«Ի՞նչ կուզենայի լսել Մյունխենից». Թեւան Պողոսյան 02/17/2020 11:32 | Մեկնաբանություն
Ինչ կուզենայի լսել Մյունխենից` ի պատասխան «ի՞նչ եք ակնկալում միջազգային հանրությունից» հարցին։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ նախագահ, ՀՀ նախագահի խորհրդական Թեւան Պողոսյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Մենք հրավիրում ենք միջազգային հանրությանը մարտի 31-ին առավելագույն լայն ընգրկմամբ ներկայացված լինելու եւ դիտելու Արցախի Հանրապետության համապետական ընտրությունները, սեփական աչքերով տեսնելու կայացած ժողովրդավարական պետակության ձեռքբերումները 30-ամյա անկախության արդյունքում։
Տեսնել Արցախյան ժողովրդավարությունն ու մտովի համեմատել բռնակցելու հավակնություններ ունեցողի վերջին կամ ցանկացած ընտրությունների պատկերի հետ: Ահա ինչ ենք ակնկալում միջազգային հանրությունից: Մնացածը մենք կանենք»:
Մյունխեն, Իշինգեռ, Մինսկի Խումբ, Ժնեւ, Մադրիդ, Կազան, Քի Վեստ, ... մեր հարցերի լուծումների օտարալեզու հատուկ անուններով չի պայմանավորվելու, որքան էլ բարեհունչ լինեն դրանք:
Հայաստանի Հանրապետությունն ու Արցախի Հանրապետությունը պաշտպանող մեր զինվորն ու նրա թիկունքին կանգնած միասնական ժողովուրդն է բոլոր հարցերի լուծումը։ Հողի վրա է մեր հարցերի լուծումները։ Տեր կկանգնենք, կլուծենք։ Ու այդպես պիտի ապրենք միշտ»:

Теван Погосян рассказал, что хотел бы услышать в ходе дискуссии в Мюнхене 02/17/2020   12:37  |  Комментарий
Председатель общественной организации “Международный центр человеческого развития”, советник президента Армении Теван Погосян  рассказал, что бы он хотел услышать из Мюнхена в ответ на вопрос “Чего вы ожидаете от международного сообщества?”, прозвучавший в ходе панельной дискуссии, посвященной карабахскому вопросу.
“Мы приглашаем международное сообщество 31 марта в максимально широком формате понаблюдать за общегосударственными выборами в Республике Арцах, своими глазами увидеть достижения демократической государственности в результате 30-летней независимости. Увидеть демократию Арцаха и мысленно сравнить ее с последними или любыми другими выборами притязающего на диктаторство. Вот чего мы ожидаем от международного сообщества. Остальное оставьте нам”, - написал Теван Погосян на своей странице в Facebook.
“Мюнхен, Ишингер, Минская группа, Женева, Мадрид, Казань, Ки-Уэст…решение наших проблем не обусловлено чужестранными именами, как бы они ни были благозвучны. Наш солдат, защищающий Республику Армения и Республику Арцах и стоящий за ним сплоченный народ - вот решение всех вопросов. На земле решения наших вопросов. Встанем на защиту, решим. И так мы должны жить всегда”, - добавил Погосян.
15 февраля на полях Мюнхенской конференции по безопасности состоялось панельная дискуссия по карабахскому вопросу, в которой приняли участие премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев.Пашинян представил "Мюнхенские принципы" решения карабахского конфликта