Իրավաբանական համայնքի շրջանակում սկսում ենք խորհրդակցություններ քաղաքացիական նախաձեռնությամբ «ՈՉ» քարոզչական կողմ ձևավորելու օրակարգով. Ռուբեն Մելիքյան 02/13/2020 14:34 | Մեկնաբանություն
«Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանը տեղեկացնում է, որ ելնելով ժողովրդավարության ու իրավունքի գերակայության արժեքները պաշտպանելու հրամայականից՝ իրավաբանական համայնքի շրջանակում սկսում են խորհրդակցություններ՝ օրենքով սահմանված կարգով «ՈՉ» քարոզչական կողմ քաղաքացիական նախաձեռնությամբ ձևավորելու օրակարգով։
Այս մասին իրավապաշտպանը գրել է Ֆեյսբուքում։
«Հարյուրից ավել իրավաբաններ և իրավապաշտպաններ օրեր առաջ հրապարակավ դիրքորոշում էինք հայտնել, որ քաղաքական իշխանության նախաձեռնած հանրաքվեն հակասահմանադրական է՝ թե՛ բովանդակային և թե՛ ընթացակարգային առումներով։
Ցավոք, հանրաքվեն այնուամենայնիվ նշանակվեց, և այժմ այն «դե ֆակտո» իրողություն է դառնում։
Վերջին օրերի իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ընդդիմադիր խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ուժերը «Ոչ» քարոզչական կողմ ձևավորելու ցանկություն չեն հայտնել։
Այսպիսով, առանց այն էլ լրջորեն վիճելի սահմանադրականությունից և իրավաչափությունից զատ՝ օբյեկտիվորեն առաջանում է նաև նշանակված հանրաքվեի արդարացիության խնդիր։
Այս պայմաններում, ելնելով ժողովրդավարության ու իրավունքի գերակայության արժեքները պաշտպանելու հրամայականից՝ իրավաբանական համայնքի շրջանակում սկսում ենք խորհրդակցություններ՝ օրենքով սահմանված կարգով «ՈՉ» քարոզչական կողմ քաղաքացիական նախաձեռնությամբ ձևավորելու օրակարգով։
Նախաձեռնության նպատակներն են՝
1) ՀՀ քաղաքացիներին հնարավորություն տալ հավասարության հիմունքներով հասու լինելու ինչպես «Այո», այնպես էլ «Այո»-ն բացառող մյուս տարբերակները հիմնավորող փաստարկներին։
2) ՀՀ քաղաքացիներին և միջազգային հանրությանը հնարավորություն տալ ունենալու վստահություն, որ քվեարկության արդյունքները եղել են վերահսկելի և բողոքարկելի։
Այսպիսով, մեր նպատակն է ստանձնել «Ոչ» կարծիքների «հանրային պաշտպանությունը»՝ ի շահ Հայաստանի Հանրապետության և մեր քաղաքացիների։
Բոլոր այն իրավաբաններին, որոնք կիսում են ներկայացված գաղափարները, հրավիրում ենք միանալ նախաձեռնող խմբին՝ այս գրառման տակ մեկնաբանություն թողնելով կամ հաղորդագրություն ուղարկելով կամ 060601948, 060640640 հեռախոսամարներին զանգահարելով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Юрист Рубен Меликян сообщил о начале консультаций для формирования агитационного фронта "НЕТ" 02/13/2020   18:00  |  Комментарий
Правозащитник, соучредитель общественной организации «Правовой путь» Рубен Меликян сообщил о начале консультации для формирования агитационного фронта “НЕТ” в преддверии предстоящего референдума по поправкам в Конституцию Армении.
“Более 100 юристов и правозащитников несколько дней назад публично выразили позицию относительно того, что инициированный политическими властями референдум является антиконституционным – как в содержательном, так и в процедурном аспектах. К сожалению, референдум, тем не менее, был назначен, и в настоящее время он "де-факто" становится реальностью”, - написал Ме4ликян на своей странице в соцсети Facebook.
По его словам, события последних дней продемонстрировали, что оппозиционные парламентские и внепарламентские силы не изъявили желания сформировать агитационный фронт "Нет".
"Таким образом, в дополнение к весьма спорной конституционности и правомерности, объективно возникает и вопрос справедливости назначенного референдума. В этих условиях, исходя из императива по защите ценностей демократии и верховенства права, в среде юридического сообщества мы начинаем консультации: на повестке дня  - формирование на основе гражданской инициативы агитационного фронта "НЕТ"", - заявил Меликян.
Он также озвучил цели инициативы. Как отметил юрист, цели инициативы - предоставить гражданам Армении доступ к доводам, обосновывающим как "Да", так и другие варианты, исключающие "Да",  предоставить гражданам РА и международному сообществу возможность быть уверенными в том, что результаты голосования были проконтролированы и обжалованы.
"Наша цель – приступить к "общественной защите" мнений "Нет"  во благо Республики Армения и наших граждан", - написал Рубен Меликян.
Он пригласил всех юристов, которые разделяют представленные идеи, присоединиться к инициативной группе.