Կոչ ենք անում ՀՀ քաղաքացիներին՝ մասնակից չդառնալ իշխանությունների կողմից նախաձեռնած հերթական ապօրինությանը, անտեսել ապրիլի 5-ին նշանակված հանրաքվեն. ՀՅԴ 02/13/2020 13:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Ափսոսանքով փաստում ենք. օրվա քաղաքական իշխանությունը, չհետևելով բազմաթիվ հորդորների և զգուշացումների, երկիրը ներքաշում է հերթական արկածախնդրության մեջ:
Շահարկելով և ձևախեղելով անմիջական ժողովրդավարության կարևոր ինստիտուտ հանդիսացող հանրաքվեն, իշխանությունը քողարկում է ամեն գնով մենիշխանություն հաստատելու սեփական նպատակն ու երկրի առջև ծառացած սպառնալիքները չեզոքացնելու անկարողությունը:
Դատապարտելով ամբոխավարական մեթոդներով արհեստական օրակարգ ձևավորելու քաղաքական իշխանության վարքագիծը, ահանզանգ հնչեցնելով այս հակասահմանադրական ընթացքի մասին, ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը հայտարարում է` անընդունելի է հակաօրինական ճանապարհով հարցեր լուծելու իշխանության մոտեցումը:
1. Կոչ ենք անում ՀՀ քաղաքացիներին՝ մասնակից չդառնալ իշխանությունների կողմից նախաձեռնած հերթական ապօրինությանը, անտեսել ապրիլի 5-ին նշանակված հանրաքվեն՝ հստակ ուղերձ հղելով իշխանություններին, որ ժողովուրդն այլևս հոգնել է պուպուլիզմից, արհեստածին օրակարգերից, հասարակությունը «սևերի» ու «սպիտակների» բաժանելու քայքայիչ քաղաքականությունից, արդեն շարունակական դարձած ցնցումներից, որոնք այդպես էլ չնպաստեցին հանրային բարեկեցության աճին և իրական ժողովրդավարությանը:
2. Դիմում ենք քաղաքական կուսակցություններին, քաղաքացիական հասարակությանը, մեր հայրենակիցներին՝ միավորել իրենց ջանքերը՝ բացառելու «Այո»-ն, կանխելու հակապետական այս ընթացքը և, ի վերջո, ձեռնամուխ լինել իրական բարեփոխումների իրականացմանը: Այս նպատակներին հասնելու համար Դաշնակցությունը կձեռնարկի անհրաժեշտ գործողություններ:

"Дашнакцутюн" призывает граждан Армении бойкотировать референдум по поправкам в Конституцию 02/13/2020 17:20 | Лента новостей
Верховный орган АРФ “Дашнакцутюн” (АРФД) в Армении выступил с заявлением по предстоящего референдума по поправкам в Конституцию.
“С сожалением констатируем, что нынешняя политическая власть, не последовав многочисленным призывам и предостережениям, вовлекает страну в очередную авантюру. Спекулируя и искажая суть референдума, который является важным институтом непосредственной демократии, власть любой ценой скрывает свою цель по установлению единовластия, а также свою неспособность нейтрализовать стоящие перед страной угрозы”, - говорится в заявлении.
Осуждая поведение политических властей по формированию искусственной повестки охлократическими методами, констатируя антиконституционный характер процесса, Верховный орган АРФД в Армении заявляет о неприемлемости подхода властей по решению вопросов незаконным путем.
“Призываем граждан Армении отказаться от участия в очередном инициированном властями беззаконии, проигнорировать назначенный на 5-ое апреля референдум, направив тем самым властям четкий месседж о том, что народ уже устал от популизма, искусственных повесток, разрушительной политики разделения общества на "черных" и "белых", ставших уже продолжительными потрясений, которые так и не поспособствовали росту общественного благосостояния и реальной демократии”, - отмечается в заявлении.
Верховный орган АРФД призывает политические партии, гражданское общество, соотечественников консолидировать свои усилия для исключения "Да", пресечения данного антигосударственного процесса и приступить к реализации реальных реформ.
“Для достижения этих целей АРФД предпримет все необходимые действия”, - говорится в заявлении.
Президент Армении Армен Саркисян в воксресенье подписал указ о назначении референдума по поправкам в Конституцию на 5-е апреля. Агиткампания стартует 17 февраля.