ՀՔԾ քննիչն առարկություն է ներկայացրել՝ Արա Բաբլոյանին և Արսեն Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքները փոփոխելու ցուցումի դեմ 02/17/2020   17:39  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչը առարկություն է ներկայացրել ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի և աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործով հսկող դատախազի ցուցումի դեմ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ասաց ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ դատախազությունը երկրորդ անգամ չէր  հաստատել Արա Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը և այն ուղարկել է ՀՔԾ` լրացուցիչ քննության։ Ըստ դատախազության արարքը սխալ է որակվել ՀՔԾ-ի կողմից։
«Այսինքն քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռքբերված ապացույցների բավարար համակցությամբ Արա Բաբլոյանի արարքը առերևույթ համապատասխանում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների, իսկ Արսեն Բաբայանի արարքը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներին: Հետևաբար դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազը ընդունած՝ լրացուցիչ քննություն կատարելու համար գործը քննիչին վերադարձնելու մասին որոշմամբ անհրաժեշտ է համարել լրացուցիչ նախաքննության ընթացքում քրեադատավարական օրենքով սահմանված կարգով փոփոխել մեղադրյալներին առաջադրված մեղադրանքը և նրանց առաջադրել նոր մեղադրանքներ»,- փետրվարի 10-ին հայտնել էին դատախազությունից։
Ցուցումից մեկ շաբաթ անց պարզ դարձավ, որ ՀՔԾ քննիչը չի շտապում վերաորակել Ա.Բաբլոյանին եւ Ա.Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքները եւ մեղադրանքը չեռ չի փոխել։
15:15 10/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը երկրորդ անգամ չհաստատեց Արա Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը
12:24 05/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազությունը ստացել է Արա Բաբլոյանի գործը. Քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդությունը մերժվել է առանց հիմնավորման
21:38 31/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանի գործով կրկին նախաքննության ավարտ է հայտարարվել
20:23 31/01/2020  |  ՀարցազրույցԱրա Բաբլոյանը այսօր երեկոյան ՀՔԾ է հրավիրվել. Ո՞րն է Արա Բաբլոյանի մեղքը, որ եղել է ԱԺ նախագահ, որը հանդուրժողականությո՞ւն է մտցրել

Следователь ССС возражает против указания прокурора по поводу изменения предъявленных Баблояну и Бабаяну обвинений 02/17/2020   17:56  |  Криминальная хроника
Следователь Специальной следственной службы Армении представил возражения против указания осуществляющего надзор прокурора по делу экс-спикера Национального Собрания Армении Ары Баблояна и бывшего заместителя главы аппарата парламента Арсена Бабаяна. В ответ на запрос “ФактИнфо” заявила пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян.
Ранее агентство сообщило, что Прокуратура Армении во второй раз не утвердила обвинительное заключение по делу бывшего спикера Национального Собрания Армении Ара Баблояна и направила дело в ССС на дополнительное расследование.
"По совокупности добытых следствием доказательств деяние Ары Б., предположительно, соответствует признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 308("Злоупотребление должостными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") и частью 1 статьи 314("Служебный подлог") Уголовного кодекса РА, а деяние Арсена Бабаяна  - признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 38-30(Соучастие в злоупотреблении должостными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия") и частью 1 статьи 314("Служебный подлог") Уголовного кодекса РА. Следовательно, прокурор, осуществляющий процессуальный надзор, решением о возвращении дела следователю для производства дополнительного расследования в порядке, установленным Уголовно-процессуальным кодексом РА, счел необходимым изменить предъявленное обвиняемым обвинение  и предъявить им новые обвинения”, - сообщили ранее в Прокуратуре.