Հանրաքվեի հաջողության դեպքում տասնամյակներ ճաշակելու ենք դրա բացասական արդյունքները. Դավիթ Հարությունյան 02/12/2020   11:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դրված է գերխնդիր՝ ունենալ հլու հնազանդ ՍԴ և այդ խնդիրը լուծելու փորձերը ստիպում են մարդկանց անել չմտածված, հապճեպ քայլեր, որոնք Հայաստանի համար լուրջ խնդիրներ կառաջացնեն։ Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին։
Դավիթ Հարությունյանն ընդգծեց՝ եվրոպական կառույցին անդամակցելը ենթադրում է խաղի որոշակի կանոններ, որոնք չպահպանելը սասանելու է երկիրը. «Կարծում եմ՝ ամենալուրջ խնդիրը դա չէ։ Իհարկե պետք է ուշադրություն դարձնենք և շատ կարևորենք եվրոպական կառույցների կարծիքը, բայց եթե մենք գնում ենք հակասահմանադրական ճանապարհով, դա շատ ավելի վտանգավոր է մեզ համար, քան ուղղակի մեր դիրքերի թուլացումը եվրոպական կառույցներում»,-ասաց Դավիթ Հարությունյանը։
Վերջինս նկատեց՝ հակասահմանադրական ճանապարհով գնալը հղի է այնքան լուրջ վտանգներով, որ գուցե այսօր չգիտակցենք։ Դավիթ Հարությունյանը նշեց, եթե հանրաքվեի արդյունքում ՍԴ դատավորները դադարեցնեն իրենց պաշտոնավարումը, ապա տասնամյակներ շարունակ ճաշակելու ենք դրա բացասական արդյունքը. «Նոր դատավորները նշանակվում են ուղիղ 12 տարով և 12 տարի հետո խորհրդարանական մեծամասնությունը դարձյալ կփոխի ամբողջ դատարանի կազմը։ Կհայտնվեն 12 նոր դատավոր՝ ընտրված այդ օրվա քաղաքական մեծամասնության կողմից»,-շեշտեց Դավիթ Հարությունյանը։
Նա վստահեցրեց՝ աշխարհում չկա որևէ դատարան, որի կազմը միանգամից ամբողջությամբ փոխվում է։ Դա ոչ միայն անկայունություն է ստեղծում, այլ դատական իշխանության առանձնահատկությունն ըստ Դավիթ Հարությունյանի հենց դա է, որ անդամները փոխվում են ժամանակի ընթացքում։ Նրանք երբևէ միանգամից չեն նշանակվում, որպեսզի կարողանան ապահովել բալանսավորումը։
23:20 07/02/2020  |  ՎերլուծություններԴիտարկումներ` «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին» Ազգային ժողովի որոշման վերաբերյալ
19:40 31/01/2020  |  ՎերլուծություններՈրոշ դիտարկումներ՝ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ», «Հանրաքվեի մասին» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունների մասին
16:29 27/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊայքարը Նիկոլի եւ Սահմանադրության միջեւ է. Դավիթ Հարությունյան NEWS.am
19:54 10/01/2020  |  ՎերլուծություններԴիտարկումներ՝ ՍԴ դատավորի լիազորությունների կասեցման ընթացակարգի վերաբերյալ
10:33 27/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆպատակը ՍԴ այլ անդամների վրա ճնշում գործադրելն է՝ անպարկեշտ առաջարկն ընդունելու համար. Դավիթ Հարությունյան
18:47 11/12/2019  |  ՎերլուծություններՈրոշ դիտարկումներ՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղ կենսաթոշակի անցնելու նախագծի վերաբերյալ
09:23 03/10/2019  |  ՄամուլԴավիթ Հարությունյանն ու Արփինե Հովհաննիսյանը մեկնել են Ստրասբուրգ. «Հրապարակ»

Экс-министр юстиции Армении считает, что шаги по смене нынешнего состава КС обернутся серьезными проблемами для страны 02/12/2020   12:20  |  Лента новостей
Бывший министр юстиции Армении Давид Арутюнян прокомментировал решение о предстоящем референдуме по поправкам в Конституцию.
“Поставлена сверхзадача – сформировать покорный Конституционный суд, и попытки решить эту задачу вынуждают людей делать необдуманные, поспешные шаги, которые обернутся серьезными проблемами для Армении”, - заявил Давид Арутюнян в беседе с журналистами в среду, 12 февраля.
Он подчеркнул, что членство в европейской структуре подразумевает определенные правила игры, несоблюдение которых обернется потрясением для страны. “Полагаю, что самая серьезная проблема заключается не в этом. Конечно, следует обращать внимание на мнение европейской структуры и придавать ему важное значение, однако если мы идем антиконституционным путем, то это гораздо опаснее для нас, нежели ослабление наших позиций в европейских структурах”, - сказал Давид Арутюнян.
Как отметил Арутюнян, антиконституционные шаги чреваты такими серьезными рисками, которые мы, возможно, сегодня не осознаем.
По словам экс-главы Минюста, если полномочия судей КС по итогам референдума будут прекращены, то страна на протяжении многих лет будет вкушать его негативные результаты.
“Новые судьи назначаются сроком на 12 лет, и спустя 12 лет парламентское большинство вновь сменит весь состав суда. Появятся 12 новых судей, избранных действующим на этот момент политическим большинством”, - подчеркнул Давид Арутюнян.
Он заверил, что  в мире нет ни одного суда, состав которого  бы полностью сменился. Это, как указал он, не только приводит к дестабилизации, но, по словам Давида Арутюняна, особенностью судебной власти является  то, что смена ее членов осуществляется со временем. “Назначение их производится не сразу в целях обеспечения баланса”,- сказал он.
Президент Армении Армен Саркисян в воксресенье подписал указ о назначении референдума по поправкам в Конституцию на 5-е апреля.