Պարզապես չեն տիրապետում իրավական հիմքերին. Արա Բաբլոյանն արձանագանքել է նոր մեղադրանքին ու այն ապօրինի որակել 02/10/2020 19:34 | ԼՐԱՀՈՍ
«Մեղադրանքի էությունը կայանում է նրանում, որ Ազգային ժողովում 2018 թվականի մարտ ամսին տեղի է ունեցել ենթադրյալ ապօրինություն։ Նման պնդում կատարողները պարզապես չեն տիրապետում սույն գործի մանրամասներին և իրավական հիմքերին,- «Փաստինֆո»-ի խնդրանքով մեկնաբանելով նոր մեղադրանքը ասել է ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը։
«Սահմանադրական դատարանի նախագահի ընտրության ամենաառանցքային հարցը և որոշիչ օրերը, այդ թվում ըստ քրեական գործի նյութերի, հանդիսանում են մարտի 5-ը, երբ հրապարակվել է Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականը և մարտի 12-ը, երբ Ազգային ժողովի կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի 7-օրյա ժամկետի պահպանմամբ հայտարարություն է տարածվել Գ. Հարությունյանի լիազորությունների դադարեցման վերաբերյալ։
Սահմանադրության և կանոնակարգ օրենքի պահանջների պահպանմամբ ներկայացվել է ՍԴ նախագահի թեկնածու։
Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունն է ապահովել Ազգային ժողովի բնականոն գործունեությունը, ինչն իրականացվում է պատգամավորների և աշխատակազմի գործունեության միջոցով։
Վերջիններս, մշակելով համապատասխան փաստաթղթերը, ղեկավարվելով վերաբերելի օրենքով, տրամադրել են ինձ Սահմանադրական դատարանի նախագահի հրաժարականի և հետագա գործընթացի վերաբերյալ հայտարարությունները ստորագրության, ինչը և ես արել եմ։ Ես երբեք ինձ թույլ չեմ տվել միջամտել ԱԺ աշխատակազմի գործունեության կամ որևէ այլ կերպ ուղղորդել իրենց։
Ավելին, այդ պրոֆեսիոնալ աշխատակիցների իրավական ապահովման վրա որևէ կասկած չեն ունեցել և հիմնվել են ԱԺ նիստին մասնակցած բոլոր 94 պատգամավորները։ Որևէ մեկ պատգամավոր, նույնիսկ այն պատգամավորները, ովքեր դեմ են քվեարկել, չեն հայտնել առարկություն կամ հանդես եկել նախաձեռնությամբ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի դրույթների վերաբերյալ կամ կասկածի տակ են դրել գործընթացի օրինականությունը։
Ես որպես այդ նիստին մասնակցած պատգամավորներից մեկը, հավասար մյուս 93 պատգամավորների հետ, մասնակցել եմ այդ քվեարկությանը։
Ինչպես հայտնել եմ, իմ բոլոր գործողությունները եղել են բացառապես Սահմանադրության և օրենքին համապատասխան և այս քրեական գործը համարում եմ ապօրինի»,-նշել է Արա Բաբլոյանը։
Հիշեցնենք, ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի դիմումի հիման վրա, հոկտեմբերի 28-ին ՀՔԾ-ում հարուցված քրեական գործի շրջանակում մեղադրանք էր առաջադրվել ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ և 314-րդ հոդվածների հատկանիշներով՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու եւ պաշտոնական կեղծիքի համար։
Գլխավոր դատախազությունն այսօր երկրորդ անգամ չհաստատեց Արա Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը և գործն ուղարկեց ՀՔԾ՝ լրացուցիչ քննության՝ նշելով, որ համաձայն չէ արարքի որակման հետ։ Մասնավորապես՝ ըստ դատախազության մեղադրանք պետք է առաջադրվի ոչ թե ՍԴ լիազորություններին տիրանալու, այլ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։

Экс-спикер парламента Армении отвергает новые обвинения в свой адрес 02/11/2020 09:47 | Лента новостей
Суть обвинения заключается в том, что в марте 2018 года в Национальном Собрании Армении имели место предполагаемое беззаконие; люди, выступающие с подобными утверждениями, просто не владеют деталями и правовыми основаниями этого дела. Об этом заявил бывший спикер парламента Армении Ара Баблоян, комментируя по просьбе ИА “ФактИнфо” новые обвинение в свой адрес.
“Самым ключевым вопросом при выборе председателя Конституционного суда и решающими днями, в том числе и, согласно материалам уголовного дела, является 5 марта, когда было объявлено об отставке Гагика Арутюняна, и 12 марта, когда в соответствии с конституционным законом “Регламент НС” с соблюдением семидневного срока был распространен текст заявления о прекращении полномочий Г. Арутюняна. Кандидат в председатели КС был представлен с соблюдением Конституции и закона о Регламенте”, -заявил Ара Баблоян.
Он отметил, что в обязанности спикера парламента входит обеспечение нормальной работы НС, что осуществляется посредством деятельности депутатов и аппарата.
“Последние, разработав соответствующий документ, руководствуясь соответствующим законом, представили заявления об отставке председателя Конституционного суда и заявления относительно дальнейшего процесса мне на подпись, что я и сделал. Я никогда не позволял себе вмешиваться в деятельность аппарата НС или же каким-либо другим способом направлять их”, - отметил экс-спикер парламента.
Более того, по его словам, ни один депутатов из 94 депутатов, участвовавших в заседании, даже те парламентарии, которые проголосовали “против”, не выступил с возражениями или инициативой касательно положений закона о Регламенте НС и не ставил под сомнение законность процесса.
“Я как один из депутатов, принявших участие в этом заседании, наравне с остальными 93 парламентариями, участвовал в этом голосовании. Как уже заявил, все мои действия были исключительно в соответствии с Конституцией и законом, и это уголовное дело считаю незаконным”, - отметил Ара Баблоян.
Напомним, 28-го октября в рамках уголовного дела, расследуемого на основании заявления депутата НС Армана Бабаджаняна в Специальной следственной службе Армении, бывшему спикеру парламента Ара Баблояну было предъявлено обвинение по статье 300(“Узурпация власти”) и 314(“Служебный подлог”) УК Армении.
Прокуратура Армении дважды не утвердила обвинительное заключение, не согласившись с квалификацией деяния. В частности, как отметили в Прокуратуре, обвинение должно быть предъявлено не за узурпацию полномочий КС, а за злоупотребление полномочиями.