Բացահայտվել է բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու դեպք 02/12/2020 17:09 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու հերթական առերևույթ դեպքի մասին։ Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության Գեղարքունիքի մարզի թիվ 2 բժշկասոցիալական փորձաքննության հանձնաժողովի նախագահը, փորձաքննություններ կատարելիս ի պաշտոնե օժտված լինելով կազմակերպչա-տնօրինչական լիազորություններով, նույն հանձնաժողովի անդամների և բուժվիճակագրի հետ նախնական համաձայնությամբ, գործակալություն դիմած քաղաքացիների օգտին որոշում կայացնելու, այն է՝ հաշմանդամության տևողության ժամկետը հաստատելու, խումբը փոխելու համար, վերջիններիցս պարբերաբար որպես կաշառք պահանջել և ստացել է տարբեր չափերի գումարներ՝ դրանցից մասնաբաժին տալով հանցավոր համաձայնության եկած հանձնաժողովի անդամներին:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ենթադրյալ հանցագործություն կատարած 4 անձինք ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո հերթական անգամ կաշառք ստանալիս բռնվել են: Կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել է կաշառքի առարկան, որից հետո հիշյալ անձինք բերման են ենթարկվել և ձերբակալվել։ Անհերքելի ապացույցների առկայության պարագայում պաշտոնատար անձ հանդիսացող հանձնաժողովի նախագահը և նրա հանցակիցները խոստովանել են կատարած հանցագործությունը: Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ՝ խմբի կողմից կատարած այլ հանցադեպերը, հանցավոր շղթայի մեջ ներգրավված անձանց բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Чиновники Агентства медико-социальной экспертизы Минтруда Армении попались на взятке 02/12/2020 17:56 | Криминальная хроника
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении получила фактические данные об очередном предполагаемом случае получения взятки со стороны чиновников Агентства медико-социальной экспертизы Министерства труда и по социальным вопросам, сообщает пресс-центр СНБ РА.
Согласно полученным данным, председатель второй комиссии медико-социальной экспертизы Гегаркуникской области, будучи наделенным организационно-директорскими полномочиями при проведении экспертиз и в предварительном сговоре с членами комиссии, за вынесение решения в пользу обратившихся в комиссию граждан – утверждения срока инвалидности и изменения группы – периодически требовал у последних и получал различные суммы, которые делил с членами комиссии, вступившими в преступный сговор.
В рамках уголовного дела, возбужденного в следственном департаменте СНБ по соответствующим статьям УК Армении, четверо предполагаемых преступников под контролем сотрудников оперативных подразделений СНБ были пойманы в момент получения очередной взятки. В результате проведенного обыска был обнаружен предмет взятки, после чего эти люди были подвергнуты приводу и задержаны. В условиях наличия неопровержимых доказательств председатель комиссии и его подельники признались в содеянном.
“Предварительное следствие продолжается, принимаются меры по раскрытию других преступных эпизодов, выявлению лиц, вовлеченных в преступную цепочку, и привлечению их к ответственности.