Հայաստանն ու Գերմանիան շահագրգիռ են խորացնելու տնտեսական համագործակցությունը 02/14/2020 14:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 14-ի առավոտյան այցելել է Գերմանիայի առևտրաարդյունաբերական պալատ, որտեղ աշխատանքային նախաճաշի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի տնտեսության և էներգետիկայի դաշնային պետքարտուղար Թոմաս Բարայսի, Գերմանիայի առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն, արտաքին տնտեսական հարցերով խորհրդի նախագահ Ֆոլքեր Թրայերի և պալատի ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Թոմաս Բարայսը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին հանդիպման համար և նշել, որ գերմանական կողմը շահագրգռված է Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական կապերի հետագա զարգացմամբ ու ընդլայնմամբ: Նա վստահություն է հայտնել, որ վարչապետի այցը նոր խթան կհանդիսանա երկկողմ բիզնես կապերի ընդլայնման, տնտեսության տարբեր ճյուղերում համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման համար:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսությունում տեղի ունեցող զարգացումներին և բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Վարչապետը մանրամասն խոսել է արդյունաբերության, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի և ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների մասին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է Գերմանիայի հետ տնտեսական փոխգործակցության զարգացմամբ ու գերմանական բիզնեսի ու կապիտալի` հայկական շուկայում ներգրավվածության ընդլայնմամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են առաջիկայում համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ հնարավոր քայլերն ու ծրագրերը, որոնք նոր ազդակ կհաղորդեն հայ-գերմանական առևտրատնտեսական հարաբերություններին: Կողմերը կարևորել են նաև բիզնես ֆորումների անցկացումն ու գործարարների միջև կապերի ու համագործակցության խորացումը։

Армения и Германия заинтересованы в расширении экономического сотрудничества 02/14/2020 15:40 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян утром 14 февраля посетил Торгово-промышленную палату Германии, где в рамках рабочего завтрака встретился с федеральным госсекретарем по экономике и энергетике Германии Томасом Барайсом, исполнительным директором Торгово-промышленной палаты Германии, председателем Совета по внешнеэкономическим вопросам Фолкером Трайером и представителями палаты.
Как сообщает пресс-служба главы правительства, Томас Барайс поблагодарил премьер-министра за встречу и отметил, что немецкая сторона заинтересована в дальнейшем развитии и расширении торгово-экономических связей с Арменией. Он выразил уверенность, что визит премьер-министра станет новым стимулом для расширения двусторонних бизнес-связей, реализации новых совместных программ в различных отраслях экономики.
Премьер-министр Пашинян коснулся развитий в экономике Армении и шагов правительства по улучшению предпринимательской среды. Премьер-министр подробно представил программы и приоритеты правительства Армении в сферах промышленности, туризма, сельского хозяйства и информационных технологий. Никол Пашинян отметил, что правительство Армении заинтересовано в развитии экономического сотрудничества с Германией и расширении вовлеченности немецкого бизнеса и капитала на армянском рынке.
В ходе встречи стороны обсудили возможные шаги и программы по реализации совместных проектов, которые придадут новый импульс армяно-германским торгово-экономическим отношениям. Стороны также отметили важность проведения бизнес-форумов и углубления связей и сотрудничества между предпринимателями.