պատժելիությունը։
Սահմանադրական դատարանը Վաչագան Ղազարյանի դիմումի քննության արդյունքում որոշել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի՝ Վաչագան Ղազարյանի կողմից վիճարկվող 314.3 հոդվածով և 310.1-րդ հոդվածները համապատասխանում են Սահմանադրությանը, սակայն կոնկրետ մեկնաբանության եւ կոնկրետ հանգամանքների առկայության պարագայում. «Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ սույն գործով վիճարկվող դրույթները դիմողի նկատմամբ կիրառվել են այլ՝ Սահմանադրական դատարանի մեկնաբանությունից տարբերվող մեկնաբանությամբ, համաձայն «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 69-րդ հոդվածի 10-րդ մասի, դիմողի նկատմամբ կայացված վերջնական դատական ակտը նոր հանգամանքի ի հայտ գալու հիմքով ենթակա է վերանայման՝ օրենքով սահմանված կարգով»,- նշել էր ՍԴ-ն։
վարչական դատարանը եւս ՀՀ վարչական դատարանը՝ դատավոր Գևորգ Սոսունյանի նախագահությամբ, բավարարել էր Վաչագան Ղազարյանի հայցն ընդդեմ Բարձրաստիճան անձանց էթիկայի հանձնաժողովի։
Դատարանը պարտավորեցրել է հանձնաժողովին ոչնչացնել Վաչագան Ղազարյանի և նրա կնոջ 2017 թվականի տարեկան և 2018 թվականի պաշտոնի դադարեցման հայտարարագրերը և հօգուտ Վաչագան Ղազարյանին բռնագանձել 4000 դրամ` որպես դատական ծախս։
Քրեական գործով բացահայտվել էին նաեւ հարկային չարաշահումներ՝ առանձնապես խոշոր չափերի։
«ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում Վաչագան Ղազարյանի և նրա կնոջ` Ռուզաննա Բեգլարյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով և նշանակված համալիր հարկային ստուգումներով հաստատվել է, որ նշված անձինք կազմակերպել են իրենց հետ որևէ կերպ առնչություն ունեցող 7 ՍՊԸ-ների կողմից խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով հարկերի չվճարումը, որոնց կատարմանը ներգրավել են տարբեր անձանց: Այսինքն` հիմնավորվել է Վաչագան Ղազարյանի կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-205-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով, իսկ Ռ. Բեգլարյանի կողմից` 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ և 205-րդ հոդվածի 1-ին մասերով նախատեսված հանցավոր արարքների կատարումը, ինչպես նաև 6 այլ անձանց կողմից նշված հոդվածներով հանցավոր արարքների կատարման հանգամանքը:
«Նախաքննության ընթացքում Վ. Ղազարյանն ու Ռ. Բեգլարյանը պետական բյուջե են փոխանցել չվճարված հարկերի գումարն ամբողջությամբ` ընդհանուր 2,837 մլրդ ՀՀ դրամ` այդպիսով ամբողջությամբ հատուցելով հանցագործությամբ պետությանը պատճառված վնասը:
Նկատի ունենալով, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 189-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` նույն օրենսգրքի 205-րդ հոդվածով նախատեսված արարքները կատարած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նա հատուցում է հանցագործությամբ պատճառված վնասը և հաշվարկված տույժերն ու տուգանքները, ինչը օրենքի իմպերատիվ պահանջ է, ուստի օրենքով սահմանված կարգով քննիչի կողմից որոշում է կայացվել Վ. Ղազարյանին, Ռ. Բեգլարյանին և մյուսներին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու և նրանց վերաբերյալ քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին»,- նշեց Մարինա Օհանջանյանը:
21:20 12/02/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՎաչագան Ղազարյանի կողմից «Յանսի» նախկին հաշվապահից 40 մլն դրամ շորթելու գործը կարճվել է. Հաշվապահը մտադիր է դիմել դատարան
14:55 25/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՍերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանը պետությանն է փոխանցել շուրջ 3 մլրդ դրամ
17:30 09/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՍԴ որոշումից հետո Վաչագան Ղազարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշում չի կայացվել
13:19 24/06/2019  |  Վարչական իրավունքԷթիկայի հանձնաժողովը բողոքարկել է Վաչագան Ղազարյանի գործով դատարանի որոշումը
17:59 17/05/2019  |  Վարչական իրավունքՎարչական դատարանի որոշումը կօգտագործվի Վաչագան Ղազարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հարցը բարձրացնելու համար
17:15 17/05/2019  |  Վարչական իրավունքԴատարանը բավարարել է Վաչագան Ղազարյանի հայցն ընդդեմ Բարձրաստիճան անձանց էթիկայի հանձնաժողովի
19:04 25/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՎաչագան Ղազարյանին առաջադրված մեղադրանքը կվերանայվի՞. Դատախազությունը ծանոթանում է ՍԴ որոշմանը
14:06 19/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն չափազանց խիստ ձեւով է արձանագրել ՎԴ-ի կողմից Վաչագան Ղազարյանի իրավունքների խախտման փաստը. սահմանադրագետ
11:05 19/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ որոշումից հետո Վաչագան Ղազարյանի շահերը ներկայացնող փաստաբանը դիմում կներկայացնի դատական ակտի վերանայման համար

Уголовное дело в отношении экс-начальника охраны Сержа Саргсяна прекращено 02/17/2020   18:57  |  Криминальная хроника
Уголовное преследование в отношении начальника охраны третьего президента Армении Вачагана Казаряна (Сержи Вачо) и его супруги прекращено. Прекращено также производство по уголовному делу. Об этом "ФактИнфо" сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян.
