Վանաձորում քրեական հեղինակություն է սպանվել 02/10/2020   11:51  |  Քրեական խրոնիկոն
Փետրվարի 9-ին Վանաձոր քաղաքում կրակոցներ են հնչել, որի հետեւանքով քրեական հեղինակություն է սպանվել։ Ոստիկանությունից «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին, որ փետրվարի 9-ին ահազանգ են ստացել, որ շենքերից մեկի մոտակայքում կրակոցի ձայներ են լսվում և վնասվել են ահազանգողի տան ապակիները։
«Մեկնել է օպերատիվ-քննչկան խումբ։ Նույն օրը՝ ժամը 19։30-ին Վանաձոր ԲԿ-ից հաղորդում է ստացվել, որ իրենց մոտ տեղափոխվել են երկու քաղաքացիների դիակներ՝ առկա վնասվածքներով։ Ինչպես նաև հրազենային վնասվածքով հիվանդանոց են ընդունվել ևս երկու քաղաքացի։ Հետագայում՝ արդեն 02։10
«Վանաձոր» ԲԿ-ից նորից հաղորդում է ստացվել, որ ձախ բազուկի շրջանի հրազենային վնավածքով իրենց մոտ քաղաքացին բուժօգնություն է ստացել»,- ասացին ոստիկանությունից։
Նրանց փոխանցմամբ՝ այս պահին ՔԿ Լոռու մարզի քննչական վարչությունում նախաքննություն է կատարվում։ «Փաստինֆո»-ն փորձեց ՔԿ-ից մանրամասներ պարզել, սակայն մեզ ասացին, որ չեն կարող տեղեկատվություն տրամադրել՝ նշելով, որ պաշտոնական հաղորդագրություն կտարածեն։
Իսկ մամուլում հրապարակված տեղեկատվության համաձայն՝ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 104-րդ հոդվածի 1-ին և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հակտանիշներով, այն է՝ սպանության փորձը, սպանությունը և ապօրինի զենք-զինամթերք պահելը։
Նշենք, որ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ սպանված անձանցից մեկը եղել է քրեական հեղինակություն։

В Ванадзоре убили криминального авторитета 02/10/2020   12:21  |  Криминальная хроника
В городе Ванадзоре в воскресенье, 9 февраля, прогремела стрельба, в результате которой был убит криминальный авторитет.  Как сообщили “ФактИнфо” в Полиции Армении, сигнал о выстрелах близ одного из зданий поступил 9 февраля. Звонивший сообщил, что в результате стрельбы были повреждены окна его дома.
На место выехала оперативно-следственная группа. В тот же день, в 19:30, из медцентра Ванадзора поступила информация о том, что к ним доставлены тела двоих граждан с ранениями. В больницу с огнестрельным ранением были госпитализированы еще двое граждан. Позже в 02:10 ночи из медцентра Ванадзора пришло сообщение о том, что  врачи оказали медпомощь гражданину, поступившему к ним с огнестрельным ранением в области левого плеча.
За уточнениями “Фактинфо” обратилось в Следственный комитет, однако в СК отказались предоставить информацию, пообещав позже распространить сообщение для СМИ.
Согласно опубликованной в прессе информации, по данному факту возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи  34-104(“Покушение на убийство”)части 1 статьи 235(“Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств”) УК РА.
Отметим, что согласно муссируемым в прессе сведения, одним из убитых оказался криминальный авторитет.