Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի նախագահին և Իրանի հոգևոր առաջնորդին 02/11/2020   10:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիին և Իրանի Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյյեդ Ալի Խամենեին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 41-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Իրանի նախագահին ուղղված շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հայաստանի և Իրանի միջև բարիդրացիական խոր ավանդույթների շնորհիվ այսօր էլ շարունակվում է սերտ քաղաքական և տնտեսական համագործակցությունը: Համոզված եմ, որ հայ-իրանական հարաբերությունները հաստատուն քայլերով կամրապնդվեն ու կզարգանան: Այսօր, երբ աշխարհը կանգնած է բազմաբնույթ մարտահրավերների առջև, կարևոր են Հայաստանի և Իրանի միջև կայուն և փոխշահավետ հարաբերությունների պահպանումն ու զարգացումը»:
Իրանի Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյյեդ Ալի Խամենեին ուղղված շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հավատացած եմ, որ միմյանց կրոնի և մշակույթի նկատմամբ հարգանքը, զուգորդված քաղաքական երկխոսությամբ, նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը»:
Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ փաստել է Հայաստանի և Իրանի միջև տարբեր բնագավառներում հաստատված և հաջողությամբ զարգացող համագործակցությունը, որի գրավականը երկու ժողովուրդների դարերի փորձություն անցած իմաստությունն է:
Հանրապետության նախագահը Իրանի հոգևոր առաջնորդին մաղթել է քաջառողջություն և հաջողություն, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն:

Армен Саркисян поздравил президента и духовного лидера Ирана с 41-ой годовщиной победы Исламской революции 02/11/2020   10:53  |  Лента новостей
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительные послания президенту Исламской Республики Иран Хасану Рохани и Верховному лидеру Исламской революции Сейеду Али Хаменеи по случаю 41-ой годовщины Исламской революции. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
В направленном президенту Ирана поздравительном послании, в частности, говорится:
«Между Арменией и Ираном, благодаря глубоким добрососедским традициям, и сегодня продолжается тесное политическое и экономическое сотрудничество. Уверен, что армяно-иранские отношения будут укрепляться и развиваться твёрдыми шагами. Сегодня, когда мир стоит перед разнообразными вызовами, важно сохранение и развитие устойчивых и взаимовыгодных отношений между Арменией и Ираном».
В послании Верховному лидеру Исламской революции Ирана Сейеду Али Хаменеи, в частности, говорится:
«Уверен, что взаимное уважение к религии и культуре, сопровождаемое политическим диалогом, способствует утверждению регионального мира и стабильности».
Президент Саркисян с удовлетворением констатировал налаженное между Арменией и Ираном в различных областях и успешно развивающееся сотрудничество, залогом которого является прошедшая испытание веками мудрость двух народов.
Президент Республики пожелал духовному лидеру Ирана крепкого здоровья и успехов, а дружественному народу Ирана – мира и благоденствия.