Таким образом, Вачагана Казаряна не привлекут к уголовной ответственности за незаконное обогащение, за сокрытие подлежащих декларированию данных о реальном размере денежных средств.
Ранее в рамках уголовного дела, возбужденного факту допущенных бухгалтером  ООО "Селена" предполагаемых злоупотреблений, 20 и 21 ноября 2018 года были проведены обыски на территории ресторанного комплекса “Янс”, а также по местам проживания директора ООО “Селена” С. Карапетяна и фактического владельца компании Р. Бегларян, а также принадлежащем последней гараже. В результате проведенного в его доме обыска были обнаружены 1 млн. 110 тыс. 400 долларов, 35 млн. драмов, 230 тыс. 500 евро, а в гараже - 2 тыс. долларов и  2 пары часов марки "Франк Мюллер".
Было возбуждено уголовное дело. Вачагану Казаряну и его жене  были предъявлены обвинение за незаконное обогащение, представление ложных данных в декларациях или сокрытие данных, подлежащих декларированию. Однако Казарян обратился в Конституционный суд и Административный суд для определения вопроса о соответствии применения части 1 статьи 310.1 и статьи 314.3 Уголовного кодекса РА Конституции.
Согласно заявлению Казаряна, он не является субъектом преступления, следовательно, состава преступления нет, что исключает преступность и наказуемость деяния.
Конституционный суд по итогам рассмотрения заявления Вачагана Казаряна постановил, что оспариваемые им статьи Уголовного кодекса Республики Армения соответствуют Основному закону, но в случае наличия конкретных толкований и обстоятельств.
"С учетом того обстоятельства, что оспариваемые по настоящему делу положения были применены в отношении заявителя в иной интерпретации, отличающейся от толкований Конституционного суда, согласно части 10 статьи 69 конституционного закона "О Конституционном суде", вынесенный в отношении заявителя окончательный судебный акт на основании вновь открывшихся обстоятельств подлежит пересмотру в порядке, установленном законом", - указал КС.
Административный суд также удовлетворил иск Вачагана Казаряна против Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц.
Суд обязал Комиссию уничтожить декларации Казаряна и его жены от 2017 года, а также декларацию о прекращениии полномочий от 2018 года. Кроме того, суд обязал выплатить Казаряну 4000 драмов в качестве судебных издержек.
В рамках уголовного дела также были раскрыты злоупотребления в особо крупных размерах.
Полученные в ходе проведенного Специальной следственной службе Армении расследования уголовного дела в отношении Вачагана Казаряна и его жены Рузан Беларян доказательства и комплексные налоговые проверки подтвердили, что вышеупомянутые лица организовали неуплату аффилированными с ними каким-то образом семи ООО налогов в крупных и особо крупных размерах, и вовлекли в совершении этого деяния различных лиц.
"В ходе предварительного следствия В. Казарян и Р. Бегларян перечислили в госбюджет всю сумму неуплаченных налогов, в общей сложности 2,837 млрд.драмов, тем самым полностью возместив причиненный государству преступлением ущерб. С учетом того, что в соответствии с частью 5 статьи 189 Уголовного кодекса лицо, совершившее деяние, предусмотренное статьей 205 того же кодекса, освобождается от уголовной ответственности, если он возмещает причиненный преступлением ущерб и подсчитанные пени и штрафы, что является императивным требованием закона, поэтому в установленном законом порядке, следователем было принято решение об освобождении В. Казаряна, Р. Бегларян и остальных от уголовной ответственности и прекращении производства по уголовному делу в отношении них", - отметила Марина Оганджанян.